JAARVERSLAG 1967 dens week-einden) aan Victoriaanse centra van kunst of industrie. Tijdens een aantal gehouden „Soirées" vonden onder andere een Victoriaanse modeshow en de uitvoering van Rossini's opera „La Cambiale di Matrimonio" plaats. Elke zomer wordt, meer speciaal voor Amerikaanse en conti- nentaal-Europese studenten, een excursie van ver scheidene weken gehouden. Regionale afdelingen van de Victorian Society bestaan in Liverpool, Manchester, de Westelijke Midlands en Belfast; met zuster-organisaties in Schotland en de Verenigde Staten houdt de te Londen gevestigde Society een nauw contact. De redactie van de hoofd-doelstelling van de Vic torian Society gaf aanleiding tot de vraag, wat dan wel het beste op het gebied van Victoriaanse archi tectuur en kunst is? Teneinde hierop een antwoord te geven, heeft de Society ook de wetenschappelijke kunst- en cultuurbestudering van het tijdperk 1830- 1914 in haar program opgenomen. Die studie wordt in gemeenschappelijk verband beoefend tijdens de door de Society jaarlijks georganiseerde „Victorian Conferences". Een opgave van enkele van de daarop behandelde onderwerpen toont aan, dat de Victo rian Society van het begrip kunst- en cultuurstudie een zeer modern, veel-omvattend begrip heeft. De eerste conferentie, gehouden in 1963, ging over „Social Change and Taste in Mid-Victorian Eng- land" met lezingen over architectuur, schilderkunst en sociologie. Die van 1964 behandelde gedurende drie dagen „The High Victorian Cultural Achieve- ment", waarbij o.a. Industrial Design, muziek en li teratuur (William Morris' Earthly Paradise) aan de beurt kwamen; gedurende een deze conferentie af sluitende soirée werd onbekende Victoriaanse sa- lon-muziek van verrassend hoge kwaliteit ten geho re gebracht. De conferentie van 1965, gehouden te Dorchester, had tot onderwerp „Victorian Rural England" en die van 1966 „The Victorian Poor"; het slot van deze conferentie werd gevormd door een concert van industriële ballades, die in de af gelopen twintig jaren werden opgetekend uit de monden van oude mannen en vrouwen, die deze van hun ouders hadden geleerd. Het als altijd goed uitgevoerde en fraai geïllustreerde jaarverlag van de Society meldde over dit evenement: „Although the strangely melancholy sound of the English mu- sic could not have been more strikingly contrasted with the fashionable drawing room songs heard at the 1964 Conference, the evening had the same sense of discovery". De conferentie van verleden jaar tenslotte, gehouden te Liverpool, behandelde „The Victorian Seaport". Voor wie meer wil weten over de Victorian Society, haar condities van lidmaatschap, programma's van evenementen en publicaties, volgt hier het adres van de secretaresse, die op aanvraag gaarne uitvoerige in lichtingen verstrekt: Mrs Jan Fawcett, 12 Magnolia Wharf, Strand-on-the-Green, London W.4. K. A. CITROEN. van de Commissie W.I.L. Onlangs bestond onze Commissie 35 jaar. Haar pro gramma van activiteiten, waarmede zij op 7 januari 1933 startte en dat betrekking had op wegprofielen en hun evenwichtige indeling terwille van het har monisch aspect, op wegbeplantingen en beplantin gen langs kanalen, op de aesthetisch verwerpelijke, het landschap ontsierende, elementen, zoals lintbe bouwing, palenrijen van laagspanningsnetten en te lefoonpalen (de palenellende), hinderlijke reclames, opslagplaatsen van oude materialen en autowrak ken, vuilstortingen en zand- en grintafgravingen, die zowel van de weg als het landschap uit gezien de harmonie verstoren, gashouders, hoogspannings leidingen, fabriekscomplexen en woonwagenkam pen, is nog onverminderd van kracht. In ons kleine land met zijn gevoelige structuur, waaraan slechts de elementen van het wonen, wer ken en verkeer een derde dimensie geven en waar een sterk groeiende bevolking met al haar activitei ten de „natuur" steeds meer verdringt, zal het har der dan ooit nodig zijn de gaafheid van'het resteren de te behouden en veilig te stellen, opdat onze tuin niet verwordt tot een opslagplaats. De toenemende opslag van autowrakken en afval- materialen, zonder dat wordt overgegaan tot een concentratie daarvan op die punten, die van de ver keerswegen en de toeristische routes niet zichtbaar zijn en die bovendien van een behoorlijk afscher mende beplanting zijn voorzien, achten wij onaan vaardbaar. Het grote aantal vuilstortplaatsen past uit een oogpunt van hygiëne en landschapsaantas ting eenvoudig niet meer in een moderne en welva rende samenleving. De reconstructie van landelijke wegen, teneinde de ze voorlopig nog aan te passen aan de eisen van vei ligheid van het steeds toenemende verkeer, leidt tot verbreding van de verharde rijbaan en kaalslag, zon der dat daarbij nieuwe beplanting wordt aange bracht. Straks moet de uitgestelde- vervangende ver keersweg er toch komen en de oude weg blijft dan praktisch verlaten en onaantrekkelijk liggen. Doch ook aan de landschappelijke behandeling' van nieuwe wegen, ofschoon alle mogelijkheden om de ze daartoe een ruim profiel te geven aanwezig zijn, wordt vaak nog onvoldoende zorg besteed. De Commissie wil dan ook nogmaals met klem be pleiten dat de kale wegen in een open landschap van groepsbeplantingen moeten worden voorzien, opdat deze aldus in ons bomenarme land een we zenlijk landschappelijk element zullen vormen en een structuur verkrijgen die een verrijking betekent. Wij weten dat we in herhalingen vervallen, doch de Commissie W.I.L. zal blijven volhouden voor de goede zaak te strijden. A. G. M. BOOST, Secretaris. 83

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 21