langrijke regionale handel. Geleidelijk liep de econo mie weer terug om in 1830 haar dieptepunt te berei ken. In de 19de eeuw was de armoede hief zeer groot. De aanleg van Zeebrugge was een poging .om de eco nomie te herstellen door de stad weer een directe verbinding met de zee te geven. Geleidelijk wordt de toestand gunstiger, niet het minst door de meest mo derne bron van inkomsten, het toerisme. Wat rest er nu nog in het huidige stadsbeeld aan architectuur historisch waardevolle bouwwerken? We zullen een korte inventarisatie1) opstellen, verdeeld over de volgende vijf perioden: a. de middeleeuwen (tot midden 16de eeuw) b. de renaissance en de Barok. c. de eerste helft van de negentiende eeuw (Neo Klassicisme). cl. de periode daarna. a. De middeleeuwen Uit de vroege middeleeuwen resten ons voorname lijk de grote gebouwen zoals: Het Belfort met de Hallen 1280 begonnen met de bouw). Het prachtige gotische stadhuis (1376). De Dubbelkapel van St. Basilius en Het Heilig Bloed (3de kwart 12de eeuw). De Jeruzalemkerk (begin 15de eeuw). De O.L. Vrouwekerk (in het 2cle kwart 13de eeuw begonnen met de bouw). De Salvatorkerk (omstreeks de tweede helft van de 13cle eeuw begonnen met de bouw van de huidige kerk), en niet te vergeten het merkwaardige St. Jans hospitaal (waarvan de vroegste bouwgegevens terug gaan tot het begin van de 13de eeuw). Van de middeleeuwse woonhuizen, voornamelijk uit de 15cle en 16de eeuw zijn er nu nog ongeveer 300 bewaard gebleven. Enkele goede voorbeelden hier van zijn: Naalclenstraat 19 1440) Wijnzakstraat 1 1500) Oude Burg 33 (1574) Nieuwstraat 6 (1565). Met zekerheid kunnen we stellen dat achter vele la tere gevels nog middeleeuwse woonhuizen schuilgaan. b. Renaissance en Barok De renaissance vond in deze handelsstad al zeer vroeg een goede voedingsbodem. Van de vroege voorbeelden zijn vermeldenswaard de gevel van de Burgerlijke Griffie (1534-1537) en het vroegere hof van Pittem (1548). Van de woonhuizen uit de periode van het midden van de 16de en 17cle eeuw zijn er nu ongeveer 750 i) Dc gegevens voor deze inventarisatie zijn verstrekt door Dr. Luc Dcvlicghcr, wetenschappelijk attaché Provincie West-Vlaanderen. Spinolareihoek Verwersdijk, op de achtergrond St. Walbur- giskerk, gaaf bewaard stadsbeeld, waarin de invloed van het neo-klassicisme duidelijk merkbaar is. Oudere bouw is door de kleur in het totaalbeeld opgenomen (foto Timp) bewaard gebleven. Representatieve voorbeelden hier van zijn. Steenstraat 25 (1621) Zuidzandstraat 40 (1630) Braambergstraat 34 (1664). Steenstraat 18 (1728) Steenstraat 20 (1716) Mallebergplaats 4 (1756). Een aantal gevels met zeventiencle-eeuwse kenmer ken dateren hier echter van het begin van de acht tiende eeuw. De achttiende eeuw heeft weinig grote bouwwerken voortgebracht. Het belangrijkste is wel het Gerechts gebouw (1722-27). Van de achttiende-eeuwse woonhuizen zijn er onge veer 350 behouden gebleven, zoals: c. Neo Klassicisme (eerste helft negentiende eeuw). Deze periode is voor Brugge van groot belang ge weest voornamelijk door de grote eenheid in archi tectuur en kleur. In de eerste helft van de negentiende eeuw heeft hier, ook al door de staatkundige eenheid, dezelfde ont wikkeling plaats als in ons lancl, n.1. het teruggrijpen naar de klassieke vormenwerelcl maar met vergroving van de vormen en versobering van het materiaal. Ook hier werden vele bestaande panden door verbouwing en vooral door bepleistering aangepast aan de toen geldende stijlnormen. De stimulans hiertoe kwam vanuit Brussel. Niet alleen in Brugge maar ook in ons land, voornamelijk in de steden Den Bosch en Breda, is deze invloed vanuit Brussel zeer groot geweest. 85

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 23