Het Claes Claeszhofje Wie foto's van de Jordaan een jaar of tien geleden vergelijkt met de huidige toestand, schrikt van de snelheid waarmee verval en verkrotting voortvreten. Lang duurt daarentegen de voorbereiding van her stelprojecten. Toen de stichting Diogenes in 1960 werd opgericht gold een van de eerste plannen het daar al sinds jaren leegstaande Anslo's Hofje. Het Diogenes-bestuur wilde proberen er een huis voor meisjesstudenten aan de instellingen voor kunston derwijs van te maken. Het is anders gelopen dan men toen dacht. Er kwam in 1965 een nieuwe stichting tot stand, opgericht door de besturen van het Anslo's Hofje en Diogenes waarin de oprichters hun aan el kaar grenzende bezittingen in brachten. De vereni ging „Hendrick de Keyser" voegde er het huisje Egelantiersstraat 52 aan toe, het nog ontbrekende hoekpand Egelantiersstraat 54 kon worden aange kocht, evenals de belendingen Tuinstraat 39-41 aan de andere kant. Nu is de voorbereiding zover ge vorderd dat begonnen kan worden met een herstel en herbouwproject dat behalve de negen hofjes huizen, elf omringende panden of terreinen beslaat. Ruim honderd studenten zullen er mettertijd een verblijfplaats kunnen vinden. De bouwkosten zijn geraamd op 1,6 miljoen. Subsidies van het rijk en de gemeente, hopelijk ook van de provincie, een gift van 100.000,— van de stichting Madurodam, com pensatiebetalingen voor elders aan hun bestemming onttrokken woningen en een bouwkrediet dat na voltooiing in een hypothecaire lening omgezet moet worden, vormen samen de financiële bouwstenen voor dit omvangrijke werk. De architectonische ele menten bestaan uit het oude hofje, dat gerestau reerd en inwendig gemoderniseerd zal worden, de restauratie, c.q. herbouw van zeven huizen aan de Egelantiersstraat en de Eerste Egelantiersdwarsstraat en de aanbouw van een passende nieuwe vleugel aan de noord- en oostzijde, langs de Tuinstraat en op het binnenterrein dat mettertijd door de regenera tie van de Jordaan een grotere openheid zal krijgen. Het zal nog jaren duren voor het gehele werk vol tooid is, maar het afbraakproces is op dit punt van de Jordaan tot staan gebracht, en veranderd in een genezing die zich hopelijk verder zal voortzetten. 73 links onder: herstelplan van de gevel.wa.nd. Egela.nliersstra.at hierboven: binnenplaats niet achtergevel Egelantiersstraat 52, door de ver. Hendrick de Keyser" aan de slichting Claes Claesz. Hofje overgedragen hieronder: gevelwand Egelanliersstraat in zijn huidige toestand (foto's M. Brinkgreve)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 11