Boekbesprekingen Bericht aan onze lezers. Nieuwe leden 92 FIBULA-HEEMSCHUTREEKS, Een moderne versie van de oude Heernschutreeks. Voor de meeste leden van de Bond zullen de boekjes van de „Heernschutreeks" goede bekenden zijn. Intussen zijn er al veertien jaren verstreken sedert het laatste deeltje is ver schenen. In de zomer van 1967 hebben besprekingen plaatsgehad tussen het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut en de Uitge versmaatschappij Fibula-Van Dishoeck N.V. om te zien of de oude traditie in moderne vorm kan worden voortgezet. Het overleg heeft geleid tot het plan een-nieuwe serie te gaan uitgeven, welke de naam zal dragen Fibula-Heemschutreeks. Hier volgen enkele bijzonderheden: Onderwerpen: stads- en streekgeschiedenissen, typische heem- schutonderwerpen en boekjes over onderwerpen als gevel stenen, stadspoorten, hekken, torens enz. De bedoeling is, naast een historisch overzicht, zoveel moge lijk aan te sluiten bij wat er heden nog te zien is, in welke vorm dan ook. Doel: Een verantwoorde achtergrond bij het ontdekken van de (historische) schoonheid van Nederland en België en tevens een handige gids voor direct gebruik. De reeks richt zich tot een zo ruim mogelijk publiek van belangstellenden. Prijs: f 6,90. Voor leden van de Bond Heemschut besteld via het secretariaat 5,90. Het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut nodigt de leden uit die voor deze zaak belangstelling hebben ideeën over onderwerpen en auteurs kenbaar te maken. Suggesties zullen bijzonder op prijs worden gesteld. Er zal een redactioneel beleid worden gevoerd, waarin het bestuur van de Bond Heemschut zijn aandeel heeft. De commerciële kant van de zaak speelt uiteraard ook een rol. Het zal dan ook niet mogelijk zijn alle ideeën te verwezenlij ken. Dit moge U er echter niet van weerhouden Uw suggesties aan het bestuur kenbaar te maken. Handleiding voor beoefening van lokale en regionale geschie denis door Prof. dr. W. Jappe Alberts en A:'G. Steur, Fibula - van Dishoeck, Bussurn 196S, prijs f 6,90, is een minder zwaar wichtig geschrift dan de titel doet vermoeden. Op initiatief van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Ge schiedenis werd dit boekje samengesteld. Het zal, om een afge sleten cliché te gebruiken, zeker in een behoefte voorzien. Aan dacht voor wat aan ons huidige wereldbeeld voorafging leeft gelukkig in een veel bredere kring dan die van de vak historici alleen. Het verzamelen en verwerken van het histo rische materiaal geschriften, afbeeldingen, kaarten, voor werpen en zo meer vergt echter enige scholing. Het hanteren van deze gegevens is trouwens meer dan een voldoening- schenkende liefhebberij. In hun inleiding wijzen de schrijvers er op dat de nationale geschiedschrijving het geduldige speur werk naar de plaatselijke en gewestelijke historie niet missen kan. Het historisch onderzoek in het klein geeft de nood zakelijke achtergrond voor de overzichten in iiet groot. Het is te hopen dat duizenden deze handleiding ijverig zullen ge bruiken. De Dam, de geschiedenis van een plein, door D. H. Couvée, uitgegeven door A. Oosthoek's uitgeversmij. te Utrecht, 1968, prijs f 12,50, vormt een verrijking van elke Amsterdamse biblio theek. Het met grote zorg uitgegeven en geïllustreerde boekje behandelt het nationale plein niet alleen in zijn architecto nische en stedebouwkundige verschijningsvorm door de eeuwen heen, maar ook in zijn maatschappelijke functie als ontmoe tingspunt. Dat was eerst de markt, en de bedrijvigheid rond de waag, het stadhuis en wat daarin en omheen plaatsvond, de feesten en oproeren, de intocht van vreemde bezetters en de nationale plechtigheden en herdenkingen. Op rood papier gedrukt vindt men in het hart van het boek acht kaartfragmenten, van 1544 tot 1967, waarop de Dam met omgeving staat afgebeeld, in plattegrond of vogelvlucht. Een boek om te krijgen en te geven, maar niet om uit te lenen! Delftse studiën, een bundel historische opstellen over de stad Delft, geschreven voor dr. E. H. ter Kuile, naar aanleiding van zijn afscheid als hoogleraar in de geschiedenis van de Bouw kunst, uitgegeven door de Koninklijke Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen, prijs f 43,50, is een massief boek, dat in zijn auteurslijst een reeks bekende namen toont op het gebied van de architectuurgeschiedenis en de monumentenzorg. Be halve de beroemdste monumenten, Oude en Nieuwe Kerk en Prinsenhof, waarover al een omvangrijke litteratuur bestaat, zijn in deze Delftse studiën de aanleg en de bebouwing van het stadje grondig uitgeplozen, van de vroegste gegevens over het stadsplan tot de nieuwe aula van de Technische Hogeschool. Waardiger huldeblijk aan de aftredende hoogleraar is nauwe lijks denkbaar dan dit gedegen boek over de stad en het vak waarin hij gedoceerd heeft. De beknopte opzet maakte van de bundel opstellen een samenhangend geheel, inderdaad de hoofdstukken van één boek dat ieder die zich in de monu menten van Delft wil verdiepen, zal moeten raadplegen. Met dit nummer wordt meegezonden een exemplaar van het Bulletin van onze zustervereniging in Zuid-Afrika, de Stig- ting Simon van der Stel. 1 i;i:ir leden ontvangen tegelijk een exemplaar van Heemschut no. 3 van dit jaar. De besturen van onze beide instellingen vertrouwen op deze wijze er toe bij te dragen om het inzicht in eikaars werk dat zoveel raakpunten heeft, bij onze lezers te verdiepen. Als buitengewoon lid traden toe: (tussen haakjes de naam van de voorsteller) J. Bokslag, Amsterdam (W. A. Visscher); Mevr. M. G. Coster-van Kranendonk, Delft (Ir. Ch. C. v. d. Vlis); O. ter Haar, Heemste de; C. Hofkamp, Heemstede; Drs. N. A. P. van der Horst, Delft (Ir. Ch. C. v. d. Vlis); W. Jagerman, Amsterdam; Mr. P. S. Kauf- mann, Amsterdam (H. Behrendt); Sj. W. Kelder, Vlissingen (Drs. G. M. Kelder); J. K. Kingma, Gorredijk; Binkey Kok, Die ver; J. H. A. Kruimel, Overveen; N.V. H. J. Lamp, Haarlem; J. Leroy, Ferwerd; F. H. Lieuwen, Amsterdam (Mej. R. Koper- berg); M. A. Lindenburg, Delft (Ir. Ch. C. v. d. Vlis); E. R. Menzel, ing. Voorburg; A. M. J. Meyer, Delft (Ir. Ch. C. v. d. Vlis); Mevr. J. H. Moes, Amsterdam; H. E. Muller, Diemen; Mr. J. Oranje, Haarlem; G. K. van het Reve, Greonterp; Mr. I. M. J. van Rossem, Amsterdam; F. J. Rotgans, Amsterdam; C. R. Schriek, Amsterdam; H. L. Sixma Baron van Heemstra, Balk; Drs. D. Slettenhaar, Lochem; D. Smit, Rotterdam (E. J. Zeegers); C. W. Tempelmans Plut, Castricum; W. R. Truijens, Amsterdam; H. W. J. Upmeyer, Zwolle; Ir. C. J. van der Wardt, Delft (Ir. Ch. C. v. d. Vlis). Als donateur traden toe: H. Bergmans, Diemen; A. Orlow, Amsterdam; J. R. Schilt- meijer, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 30