De Neo-Gotiek en twee bedreigde kerken in IJsselstein en Utrecht De Sint-Nicolaaskerk in IJsselstein, door Alfred Te- schoppelijk Museum onder te brengen. Om onver- pe nog geen eeuw geleden in neo-gotische stijl ont- wachte sloop te voorkomen werd de kerk in april worpen, toont gebreken, voldoet niet meer aan een van dit jaar door de aannemer A. J. Lisman uit deel van de moderne liturgische eisen en zou afge- Groenekan van het aartsbisdom gekocht, broken worden. Het kerkbestuur had reeds verge- Hoewel de bedreiging niet geweken is voordat alles vorderde plannen voor een nieuwe kerk, toen een formeel geregeld is, zijn dit tekenen, die een algeme- deel van de parochianen zich in een aktiecomité ne hoop geven voor het blijven bestaan van de beste verenigde om de sloop te voorkomen. Monumenten- voorbeelden van de neo-gotiek. Meer dan deze hoop zorg, reeds lang verontrust door de afbraak van de is er nog niet. Cuypers' Maria-Magdalenakerk in neo-gotiek in Nederland, verklaarde zich bij uitzon- Amsterdam is vorige jaar gesloopt en zijn Sint Willi- dering bereid om een deel van de restauratiekosten brordus, bij Amstel en Ceintuurbaan gelegen, staat te dragen als er met andere overheidsinstanties een dit lot te wachten. Deze zal de laatste niet zijn, want regeling getroffen zou worden over de rest van het het is onmogelijk om de meer clan tweehonderd neo- bedrag. gotische kerken te behouden. Hiermee zouden niet De Sint-Willibrorduskerk in Utrecht, eveneens van op te brengen bedragen gemoeid zijn en niet elke Tepe, is eveneens aan gedeeltelijke restauratie toe en kerk is een nationaal monument. Het is echter wel kwam, zoals in vele stedelijke centra gebeurt, in een noodzakelijk om deze stijl te bestuderen en de open- steeds kleiner wordende parochie te staan. In april bare mening begrip voor de culturele en estetische 1967 werd de laatste dienst gehouden. Omdat deze waarden bij te brengen. Verder moet er een lijst ko- kerk ook door de inrichting een belangrijk voor- men, waarop de monumenten staan, die niet ver beeld is van de neo-gotiek probeerde men er een an- nietigd mogen worden. clere bestemming voor te vinden. Er kwam een voor- De tegenstanders van de neo-gotiek vinden de stijl stel om het gebouw met de inboedel bij het Aartsbis- armzalig, wijzen op de slechte constructie en zeggen, 78 Sl. AHcolaaskerk te IJsselstein, 1 Alfred Tepe, aanzicht van het n> (foto Monumentenzorg)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 16