Bergen op Zoom. Het structuurplan: „Stadskern Bergen op Zoom" is in zijn nieuwe opzet een grote verbetering boven dat van 1961. Het historische stadsbeeld is gehandhaafd en doorbraken zullen niet noodzakelijk zijn. Enkele onderdelen waren voor ons aanleiding bij de Raad der Gemeente te adresseren en aandacht te vragen voor het Provoost huis en voor bepalingen, die kunnen voorkómen, dat de schaal en het karakter van de straatwanden ver loren zouden gaan. DIVERSE GEBOUWEN Domburg torenflat. De bouw van een torenhotel en flatgebouwen achtten wij onaanvaardbaar, aange zien deze bouwmassa's het landschappelijk beeld van Domburg en omgeving onevenwichtig zouden domineren. Het Gemeentebestuur werd door ons benaderd met verzoek deze plannen in de huidige vorm niet te realiseren. Hofje Javastraat 's-Gravenhage. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage vroegen wij, het hofje bij de v.m. Frederikskazerne te sparen. Wij zijn van mening, dat na verbetering deze panden een aantrekkelijk geheel kunnen vormen. In het antwoord delen B W ons mede, dat indien deze voorzieningen inderdaad kunnen worden getroffen van afbraak zal worden afgezien. Huizen Luilekkerland Leeuwarden. In 1960 ver zochten wij de Gemeente Leeuwarden te bevorde ren, dat het complex woninkjes, bekend als Luilek kerland, voor restauratie in aanmerking' te doen komen. Volgens krantenberichten zullen deze werk zaamheden thans een aanvang nemen. Rheden - Veerhuis. Pogingen om tot behoud van dit historisch en landschappelijk belangrijke veer huis te komen, leverden tot op heden geen resultaat op. Assen - Kloosterstraat 6 en 10. Aan cle Gemeente raad van Assen werd verzocht, af te zien van het voornemen een tweetal 18de-eeuwse panden te slo pen ten behoeve van een parkeerplaats. DIVERSE ONDERWERPEN Binnendijken Zeeuws-Vlaanderen. Vele binnendij ken, overbodig geworden als waterkering, worden met afgraving bedreigd. Heemschut heeft er bij Ged. Staten op aangedrongen deze dijken, die mede door hun boombeplanting een grote landschappelijke waarde bezitten, te handhaven. Autokerkhoven. Het euvel van de autokerkhoven is een toenemend landelijk verschijnsel en een groeiend vraagstuk dat volle aandacht verdient. Dat de aan leg van deze opslagplaatsen sterk ontsierend werkt blijkt uit de vele verontruste brieven die bij ons kantoor binnenkomen. Ged. Staten van Noord-Hol land vroegen wij aandacht voor een dergelijke ont sierende onderneming in 's-Gravelancl. In Utrecht wordt door de Planologische Dienst aktief tegen vuilnis en autobelten, o.a. bij Cabouw, opgetreden. Dit is een voorbeeld voor andere provinciale bestu ren. Aantasting van bomen door aardgas. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat aardgas bij ont snapping uit oude leidingen inderdaad de sterfte van bomen doet toenemen. Controle van de oude leidingstelsels vóór de invoering van aardgas kan veel onheil voorkomen. Dit geldt in het bijzonder voor de binnensteden, waar de oude bomen zo'n be langrijke plaats hebben in het stadsbeeld. Dolfinarium 's-Gravenhage. In een brief aan B W van 's-Gravenhage adviseerde ons bestuur voor de aanleg van een dolfinarium een passender plaats dan de Scheveningse bosjes te kiezen. Hoof daar dgasleiding Driehuis - Voorschoten. De aanleg van aardgasleiding door het duingebied in Noord- en Zuidholland zou een ernstige aantasting van het ons resterende duinlandschap kunnen be tekenen. Wij betuigden adhesie aan het adres van de Contact Commissie voor Natuur- en Landschaps bescherming die een ander tracé adviseerde. HEEMSCHUTDAG 1967 Zeeland Leeuwarden - Kleine Hoogstraat 1. Tegen sloping Begunstigd door stralend weer, zoals dat bij de van dit pand, om meer parkeergelegenheid te krij- Heemschutdagen traditie is geworden, is de jaarlijk- gen, brachten wij bij de Minister van C.R.M. onze se excursie ditmaal naar Middelburg en West bezwaren in. Zeeuws-Vlaanderen op 8 en 9 september gehouden. Voor de ruim 200 deelnemers kostelijke dagen met Amersfoort - Kampstraat 71. Voor de uitbreiding van vele verrijkende ontmoetingen. Aan de stad Sluis een bedrijf gevestigd in het naastgelegen pand wilde werd ten stadhuize als getuigenis van waardering de eigenaar tot sloping overgaan. Wij protesteerden voor de toewijding waarmede deze gemeente de we- bij de Minister van C.R.M., omdat ons inziens in- deropbouw heeft voltooid, de Heemschut Oorkonde wendig moderniseren zeer wel mogelijk zou zijn. aangeboden. 59

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 23