zien van het vraagstuk van het al of niet droogleg gen van de Waddenzee. Aangezien dit probleem nog in studie is dienen beslissingen inzake de aan leg van een dam achterwege te blijven. BOERDERIJEN 's-Gravenhage en Voorschoten. In Zuidholland wa ren een tweetal boerderijen door brand zwaar be schadigd. Het betrof de boerderij Meer en Bosch te 's-Gravenhage en de boerderij Allemansgeest te Voorschoten. Over het eerste geval werd geschreven aan de Raad der Gemeente 's-Gravenhage, in het tweede geval vroegen wij de Minister van C.R.M restauratie te willen bevorderen. De inmiddels ge restaureerde boerderij Allemansgeest is thans weer in gebruik, waarover wij ons verheugen. Bijlmerlust. Het behoud in de Bijlmermeer van de karakteristieke herenboerderij Bijlmerlust, waarvoor Heemschut zich veel moeite heeft getroost, is niet haalbaar gebleken. Hier wreekt zich het niet tijdig opnemen in de uitbreidingsplannen van dergelijke zinvolle accenten die zo waardevol kunnen zijn in de toekomstige historieloze woonmassa's. Intussen heeft het Gemeentebestuur van Amsterdam begrip getoond voor de wens tot behoud van een dergelijk monument. Er zal nu medewerking worden ver leend tot verplaatsing naar elders in de naaste om geving van Amsterdam, eveneens langs water en vrij staand in de weiden. Voorschoten. Tegen het plaatsen op de monumen tenlijst van de boerderij Marinelaan 4 is de Raad der Gemeente in beroep gekomen. Aangezien ons bestuur van mening is, dat het mogelijk is een uit breidingsplan te ontwerpen, waarbij met het behoud van de boerderij rekening wordt gehouden, drongen wij er bij de Kroon op aan dit beroep ongegrond te verklaren. Hilversum. Volgens ontvangen mededeling' van de Gemeente Hilversum is behoud van de boerderij aan het Langgewenst niet mogelijk. Dit betekent een verlies voor deze aan monumenten toch al zo arme gemeente. MONUMENTENZORG De Bilt - toevoeging monumentenlijst. Het College van B W van de Bilt vroeg ons advies over de door de Gemeente voorgestelde aanvulling van de ont- werp-monumentenlijst. Wij konden met de voorge stelde toevoegingen volledig instemmen. Lemmer - gemeentehuis. De Raad der Gemeente heeft verzocht het stadhuis van de ontwerpmonu- mentenlijst af te voeren. Wij vroegen de Minister aan dit verzoek geen gevolg te geven, aangezien het gebouw een der weinige monumenten ter plaatse is. Woudrichem. Met begrip voor de financiële moei lijkheden welke met de zorg voor de monumenten in deze Gemeente gepaard gaan verzochten wij de Minister van C.R.M. de restauratie van de kern van Woudrichem met kracht te willen bevorderen. Voorschoten - Traubstraat 21. Met de afvoering van dit op de ontwerplijst voorkomende pand, zoals voorgesteld door de Gemeente Voorschoten, konden wij ons niet verenigen. Een restauratie zou, gezien de belangrijke plaats in het dorpsbeeld, zeker ge rechtvaardigd zijn. Een verzoek hiertoe werd aan de Minister van C.R.M. gericht. VES TING WERKEN Fort Rhijnauwen. Het fort Rhijnauwen dient, als gaaf voorbeeld van vestingbouw, te worden bewaard als monument. Het eventueel verkrijgen van een niet passende bestemming was aanleiding om ons tot de Minister van C.R.M. te wenden. Heusden. De restauratiewerkzaamheden van wallen en grachten in Heusden zullen binnenkort worden aangepakt. Gezien onze jarenlange bemoeienis met dit vestingstadje waarbij verschillende malen het ge voel werd gewekt voor een hopeloze zaak te pleiten stemt dit tot grote voldoening. Hier is het toonbare bewijs voor allen die zich hiervoor hebben ingezet, dat volharden in de strijd voor een schijnbaar ver loren maar goede zaak, toch tot een gunstig resul taat kan leiden. Bergen op Zoom. De bouw van een muziekschool op het Ravelijn is een ongelukkige situering in dit vestingwerk. Ons bestuur verzocht de Minister zijn toestemming aan het bouwplan te willen onthou den. STADSKERNEN Vlaardingen. Verbetering van een verkeerstoestand in Vlaardingen zou meebrengen, dat enkele monu mentale panden gesloopt zouden moeten worden. On ze bezwaren tegen dit naar onze mening niet zorg vuldig genoeg en eenzijdig bekeken voorstel hebben wij bij de Gemeenteraad en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland kenbaar gemaakt. Het is namelijk geenszins uitgesloten, dat de beoogde verbetering met behoud van dit stadsbeeld kan worden verkre gen. Hiertoe zou een plan tot rehabilitatie van de oude stadskern moeten worden gemaakt. 58

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 22