een verzakking van het koor van de Nieuwe Kerk ten gevolge had van 8 mm, dat later bij het terug pompen van het grondwater een rijzing van dat koor van 6 mm volgde dan begrijpt men, dat wij de gevaren voor de funderingen niet zo gemakkelijk van tafel wuiven als P.W. doet. Bovendien verna men wij, dat tijdens verschillende werkzaamheden rondom de synagoge (o.m. voor de brug en de toe gang tot de Y-tunnel) reeds werking is geconstateerd in de synagoge, waar zich scheuren voordoen, ont kenning door belanghebbenden ten spijt. Heemschut blijft bij zijn mening: géén ondergrondse in de binnenstad, maar er in een ringlijn omheen! Intussen heeft de Gemeenteraad met 38-3 stemmen de metroplannen aanvaard. Deze uitslag geeft even min als destijds die over de plaatsing van de Neder landse Bank op het Frecleriksplein de mening weer van de burgerij, naar ons oordeel. Het is te hopen dat een nieuw gekozen Raad straks zal bijsturen. p-Meten- uit {Zmjterdasn Fanatiek I (Den Haag) Volgens een verslaggever van De Haagsche Courant van 19 maart 1968 (oplage 135.000) heeft drs. Bartel, lid van de hoofddirectie van Peek en Cloppenburg bij de opening van het in de loop van 60 jaar 10 maal herbouwde filiaal in de Grote Markt straat te Den Haag onder meer gezegd: „Fanatieke Heemschutters hinderen nogal eens het zakenleven in de binnensteden. Zij dwingen het centrum in een keurslijf, dat de attractiviteit schaadt en daardoor het leven wegknijpt". Als de heer Bartel ons daarmee bedoelt kunnen wij slechts opmerken, dat hij zich bijzonder slecht heeft uitgedrukt. Geen van zijn verwijten staan in ons pro gramma, noch beogen wij deze doeleinden, inte gendeel, een bruisend zakenleven in een attractieve binnenstad, waar het leven tintelt is ons streven. Vanwaar dan die zinloze beschuldigingen? Heeft drs. Bartel misschien niet zo goed begrepen, dat zijn bedrijf heel graag in die binnenstad wordt gevestigd om juist te profiteren van de attractie en het leven in die binnenstad! En heeft hij misschien niet zo goed begrepen, dat hij en zijn bedrijf in die binnen stad één der velen is en zich daarom naar de wetten en verordeningen die daarvoor gesteld zijn moet richten? Wij wensen de heer Bartel goede zaken toe in de binnenstad, maar dachten, dat hij van een ver keerd uitgangspunt uitging toen hij begon met zijn aanstaande klanten onrechtvaardig te beschuldi gen. Fanatiek II (Deventer) Burgemeester mr. N. Bolkenstein in het voorwoord van het door de Stichting Werkgroep Bergkwartier uitgegeven herstelplan „Bergkwartier": „gelukkig is het nu niet meer een kleine groep fanatieke mo numentensupporters, maar een steeds groter deel van de burgerij, dat de geestelijke en stoffelijke waar de van dit typische stadsdeel in ziet". Steeds meer (Middelburg) In Dagblad De Stem van 2 maart lazen wij: „Mid delburg telt ruim 1100 grotere en kleinere gebou wen die als „monument" moeten worden be schouwd. Vele ervan staan op instorten, honderden andere houden zichzelf moeizaam overeind. Toch lijkt het gevaar dat de Middelburgse binnenstad ooit ontvolkt zal raken, doordat men de onbewoonbaar wordende „monumenten" verlaat, kleiner gewor den. Steeds meer mensen krijgen gevoel voor de be hoorlijke aspecten van het wonen, midden in de oude stad, waar alle stenen sprekenWie kan zich voorstellen hoe Middelburg er uit zal zien als alle 1100 monumenten in oude stijl gerestau reerd zijn? Middelburg zal dan boeiender zijn dan Dubrovnik en mooier dan Toledo zijn Meer inzicht (Thorn) In de Maas- en Roerbode van 4 maart werd over Thorn (L.) geschreven: „Op het stuk van restaura tie en conservering is de laatste jaren bijzonder be langrijk werk gedaan in verenigings- en stichtings- verband. Er kwam een Stichting Abdijkerk, die het toerisme met succes dienstbaar maakte aan de in standhouding van de historische kerk en haar kunst schatten, mede met gevolg, dat ook het kerkbestuur de zaken zuiverder zag. Er is een vereniging Vrien den van Thorn gekomen. De belangstelling van buiten is groter geworden, terwijl er in Thorn meer inzicht is gegroeid in de waarde en de betekenis van de monumenten, kerkschatten, enz." Zakelijk belang (Schouwen-Duiveland) De Zierikzeesche Nieuwsbode van 12 maart meldt: „Langzamerhand gaan meer eigenaars van op de monumentenlijst staande panden, het belang van een goede restauratie inzien". Het verslag van de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duive land" vermeldt: „Ongetwijfeld hebben zij reeds ont- 44 Evenals de illustraties op bh. 42 en 62 is dit plaatje overge nomen uit de „echte metrokrant", uitgave: Bureau bezorgde burgers van Amsterdam, onder verantwoordelijkheid van Kim Borkent. Een van de vele blijken van het medeleven van de bevolking met de metroplannen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 7