Nieuwe leden Boekbespreking Heemschutdag 1968 De Heemschutdag 1968 zal gehouden worden in Utrecht op zaterdag 7 september. De deel nemers zullen om kwart over tien bijeenko men in de Janskerk, waar inleidingen gehou den zullen worden over de Utrechtse monu menten. Het voorlopige programma vermeldt verder een ontvangst in het stadhuis, lunch in het Jaarbeurs restaurant, en 's middags een keuze uit drie excursies; Mariahoek, Pieters kerk en Domkerk; Bartholomeüsgasthuis, Geertekerk, St. Nicolaaskerk en Catharijne- kerk; of per bus naar Oud- en Nieuw-Amelis- weerd. In het volgende nummer van Heemschut zul len de kosten en het volledige programma worden vermeld. 64 Als buitengewoon lid traden toe: W. Anneraa, Hoogeveen (P. Knuttel); F. van Andel, Gorinchem (H. C. P. Bloembergen); H. Behrendt, Amsterdam (J. Chris- stoffels); A. Bodon, Amsterdam; C. G. Boode, 's-Gravenhage (J. G. Kerkhoven); J. Bos, Amersfoort (J. M. v. d. Valk); H. J. Botti, 's-Gravenhage; Mej. M. de Bruyn Ouboter, 's-Gravenha ge, Dr. J. Cohen, Leiden (Mej. A. C. M. Ort); Drs. W., H. K. van Dam, Amsterdam (H. Rowaan); Mej. Th. van Doornik, Amster dam (J. Chrisstoffels); Mej. M. van Duyn, Amsterdam; C. Egas, Heiloo; J. H. Ensinck, Maastricht; Prof. Dr. S. D. Fokkema, Amstelveen; Drs. H. M. Franssen, Assen; Mr. W. J. Geertsema, Wassenaar; Drs. F. Hoenen, Amsterdam; Mr. U. J. N. de Graaft, Amstelveen; O. M. Baron Groeninx van Zoelen, Aer- denhout; Mej. Mr. E. A. Haars, Breukelen; A. A. Hartemink, Aerdenhout; Th. H. Hendriks, Nijmegen; Mej. J. den Hartog, Tiel; D. van Heuven, Voorst; Ir. H. M. Heybroek, Wageningen; Mej. N. Hoeflake, Aerdenhout; J. A. A. van 't Hof, Haarlem; Dr. H. J. M. Hofstee, Alkmaar; R. Holtes, Badhoevedorp; H. A. Hoogervorst, Kijkduin; H. N. L. Hoomans, Haarlem; L. C. A. Hout, Bergen op Zoom; C. Hovingh, Haarlem; Th. Jansen, 's-Hertogenbosch; Ir. W. L. Jansen, Dalfsen (T. Koot); Mej. G. A. Janssen, Haarlem; C. de Jong, Bloemendaal; Jacq. de Jong, Haarlem; M. C. de Jong, Haarlem; Mevr. J. G. de Jong-Quispel, Wassenaar; A. J. Jurgens, Nijmegen; E. F. W. Kehrer, Voorthuizen; J. Kelderman, Middelburg; J. N. Keyser, Nijmegen; Prof. Dr. A. Klasens, Voorhout; A. P. de Klerk, Amstelveen; Mej. G. Kloosterman, 's Heer Arendskerke (Mw. L. Lansipohja-Kroes); W. L. Koning, Enkhuizen; Mevr. C. Koning-Stroink, Haarlem; E. E. Kruizinga, Doetinchem; Mej. S. M. Krijgsman, Rotterdam; R. Laan jr., Zaandam; Dr. W. L. Ladenius, Haarlem; D. G. S. Landweer, Haren (J. v. d. Oord); D. Landeweer, Leidschendam; H. J. Lankhorst, Ouderkerk a/d Amstel; Ir. H. Leutscher, Hengelo; Drs. S. H. M. van Lier, Aerdenhout; Ir. J. Loeff, Veere; W. van der Louw, Berkel; Mr. E. D. Maaldrink, Wierden; Mej. Zr. N. B. van Mameren, Nijmegen; Fa. H. van Marselis Hartsinck, Amsterdam; Prof. Dr. J. P. Mazure, 's-Gravenhage; A. C. van der Mersch, Baarn; J. W. B. ter Meulen, Amsterdam (A. J. de Zwaan); P. J. C. Molthoff, Hulst; Mr. P. Müller, Venlo; G. A. M. van den Muyzenberg Ing., Assen; Jhr. Mr. H. J. Ortt, Middelburg; Mevr. W. C. Otte-Oude Wansink, Haaksbergen; H. Ploeg jr., Utrecht; Dr. S. Postmus, Bussum; T. F. Praasterink, Helmond; Mevr. A. J. W. Schouten-Hoogendijk, 's-Gravenhage; Mej. Mr. E. H. Simon Thomas, 's-Gravenhage (Mw. L. Lansipohja- Kroes); R. Somers, Amsterdam (J. Chrisstoffels); Mej. J. Stou- ten, Rotterdam (Mej. L. J. Ingen Housz); Mevr. A. P. Thur- kow-van Arkel, Wassenaar (A. J. de Zwaan); H. Timmers, Am sterdam; H. J. L. Vonhoff, Amsterdam; C. Vroom, Amsterdam (J. Chrisstoffels); Mej. H. C. C. Wiechmann, Amsterdam; A. N. Winkel, Emmeloord. Als gewoon lid traden toe: Uitgeversmij. „Focus" N.V., Haarlem; Ver. „Oud Volendam", Volendam. Als donateur traden toe: J. Hopman, Amsterdam; J. P. L. van der Lande, Diepenveen; Dr. Arthur Polak, Amsterdam. A braham van der Hart In de geschiedenis van de Amsterdamse steefabriek, later de Dienst van Publieke Werken, vormt het tijdperk, dat stads bouwmeester Abraham van der Hart de directeurspost be kleedde van 1777-1820 weliswaar niet het meest dynamische deel van de Amsterdamse bouwgeschiedenis, maar ongetwijfeld een boeiend deel. In zijn boek „Abraham van der Hart 1747-1820, architect/ stadsbouwmeester van Amsterdam" ontrolt dr. C. A. van Swigchem het gehele leven van deze bouwmeester, niet enkel zoals men verwachten mag, van zijn werken wat zeer interes sante aspecten oplevert maar ook, uit sobere feiten van zijn familie-omstandigheden en van zijn loopbaan en de afweging van Van der Hart's ideeën tegen de bouwkundige ideeën van zijn tijd. Door zijn onderwerp zó breed te zien laat de auteur Van der Hart als bouwmeester èn als mens uit de verf komen tegen de achtergrond van een bewogen sociale en culturele ontwikkeling. Bewogen, omdat de bloeitijd van de 17de en 18de eeuw ten einde loopt en vervloeit in de aanzet tot een geheel nieuw georiënteerde ontwikkeling. Onder Van der Hart's werken zijn het Nieuwe Werkhuis, het Maagdenhuis en het Van Brienenhofje welbekend, de auteur noemt ook vele ontworpen nooit uitgevoerde ontwerpen, zoals een woningblok in de Leidsestraat en uitgevoerde, maar intus sen gesloopte gebouwen, zoals de Hoogduitse schouwburg in de Paardenstraat. Interessant en aanvaardbaar zijn verschillen de toeschrijvingen aan Van der Hart, zoals het pand Gelderse kade 10, Keizersgracht 706, Reguliersgracht 80. Een enkele opmerking: Niet het portiek door H. de Keyser, de zg. leeuwenpoort werd van het oude Spinhuis naar het Werkhuis overgebracht, maar alleen de marmeren boogwel- ving door H. de Keyser. Een stuk Nederlandse bouwgeschiedenis, het leven van een invloedrijk en kundig architect gedurende een halve eeuw, rond de eeuwwisseling van de 18de naar de 19de eeuw en een brok geschiedenis van Amsterdam in een woelige periode vindt men in dit boek bijeen. Dr. Van Swigchem heeft een waardevol onderzoek verricht en dit gepresenteerd, op een wijze, dat hij alle belangstellenden en liefhebbers van de bouwkunst en van onze hoofdstad Am sterdam aan zich verplicht heeft. De uitgever Scheltema en Holkema gaf het een welverzorgde vorm. Het werd met steun van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek uitgegeven en is een publicatie nr. 6 van de Gemeentelijke Archiefdienst en de Stichting H. J. Duyvisfonds. TON KOOT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 28