„EUROPA NOSTRA" KWAM BUEEN'IN HAMBURG Soms krijgen afgesleten woorden ineens de klank van een Hemony-carillon op een stille zomeravond. Hoevaak wordt er niet gepraat over de culturele be tekenis van de oude binnensteden. En daarna gaat men over tot de orde van de dag, een dooi braak hier, een afbraak daar, hoogbouw elclei s, ruimte voor de auto's en de grote kantoorgebouwen en de mooie woorden waaien weg onder het begeleidende gemur mel: je kunt niet alles bewaren en steden mogen geen musea worden. De deelnemers aan het congres van de federatie Eu ropa Nostra over „restauratie en behoud van histo rische stadskernen" dat begin juni in de Beierse stad Bamberg werd gehouden, zagen tijdens de verga dering het onderwerp zó nadrukkelijk om zich heen geëtaleerd dat de woorden een zeldzame inhoud kregen. Wie Ons Europa" zegt, zo stond in het be groetingstelegram van Bondskanselier Kiesinger, denkt terecht m de eerste plaats aan de economi sche en politieke eeniuorchng. Maar daarbij mag niet vergeten tuorden dat het wezen van Europa, zijn bij zondere karakter en zijn traditie m de wereld moe ten voortleven. De vertegenwoordigers van Italia Nostra, de National Trust, Vieilles Maisons de France, Deutsclier Heimatbund, Schweizei Heimat- schutz, Society for the Protection of Ancient Build ings, de Bond Heemschut en nog vele andere orga nisaties kwamen bijeen in het oude raadhuis, gele gen op een eilandje in de snelsli omende Regnitz, in een zaal die aan drie zijden uitzicht op de stad bood. De zaal was een feest op zichzelf, gedecoreerd in ki ullencle, schuimige, zuidduitse rococotrant, in goud en stucwerk, met bijpassend meubilair. Door de hoge ramen zag men de romaanse en barokke to rens uitrijzen boven het verweerde, warme rood van de steile daken der vakwerkhuizen, middeleeuws in tiem en tegelijk van een wonderlijk monumentale allure. Op het eerste gezicht is het oude Bamberg uitzonderlijk gaaf. Al gauw ziet men echter hoe er hier en daar gaten in de bebouwing gapen, en hoe de muren nog de sporen van de oorlog tonen. De algemeen conservator van de Beierse monumenten, Prof. Dr. Gebhard, vertelt dat er in Bamberg sinds 1945 meer vernield is aan oude bouwwerken dan tijdens de tweede wereldoorlog. Aan de voet van de 18de eeuwse raadhuisvleugel, waar de vergaderingen plaatsvonden is een nieuwe brug gebouwd. De vorm heeft hevige protesten uitgelokt maar de brug ligt er, 69 Bamberg, M ichelsberg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 7