een grove zware betonraassa in het gevoelige stads beeld. Aan de uitbouw, in het midden waarop een zwierig barokbeeld is herplaatst, werd nog gewerkt. Het voetstuk moet de indruk wekken van een uit natuursteenblokken opgetrokken brugpijler, maar het is een met dunne plaatjes steen beplakte beton- klont. Bamberg, zo vertelde de burgemeester in zijn welkomstrede, kan per jaar niet meer dan 30.000 DM aan restauratie uitgeven, niet veel voor een middelgrote stad met moderne industriewijken en verkeersaansluitingen. Dit zijn zo enkele gegevens over het decor waar in zich het congres afspeelt. Een inspirerende, hart verwarmende achtergrond, bij nader toezien vol zwakke plekken en onzekerheden, maar misschien juist daardoor een klankbodem die aan de zo vaak vruchteloos lijkende inspanning voor de schoonheid der oude steden nieuwe impulsen geven kan. Men leert van elkaar. In ieder land zijn niet alleen de wettelijke bepalingen en de ambtelijke aanpak an ders, maar ook de organisaties uit cle;burgerij. Juist op dit gebied is een soepel samenspel tussen de over heid en de particulieren eigenaars, belangstellen den en organisaties van het grootste belang. Zon der die steun, direct en indirect via de publiciteits media, hangt de officiële monumentenzorg in de lucht, zoals omgekeerd alle particuliere pogingen tot machteloos gepruttel wegzakken zonder de wet telijke en financiële steun van de overheid. Ook binnen de organisaties die in Europa Nostra samen werken, zijn twee polen te onderscheiden die elkaar nodig hebben. De ene is de aristokratische en kunst historische belangstelling voor de oude bouwkunst, ook als kader van vroegere, nog hier en daar voort- bestaande samenlevingsvormen. De andere is de mo dern-wetenschappelijke, sociologische en planologi sche aanpak, die de oude stadswijken door hun men selijke schaal, hun „perspectief in de tijd", en hun bijzondere waarde als ontmoetingsgebied zien als onvervangbare elementen in een stedebouwkundig toekomstbeeld voor de grote verstedelijkte gebieden. De eerste groep werd op het congres in Bamberg stijlvol vertegenwoordigd door de voorzitter Hubert Howard, Engelsman van half Italiaanse afkomst, die in Italië grote familielandgoederen beheert en de vereniging Italia Nostra voorzit, voorts door markies d'Amodio van de Vieilles Maisons Francjaises, door Lord Euston van de National Trust en graaf Sforza van het secretariaat van de Raad van Europa, die het congres van tolken en vertaalapparatuur voorzag. De moderne wetenschap pelijke inzichten werden voortreffelijk onder woor- 70 Hamberg, het v.m. raadhuis op een eiland in 'de Regnitz De ruiter in de Dom, eerste helft lSde eeuw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 8