van de bouwkunst, de beeldende kunsten en de toe gepaste kunsten. De instelling van deze commissie kan gezien worden in het raam van de grote belangstelling voor „groot vaders tijd"; wij kennen deze allen, b.v. in de manier waarop ze tot uitdrukking komt in de bloei van de tweedehands bric-ii-brac winkels; of in de manier een romantisch element in het interieur, soms ook in de kleding, te pas te brengen. Een ander aspect van dezelfde zaak is de grote belangstelling voor de prentbriefkaart. De aard van onze interesse. Wanneer het goed is, zal onze belangstelling voor het nabije verleden verder moeten gaan dan hier en daar een romantische noot. Wij zullen er op uit moeten zijn hetgeen in de 19cle eeuw en in de jaren tussen de twee wereldoorlogen tot stand is ge bracht op het gebied van de bouwkunst en andere kunsten te waarderen in het raam van de tijd, waar in een en ander ontstond; als een schakel, een fase in de cultuurontwikkeling waarvan wij een zo dui delijk en samenhangend mogelijk beeld moeten zien te bewaren. Wij zullen niet alleen wat zaken uit die periode moeten verzamelen omdat ze zo prettig an ders zijn dan de rest van onze omgeving dat ook wel natuurlijk maar we zullen tevens meer over dacht moeten collectionneren b.v. met een doelbe wuste selectie naar belang en kwaliteit en naar ont wikkeling. Voor een goede beoordeling is belang stelling nodig voor de productiewijzen van de 19de en 1ste helft van de 20ste eeuw, voor de materialen voor de kunstenaars en hun omstandigheden en voor de maatschappij, waarvoor het product gediend heeft en die er om gevraagd heeft. Daarbij zal het goed zijn de continuïteit in het beschavingsproces niet uit het oog te verliezen. De geweldige opbloei van de Nederlandse cultuur omstreeks 1880 - 1900 (de Tachtigers, de Haagse School, het ontstaan van onze moderne bouwkunst en andere dingen meer) leek destijds volkomen uit de lucht te vallen. De grotere afstand van nu tot deze periode maakt, dat wij duidelijker kunnen zien dat er toch een soort van voorbereiding is geweest op allerlei gebied. Ook, om iets anders te noemen, hoe sterk de samenhang is ge weest van vernieuwingen in de wijze van wonen (b.v. de trek naar buiten, het moderne comfort) met bepaalde nieuwe levensopvattingen en levensmoge lijkheden. Typisch J9de-eeuwse gebouwen. Juist voor de 19de eeuw spreekt het verband tussen de veranderingen in de maatschappij en de verschij ning van nieuwe gebouwtypen zo sterk. Het is niet moeilijk een aantal typisch 19de-eeuwse gebouwen op te sommen. De nieuwe bestuurs- en rechterlijke organisatie hebben een reeks van gemeentehuizen, rechtbanken en kantongerechten opgeleverd. Veran deringen op het gebied van het onderwijs hadden boven Arnhem, Willemsplem 9-13, statige gevelrij in de tuit- gepletste) de klassicistische hant van het deide kwart van de vorige eeuwonde? hel hwasi-kasteelachtige station van Val kenburg, een van de merkwaardigste stalen van neo-stijlge- bruik Veel van deze stationsgebouwen zijn reeds verdwenen foto Monumentenzorg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 13