COMMISSIE CULTUURLEVEN 1815-1940 Nieuwe Schoonheid. De Bond Heemschut „stelt zich ten doel te waken voor de schoonheid van Nederland". Aldus onze Statuten. Het zou een misvatting zijn te denken, dat hier alleen sprake is van schoonheid uit het verle den. Wie kennis neemt van de volledige formulering van de doelstelling van onze Bond, zal daarin ook een passage aantreffen, die slaat op het „scheppen van nieuwe schoonheid". Dit is begrijpelijk. Het leven neemt in ieder tijdvak nieuwe vormen aan. Wie schoonheidseisen stelt, moet er dus vooral voor zor gen, dat hetgeen nieuw wordt gemaakt aan bepaal de eisen van kwaliteit en schoonheid voldoet. Wan neer Heemschut over meer tijd, middelen en aan hangers zou beschikken, zou, veel meer nog dan nu gebeurt, aandacht kunnen worden besteed aan de wijze, waarop het leefklimaat en de vormen van on ze dagelijkse omgeving worden beïnvloed door goe de en minder goede hedendaagse architectuur. Wat een belangrijk punt is overigens tegenwoordig van de vormgeving die in maat en oppervlak veel verder reikt dan de architectuur van een enkel ge bouw: de plannen van stadsuitbreiding, de stede- bouwkundige ontwerpen, de tracering van verkeers wegen, de plaats en de vormgeving van industrie terreinen, de ontsluiting van landschappen voor re creatie en tweede bewoning, en dergelijke. Ieder, die het Orgaan van de Bond regelmatig onder ogen krijgt, weet dat al is het niet genoeg wij juist 74 ook op het gebied van de planning waakzaam zijn én zo nodig onze stem doen horen. Men kan zelfs zeggen, dat hier een van de hoofdpunten ligt van de belangstelling en de activiteit van de Bond, naast die ten bate van het oude gebouw en het historische landschap. Belangstelling voor de 19de eeuw is ontwaakt. Nu zijn bovendien „oud" en „historisch" rekbare begrippen. Toen in het begin van onze eeuw, zowel bij de rege ring als bij particulieren en verenigingen, de belang stelling voor de monumenten van geschiedenis en schoonheid vruchten begon af te werpen, gold het voornamelijk de periode tot 1800; met dan nog weer als zwaartepunt de Gouden Eeuw. In feite is dit tot na de eerste wereldoorlog zo gebleven, ook al is de interesse van lieverlee wat in de richting van de „Franse tijd" opgeschoven. Eerst de laatste jaren manifesteert zich alom een grote belangstelling voor de 19de eeuw. Zij heeft thans geleid tot een nieuw ini tiatief van Heemschut. Op aandrang van een van de leden is het bestuur van de Bond ertoe overgegaan een commissie in het leven te roepen, die zich zal bezighouden met het bevorderen van de kennis van en de belangstelling voor de cultuuruitingen van het tijdvak 1815 - 1940, in het bijzonder voor zover deze liggen in het vlak Het v.m. hoofdgebouw van de Nederlandse Bank aan het Rokin,.gebouwd 1865-1869is met zijn hardstenendoor een fronton bekroonde gevel, een van de beste voorbeelden van de representatieve stijl uit die jaren (foto Monumentenzorg)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 12