Heemschutberichten 72 Amersfoort, Langestraat 112-118Muurhuizen 96 Winkelstraten in oude binnensteden hebben vaak een bijzondere attractie. Ook al tonen de puien een vreemde staalkaart van driekwart eeuw wisseling in de etalagemode, en al staan er huizen tussen die apert lelijk zijn, zolang beloop en profiel van de straat behouden blijven, zolang de verticale perceels indeling en een overwegend deel der oorspronkelijke gevelwand aanwezig zijn, beleeft de winkelende wan delaar daar een menselijke schaal en een afwisselen de levendigheid die niet te vervangen zijn. De Amersfoortse Langestraat is daarvan met haar fraai- gebogen gevelwanden een goed voorbeeld. Men moet er echter wel voorzichtig mee omgaan. Door enkele winkelpanden die er in hoogte, breedte en materiaal niet in passen, kan de sfeer van zulk een straat definitief verstoord worden. Heemschut vreest dat dit het geval zou zijn wanneer C. 8c A. Brennink- meijer hun voornemen kunnen uitvoeren door de huizen Langestraat 112-118 (het laatste bovendien een monument) alsmede Muurhuizen 96 (ook een monument) te vervangen door een groot winkel gebouw. Aan de gemeenteraad werd daarom ver zocht dit niet toe te staan, juist in Amersfoort waar zoveel gedaan is voor behoud van het stadsschoon en juist niet in de Muurhuizen. Na een bespreking met B. en W. heeft Heemschut in een brief aan de gemeenteraad zijn standpunt gehandhaafd, er tevens op wijzend dat de stede- bouwkundige consequenties van het bouwplan, in verband met het laden en lossen, ernstiger zijn dan in eerste instantie bleek. Zeer bedenkelijk acht het bestuur van de Bond Heemschut dat terzake wordt verwezen naar een niet-rechtsgeldig plan-Ap pelmarkt. Het is zaak dat de wet op de ruimtelijke ordening in dergelijke situaties correct wordt toege past, met alle daarin voorziene beroepsmogelijkhe den. Aan G. S. van Utrecht en de minister van C.R.M. heeft Heemschut eveneens geschreven over deze aangelegenheid. Ook tegen het ontwerp-be- stemmingsplan Zuidsingel-Langestraat-Kortegracht heeft de Bond bezwaar en wel tegen de voorgenomen overkluizing van de Kortegracht. Rijswijk, bestemmingsplan Bebouwde Kom I Aan de Raad van Rijswijk heeft Heemschut geschre ven waardering te hebben voor het voornemen om de Dorpskern te bewaren en te rehabiliteren. Op twee punten zou deze bedoeling door een wijziging in het ontwerp-bestemmingsplan nog beter tot haar recht komen, namelijk door het Tollenshuis te sparen en door de rooilijn van de Kerklaan te handhaven. Delft, bestemmingsplan „In de veste" Voordat het bestemmingsplan voor de binnenstad rechtskracht heeft gekregen, is het gemeentebestuur reeds met de uitvoering bezig door het uitvoeren van slopingen. Heemschut heeft bij G. S. bezwaren aan getekend tegen deze uitholling van de wetgeving op de ruimtelijke ordening. Grouw, bestemmingsplan gebied „Minne Finne" Het eerste raadsbesluit van de gemeente Idaardera- deel om het landschappelijk zo fraaie gebied „Min ne Finne" aan het Pikmeer te bebouwen, dateert van 1955. Toen moest het industrieterrein worden. G. S. hebben dit toen, mede op grond van Heem- schut's bezwaren, niet goedgekeurd. Ruim tien jaar later probeerde het gemeentebestuur het met een be stemming tot hotel. Heemschut achtdit plan in strijd met de overweging die destijds tot het besluit van G. S. hebben geleid, en meent dat de duizenden watersportliefhebbers niet ten behoeve van een lut tel aantal hotelgasten van het befaamde uitzicht op het dorp beroofd mogen worden. Er is een verzoek aan G. S. uitgegaan om deze wijziging in het bestem mingsplan niet goed te keuren. s-GravenhageNieuwe Scheveningse Bosjes Het Dolfinarium waarvan onlangs sprake was, komt bij nader inzien toch niet in de Bosjes. Wel ligt het in de bedoeling bijna i/3 van dit natuurterrein te be stemmen voor een recreatief parkproject voor de badgasten. Heemschut zou dit betreuren. Den Haag heeft vele parken en plantsoenen, de bosjes voldoen in hun huidige staat aan een moderne recreatieve behoefte van de inwoners van de Haagse agglomera tie. Leeuwarden, parkeerterrein G. S. van Friesland stellen de Staten voor de bebou wing tussen Galieër Kerkstraat, Ritsumastraat, Gedempte Keizersgracht en Nieuwstraatje te slopen om parkeerruimte te maken voor de provinciale Griffie en Waterstaat. Het gaat om een bouwblok in de oudste kern van Leeuwarden, dat meerdere monumenten bevat. Hierdoor zou een gat in de ste delijke structuur ontstaan dat niet slechts op zichzelf storend, maar ook bevorderlijk voor verdergaande aantasting zou zijn. Dat hiermede geen afdoende op lossing geboden wordt voor de parkeerverlangens van de provinciale diensten ligt voor de hand. Heem schut heeft Provinciale Staten gevraagd het voor stel af te wijzen. Warmenhuizen, Dorpsstraat en Baanhuis Tot B. en W. van Warmenhuizen heeft Heemschut het verzoek gericht om de Dorpsstraat, die zeer gele den heeft door demping van het hierlangs gelegen -.grachtje en door het rooien van de beplanting, op nieuw van een passende beplanting te voorzien. Te vens werd aandacht gevraagd voor restauratie van het fraaie Baanhuis, de v.m. lijnbaan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 10