ORGAAN De 44ste jaargang van ons orgaan „Heemschut" vormt met 144 bladzijden weer een gedokumenteerd overzicht van onze aktiviteiten. Zoals in het voor uitzicht werd gesteld is in deze jaargang aandacht gewijd aan moderne bouwkunst, tot publicatie hier over werd de op dit gebied zo bekende publicist R. Blijstra bereid gevonden. BUREAU Het bureau heeft een zwaar jaar achter de rug door moeizaam werken in te beklemde kantoorruimten. Door een vreemd misverstand in de correspondentie, was het ons bestuur onbekend reeds 1 januari 1967 huurder van het „Korenmetershuis" te zijn, toen het jaar al gevorderd was. In december 1967 werd het 17de eeuwse pand betrokken. De toestand waar in dit pand werd aangetroffen maakte bewoning door Heemschut in de sfeer, waarop dit voor onze Bond wenselijk wordt geacht, niet mogelijk. Achter stallig onderhoud door de eigenaar, de gemeente, werd nog niet uitgevoerd. Noodgedwongen heeft het bestuur zelf tal van voor zieningen laten treffen en verwacht in overleg met de afdeling Grondbedrijf van de gemeente Amster dam, dat alsnog noodzakelijke voorzieningen zullen worden getroffen. Enige bergruimten kunnen nog niet in gebruik worden genomen, waardoor ons be langrijke archief niet geborgen en daardoor moeilijk geraadpleegd kan worden wat bovendien onze dage lijkse werkzaamheden belemmert. Intussen zijn reeds zodanige kosten door Heemschut gemaakt, dat dit te zware financiële last voor een kortstondig huur contract zou zijn, zodat op verlenging daarvan is aangedrongen. Deze omstandigheden hebben een officiële openstelling van ons bureau helaas nog niet mogelijk gemaakt. Van de medewerking van de gemeente als eigenares is afhankelijk hoe lang dit nog zal duren. De administrateur, de heer M. van Everdingen en zijn medewerksters, mej. B. Leewens en mevrouw L. Kopper-Dobbe zouden het vele werk van het afge lopen jaar moeilijk verzet hebben als zij niet door geestdrift voor ons werk geïnspireerd waren. Wij zijn hun hier dankbaar voor. Mej. M. M. Melchers is de stuwkracht bij de akties tot ledenwerving, waar zij tot ons aller voldoening zo succesvol mee is. De algemene adviseur Ir. Ch. v. d. Vlis heeft, door ziekte verhinderd enig verstek moeten laten gaan, waardoor enkele zaken vertraging in de afwerking ondervonden. Het verheugt ons, dat hij na herstel zijn veelomvattend werk weer heeft voortgezet met het van hem bekende enthousiasme. WERKZAAMHEDEN BESTEMMINGSPLANNEN Culemborg; Het bestemmingsplan binnenstad Cu- lemborg werd met waardering ontvangen. Enkele aanvullende punten, zoals het behoud en restaura tie van het Oude Mannenhuis en handhaving van de toegang tot het oude Slot, welke door de Bond werden geadviseerd, kunnen door de Gemeente in dien de mogelijkheid zich voordoet alsnog als afwij king van het plan worden gerealiseerd. Het Jan van Riebeeckhuis kon nog niet gerestaureerd worden, maar de plannen tot de uitvoering kwamen in het verslagjaar wel dichter bij de verwezenlijking. Dieren Noord-West. In het door de Gemeente Rhe- nen ontworpen plan dat in aanzienlijke uitbreiding voorziet van de in het streekplan voor bebouwing- aangewezen terreinen werden tevens flatgebouwen met 7 woonlagen geprojecteerd. Zowel tegen de ge wijzigde begrenzing als tegen de aard der bebouwing werd protest bij de Gemeente aangetekend. Geadvi seerd werd de flatgebouwen elders te projecteren, aansluitend bij een uitbreiding van de bebouwde kom. Lisse-„Dever"Aan de Raad der Gemeente Lisse verzocht ons bestuur, het terrein bij de restanten van het huis Dever een bijzondere bestemming te geven, aangezien de toenemende belangstelling voor het nog bestaande gedeelte een dergelijke bestemming rechtvaardigt en meer armslag zou geven aan de plannen voor herstel. Delft - „In de Veste". Meerdere punten in het ont- werp-bestemmingsplan o.a. het niet voorzien in woonfunctie van enige betekenis, waardoor het ka rakter van de aangrenzende historische stadskern nadelig zou worden beïnvloed, waren aanleiding ons tot de Raad der Gemeente te wenden. Ofschoon op enkele punten aan de geuite wensen is tegemoet gekomen, meende ons bestuur toch tegen de ge handhaafde bouw van grote winkelbedrijven ter plaatse bezwaren bij Gedeputeerde Staten naar vo ren te moeten brengen. Hellendoorn - luijziging bestemmingsplan. Wij ver zochten het College van Gedeputeerde Staten in Overijssel goedkeuring te willen onthouden aan een Raadsbesluit van de Gemeente Hellendoorn. Het besluit beoogde de bouw van een ijsfabriek in een natuurgebied, te weten buiten het industrieterrein, en zou bij aanvaarding een aantasting van natuur schoon betekenen. Warmond - bestemmingsplan Zwanburg. De Ge meenteraad van Warmond verzochten wij, dit plan in de vastgestelde vorm niet te aanvaarden. De ge- isoleerde eilandbewoning, de aantasting van het prachtige landschap van de Zwanburgerpolder ten behoeve van de zandwinning en het ruimte-tekort voor de watersport, waren voldoende argumenten om ons adres te motiveren. Aangezien de Gemeen teraad onze bezwaren ongegrond verklaarde gingen wij in hoger beroep bij het Provinciaal Bestuur. 56

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 20