Heemschutberichten dekt, dat het historische pand in trek is als woon huis of winkel. Als begrip voor de betekenis van het monument is gefundeerd op zakelijk belang, clan is dit zeker niet af te keuren, want de zakenman houdt de kern van een plaats levendig. Stad en Lande ver wacht dat in de toekomst meer winkelpanden zul len worden gerestaureerd of in stijl aangepast en dat op den duur in het bijzonder te Zierikzee de middenstand zal overwegen een deel van het cen trum in navolging van Den Haag en Haarlem te laten inrichten als loopcentrum, waar het rustig winkelen is". Burgerzin (Amersfoort) In navolging en met medewerking van wat in Am sterdam op dit punt is gebeurd, werd opgericht de N.V. Amersfoortse Maatschappij Stadsherstel. Er zullen coupures van 500,— en 1000,— worden uitgegeven. Burgemeester mr. Joh. de Wielt juicht dit toe en wijst er op, dat geen grote geldelijke voor delen van deelneming in de N.V. Stadsherstel voor te spiegelen zijn, maar niet op geld waardeerbare re venuen zullen de aandeelhouders ruim worden toe gemeten. In de Amersfoortsche Courant schrijft de Burgemeester: „Er zou misschien een gouden boek moeten komen, dat de namen der aandeelhouders voor het nageslacht vastlegt. Want waar het in vroeger eeuwen misschien op kritieke momenten voor onze stad vaak aan mensen met visie ontbro ken heeft, lijkt het tij op dit punt nu gekeerd. In ge meenschappelijke verantwoordelijkheid wordt door Amersfoorts burgerij en bedrijfsleven een monument opgericht, dat na vele eeuwen nog een getuigenis kan zijn van Uw betoonde burgerzin en liefde voor onze mooie stad. Bouwt er allen aan mee!" De heer G. Nieuwenhuizen, voorzitter van de Ka mer van Koophandel schrijft hierover: „Een gave binnenstad is van groot belang voor de Amersfoort se middenstand. Een hergroepering in deze binnen stad is noodzakelijk en de daarbij passende restau ratie van oude gebouwen kan de stad alleen maar aantrekkelijk maken". t)e enige manier (binnensteden) Mr. Stear Mc Connell schrijft in „Official Architec ture and Planning" o.m „Politici zeggen niet gaar ne aan automobilisten, dat zij het stadscentrum niet in mogen rijden. Toch lijkt deze beperking op den duur de enige manier, die wij ons in Groot-Brittan- nië kunnen veroorloven om verkeersopstoppingen te verminderen en te bestrijden. Zeker zal dit de be lastingbetaler in beweging brengen en zeker dient dit te worden duidelijk gemaakt aan het publiek. Afgezien nog van de financiële zijde zal beperking- van het verkeer onze binnensteden behouden voor verdere aftakeling". Fait accompli - democratie (Texel) Op Texel hebben B 8c W besloten een bouwvergun ning volgens art. 20 van de wederopbouwwet af te geven voor de bouw van een nieuwe vestiging van het Nederlands Instituut voor het Onderzoek der Zee nabij het Horntje. Op desbetreffende vragen hierover gesteld deelden Gedeputeerde Staten mee „een bebouwing van een dergelijke hoogte en mas saliteit op dit gevoelige punt van Texel uit stede bouwkundig oogpunt zeer bedenkelijk te achten". Maar G.S. hebben van de Minister van Onder wijs en Wetenschappen bericht ontvangen, dat aan de bouwplannen van het N.I.O.Z. door het Rijk reeds grote bedragen zijn uitgegeven en dat veran dering in de plannen grote financiële offers zou eisen, terwijl de vertraging van de bouw uit weten schappelijk oogpunt tot ernstige consequenties zal leiden. Door deze onjuiste gang van zaken zijn Ge deputeerde Staten in een verantwoorde belangenaf weging en in hun vrijheid van beslissen ernstig be moeilijkt. Mede met het oog hierop zijn zij van me ning dat voor de door hen in deze te nemen beslis sing aan de belangafweging op Rijksniveau grote betekenis moet worden toegekend. Het komt ons voor, dat de Minister van Onderwijs zijn les niet kende en toch een voldoende heeft ge kregen. Het gevolg van zijn tekortkoming zal nog vele geslachten tot ergernis zijn. Heerenveen, demping die niet doorging In Heerenveen is eind april een feestweek georgani seerd omdat de Kolk is gerestaureerd, en niet, zoals men 10 jaar geleden wilde, werd gedempt. Heem schut heeft zich toen met alle kracht verzet tegen het plan de Kolk en de Compagnonsvaart te dem pen. Nu zijn bestrating en beplanting vernieuwd, het water vervult zijn onvervangbare plaats in het stadsbeeld, en Heerenveen viert feest. Dat gebeurt niet in plaatsen waar het dempingsvonnis werd vol trokken. Alkmaar, Luttik Oudorp behouden Van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar ont ving- Heemschut een brief met de volgende inhoud: „In verband met de in 1964 door u ingebrachte be zwaren tegen de toen voorgenomen demping van het Luttik Oudorp delen wij u mede, dat de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 21 maart j.1. overeenkomstig ons voorstel, zijn besluit van 29 maar 1965 tot demping van een gedeelte van het Luttik Oudorp van ongeveer de St. Jacobstraat tot de Bierkade, heeft ingetrokken". 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 9