Hoe men er ook over wil oordelen, deze wijze van bou wen sproot in beginsel voort uit een oprechte belang stelling voor het stadsbeeld. De restauratie van het woonhuis werd niet helemaal vergeten. In 1864 werd het eerste huis in Brugge gerestaureerd en wel het pand Jeruzalemstraat 56-60. Het stadsbestuur stimu leerde deze restauraties door y3 deel van de restau ratiekosten te vergoeden. Helaas werd deze vorm van subsidie vaak misbruikt. In de periode tussen de beide wereldoorlogen werd deze subsidiëring zeer breed genomen en ook op nieuwbouw toegepast. Het gevolg was dat steeds min der huizen gerestaureerd, doch eenvoudig gesloopt werden om door antiquiserende bouwsels te worden vervangen. Ook nu nog wordt helaas te gemakkelijk deze wijze van „restaureren" toegepast. De door de luet beschermde monumenten in Brugge. De monumentenbescherming in Belgie is gebaseerd op de wet op het behoud van monumenten en land schappen van 7 augustus 1931. Deze wet handelt over de procedure tot plaatsing op de Monumentenlijst door het Rijk. De procedure is als volgt: De aanwijzing van monumenten kan uitgaan van de Commissie van Monumenten en van Burgemeestei en Schepenen die hiertoe aan de regering een voorstel doen. Deze laatste beslist over het al of niet plaatsen op de lijst. Valt deze beslissing positief uit dan wordt dit aan de eigenaar en het gemeentebestuur medege deeld. Deze kunnen in beroep gaan bij het provinci aal bestuur. Deze zendt het voorstel voorzien van be zwaren en opmerkingen van derden aan de Koninklij ke Commissie van Monumenten. De regering in haar geheel neemt uiteindelijk de definitieve beslissing. De ze procedure is lang en kan door overheidsinstan ties die monumentale gebouwen in eigen beheer hebben zo bemoeilijkt worden dat de plaatsing niet doorgaat. Zo kon het gebeuren dat de kapel van de Abdij Hemelsdale te Brugge (gebouwd in 1676) enige jaren geleden door het Rijk werd gesloopt om in een Neo stijl te worden herbouwd. De eigenaar van een monument heeft recht op sub sidie bij een eventuele restauratie. Indien de eigenaar niet wenst te restaureren en het monument met on dergang wordt bedreigd dan kan de overheid ont eigenen en zelf de restauratie doen uitvoeren en ambtshalve dit geld terugvorderen. Het resultaat van deze moeizame procedure is dat zeer weinig gebouwen op de Monumentenlijst zijn ge plaatst. In heel België slechts 2000. (In Nederland 40.000). Antwerpen heeft slechts 50 beschermde monumen ten, Brussel 26, Gent 54 en Luik 163. Vergelijkbare steden in Nederland zijn b.v. Amster dam met 5500, Utrecht 838, Delft 572 en Maastricht met 1396 bescheimde monumenten. In de gehele stad Brugge geeft de lijst van bescherm de monumenten slechts 34 objecten aan. De meeste hiervan zijn de grote gebouwen, zoals het Stadhuis, de Halle en Belfort. Het Vrije (nu gerechtshol), de vier stadspoorten (de Gentpoort, Ezelpoort, Smeclen- poort en de Kruispoort), de Proosdij en de vele kel ken. Gebouwen dus, waarvoor nauwelijks enige be scherming nodig is. Zij zijn in feite het eigendom van de hele burgerij van Brugge. Maar van de meest kwetsbare groep, de woonhuizen zijn er slechts 4 beschermd. En het zijn juist deze huizen die het stadsbeeld van Brugge bepalen. Gaan we nog even de inventarisatie na van de huizen die voor het behoud van het historische stadsbeeld van doorslaggevend belang zijn. Uit de latere middeleeuwen resten nog 300 gevels, uit de renaissance (16de en 17de eeuw) 750, en uit de 18de eeuw 350 gevels. Hierbij moeten we nog ruim 200 gevels optellen die niet duidelijk tot de bovengenoemde perioden beho ren, maar door hun traditionele bouwelementen zo wel tot de 15de, 16de en 17de eeuw kunnen beho ren. Er zal nog veel studie en ervaring voor nodig zijn om deze gevels bij benadering te kunnen dateren. Uit de eerste helft van de 19de eeuw zijn nog ruim 800 gevels bewaard. Kenmerkend voor deze periode zijn de gepleisterde oi wit geschilderde gevels met een voudige rechte kroonlijsten. Vele van deze 19de-eeuw- se gevels zijn bij nadere bestudering van oorsprong ouder en hebben slechts een verbouwing ondergaan. Bij deze laatste groep mogen zeker nog ruim een hon derdtal gevels opgeteld worden uit de tweede helft van de 19e eeuw die nog op de klassieke wijze zijn ge bouwd. De oude binnenstad van Brugge telt momenteel on geveer 6500 huizen. Tellen wij de bovengenoemde aantallen huizen op dan komen wq op 2500 huizen die als belangrijk voor het behoud van het huidige stadsbeeld aangemerkt kunnen woiclen. Van deze 2500 oude woonhuizen in Brugge zijn er dus slechts 4 wettelijk beschermd. Alleen deze 4 woonhuizen heb ben recht op volledige subsidie bij restauratie. De 87 Steenshaat hoek Si/non Slevmplaals Langzaam biokkelt de eenheid van hel stadsbeeld af (foto v d. sclm/vsi)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 25