BRUGGE Hf tr De discussie over onze oude binnensteden is in volle gang. Uit het verheugende feit dat velen meepraten en denken over deze materie blijkt maar al te duide lijk dat onze historische stadskernen bij deze en de ko mende generatie een zeer belangrijke taak te vervul len hebben. Bij deze discussies treedt voornamelijk het probleem naar voren van de nieuwbouw op die plaatsen waar verstoringen van allerlei aard in de structuur van de binnenstad zijn opgetreden. Het behoud en de daaruit voortvloeiende restauratie van de huizen die een wezenlijk onderdeel van deze struc tuur uitmaken en/of van architectuur-historisch be lang zijn, wordt nauwelijks discutabel gesteld. Bij deze levendige discussies duikt dikwijls de naam „Brugge" op. Voor velen een begrip. De meesten ken nen de binnenstad van Brugge slechts als toerist. Het zal zeker verduidelijkend werken de situatie in Brug ge eens nader te onderzoeken en te inventariseren, zodat een beter gefundeerde stellingname kan wor den ingenomen. Ontstaan en groei van de stad Brugge De vroegste gegevens dateren van het einde van de negende eeuw. De stad ontwikkelde zich om de gra felijke burcht „de Burg" en was door de Rije verbon den met Damme en vandaar door het Zwin met de open zee. Door deze gunstige ligging kwam Brugge als handelsstad tot grote bloei, vooral door de han del op Engeland, de Baltische landen en Italië. De grootste bloeiperiode kwam in de twaalfde en der tiende eeuw. Ook op het gebied van de tapijtindustrie was Brugge wereldberoemd. Rond 1340 was Brugge met 35.000 inwoners een der meest bevolkte steden van West Europa. Vanaf 1400 kwam er een gestadige teruggang, waar van het dichtslibben van het Zwin wel de belangrijk ste oorzaak was. In 1604 was het Zwin voorgoed on toegankelijk. Ook voor Damme was de bloeiperiode toen afgesloten. In de zeventiende eeuw leefde de economie weer enigszins op. Brugge werd het centrum van een be- U'-i W, 84 Overzicht over hel oudste deel van Brugge: aan het plein recht t.o. de beschouwer het Gerechtsgebouw (1722-1727); rechts v.h. plein de Burgerlijke Griffie (1534-1537), het gotische Raadhuis (1376) en de H. Bloedkapel (3de kwart 12de eeuw). Geheel links de Proosdij (1662) (foto v.d. schrijver)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 22