Op Heemwacht TON KOOT Inspraak van de burgerij De herhaalde klacht, dat er bij het nemen van be langrijke beslissingen te weinig gelegenheid aan de burgerij wordt gegeven tot enige inspraak, kwam ten aanzien van de metroplannen in Amsterdam in eni ge kranten aan de orde. In enkele andere kranten, waar men dit krachtens hun politieke instelling wel zou hebben verwacht, bleef elke kritiek in dit op zicht merkwaardig genoeg achterwege. In „Het Parool" van 16 maart lazen wij: „De Am sterdamse burger die een zak vol beloften heeft ge kregen over inspraak en hearings, hoort nu dat de zaak na besloten zittingen vrijwel in kannen en krui ken is. Natuurlijk kunnen B. en W. betogen, dat ze aan hun democratische plichten hebben voldaan door de zaak in de raadscommissie te brengen. Maar dat is juist het onbevredigende. Bij de belangrijke zaken dreigt de behandeling in de geheime commissievergaderingen in Amsterdam een te sterk accent te krijgen, waardoor de openbare be handeling in de gemeenteraad steeds meer een for mele aangelegenheid wordt. De Amsterdamse kiezer heeft geen idee, welk standpunt zijn vertegenwoor diger in de raadscommissie inneemt. Wat hij bij de openbare behandeling op 15 en 16 mei kan verne men is in feite een georganiseerd debat over een panklare zaak. De werkelijke discussie heeft in be sloten kring plaats gehad. Deze gewoonte is al zo ingeburgerd dat de raadsle den zelf daar niets vreemds meer aan vinden. De raadsleden moeten dan ook maar niet vreemd opkijken, als het publiek de behandeling in de raad dan wel gelooft". In „De Volkskrant" van 4 april lazen we: „Iedereen zal het er over eens zijn, dat in een steeds in opper vlakte toenemende stad snel vervoer op eigen bo ven- of ondergrondse baan noodzakelijk is. Maar laat men niet de illusie hebben dat een metro in de binnenstad het verkeersprobleem oplost. De haltes liggen te ver uit elkaar, aanvullend ver voer zal noodzakelijk blijven, ook met een metro die in de binnenstad slechts twaalf haltes heeft. Het meest verdrietige is echter wel, dat de 45 geko zen Amsterdamse burgers nauwelijks keus wordt ge laten. Afwijzen van de plannen betekent jarenlang uitstel. Zelfs een wijziging zou onverantwoorde ver traging opleveren. De fout is enkele jaren geleden gemaakt, toen de raad akkoord ging met de oprichting van een bu reau Stadsspoorweg, dat verlof kreeg de lijnen op papier te zetten, zonder dat tussentijdse controle van de raadsleden mogelijk was. De raadsleden moeten nu een pasklaar plan goedkeuren of afwijzen. De burgerij, onvoldoende voorgelicht, gedurende de ja ren van voorbereiding, heeft geen enkele stem". „Het Algemeen Handelsblad" van 6 april schreef naar aanleiding van de dezer dagen verschenen Voor lichtingskrant, die huis aan huis werd bezorgd van wege het gemeentebestuur: „De informatiekrant, die we liever een propaganda voor het gemeentelijke stadsspoorwegplan willen noemen, is een half jaar te laat verschenen. De bur gers mogen nu zes weken meedenken. Zij krijgen evenwel van de gemeente geen vergelijkingsmate riaal, omdat in de informatiekrant bestaande alter natieven ontbreken. De informatiekrant voldoet dus niet aan de essentiële voorwaarde voor het op gang brengen van een publieke meningsvorming. Wij kunnen het „appèl" van B. en W. op de Am sterdamse burgerij dan ook alleen zien als een krampachtige correctie op een besluitvormingspro cedure, waarop naar democratische maatstaven kri tiek mogelijk is". Kritiek van tegenstanders-deskundigen op het me troplan Als dit nummer verschijnt zijn de metroplannen te Amsterdam al in de Raad geweest, toch menen wij in ons orgaan, waar wij bepleit hebben de metro buiten de binnenstad te houden, maar die er als een ring omheen te laten lopen, de mening van eni ge deskundigen-tegenstanders te moeten vermelden. Dit óók, omdat de uitvoering van het plan in de loop van de komende 30 jaren door verschillende gemeenteraden en gemeentebesturen zal moeten worden bekeken. Misschien zijn er straks andere in onze ogen betere meningen over deze zaak en kan er door varianten aan te brengen nog verbete ring worden gebracht in de plannen, zoals die nu door het huidige gemeentebestuur aan de orde zijn gesteld. Wij grijpen hier terug op een artikel in „Het Alge meen Handelsblad" van 27 maart waar een der re dacteuren een samenvatting geeft van verschillende vormen van kritiek. 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 5