der mooiste steden ter wereld een smadelijk afbraak proces ontloopt. Zonder slopingen en andere indi- rekte schade door de metro is aan het totale karak ter van de hoofdstad al genoeg afbreuk gedaan. Hartverwarmend is de aktie die in het kader van de werkgroep Amsterdam 1975 is gevoerd en waarbij in een week tijd ruim 110.000 handtekeningen werden gezet met de bedoeling duidelijk te maken, dat de binnenstad van Amsterdam een massale groep van burgers, oud en jong bijzonder lief is. Het zou bij zonder jammer zijn als dit niet goed verstaan werd. Het zou ook kunnen blijken, dat dit bijzonder dom zou kunnen zijn. Met bezorgdheid volgt Heemschut de verschraling van het landschap, de verdwijning van in dat land schap waardevolle boerderijen, landgoederen en soortgelijke waarden en accenten, waarbij na „amo- vatie" een schrille zakelijkheid verrijst, die het hart verkilt. Dat aanpassing noodzakelijk is, zal door Heemschut niet bestreden worden, maar wel de ge voelloosheid waarin dat geschiedt, het roept de ver gelijking op van het koud maken der menselijke ge stalten en vervanging door glacl getrokken étalage poppen. Met een grondige studie van het geschikt maken van landgoederen of boerderijen voor moderne be woning en bedrijfsvoering zouden waardevolle re sultaten te behalen zijn. Overigens zou dit eveneens voor vele overige historische monumenten kunnen gelden. Uit de aard van de zaak zouden dergelijke studies niet door particulieren kunnen worden op gedragen, dit is in ons tijdsbestel een typische over heidsbemoeienis. Als regeren inderdaad vooruitzien is, dan is hier machtig werk aan de winkel van ver gaande betekenis voor het gezicht van stad, dorp en landschap. LEDEN De ledenwervingsaktie die in het verslagjaar uitslui tend door ons bureau werd gevoerd leverde vele honderden nieuwe leden op. Onze constante groei is verheugend, maar een ver dubbeling van ons huidige ledental (5250) blijft ons streven. BESTUUR De Algemene Ledenvergadering gehouden op 20 mei 1967 te Amsterdam, herkoos voor een zittings termijn van vijf jaar mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften en mevrouw M. E. E. van der Does de Wil- lebois-Ingen Housz en mr. S. J. Fockema Andreae. In het verslagjaar waren 31 van de 35 statutair toe gestane plaatsen bezet. Het Algemeen Bestuur kwam bijeen op 19 januari 1968, welke vergadering door ons bestuur als gasten van de Hollandse Sociëteit van Levensverzekeringen N.V. in de vergaderzaal van het prachtig gerestaureerde pand, Herengracht 475 kon worden gehouden. COMMISSIES De verslagen van de Centrale Commissie Stad en Dorp en de Commissie „Weg in het Landschap" zullen afzonderlijk in het orgaan worden opgeno men. Verschillende leden van de Centrale en Pro vinciale Commissies woonden de vergadering van het Algemeen Bestuur bij. Verdere besprekingen over de Nederlandse Cultuur in de periode 1815-1940 hebben op 31 augustus 1967 geleid tot het tot stand komen van een Commissie die op dit gebied advise rend wil gaan werken. Het lid van het Dagelijks bestuur dr. C. A. van Swi- gchem zit de vergaderingen voor, van de commissie maken verder deel uit de heren: A. Bodon, R. Blij- stra, K. A. Citroen, D. H. Couvée, H. L. C. Jaffé, E. R. Meyer, A. N. Reinink en P. Singelenberg. HEEMSCHUT RESTAURATIE HULPFONDS Evenals vorig jaar heeft het fonds aan verschillende eigenaren bijstand kunnen verlenen door middel van voorschotten. In totaal zijn thans 8 leningen verstrekt waarvan 2 in 1967 en 1 begin van dit jaar. De aflossingen komen regelmatig binnen. Een rui mere bron van inkomsten zou gezien de vele aan vragen noodzakelijk zijn. Leden per 1 april 1968 buiteng. leden lid v. h. leven geiuone leden donateurs totaal 1 april 1968 48.12 306 148 5266 1 april 1967 4528 295 139 4962 toeneming 284 11 9 304 overleden en bedankt 182 1 1 184 bruto toeneming 466 12 10 488 55

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 19