HEEMSCHUT 1967-1968 57ste jaarverslag van de secretaris De werkzaamheden van onze Bond zijn in het ver slagjaar beïnvloed door de ziekte en het overlijden van voorzitter d'Ailly, die op zo persoonlijke en, zo- ats men weet, energieke en blijmoedige wijze 'lei ding gat' aan onze over het gehele land verspreidt aKtiviteiten in het belang van de schoonheid van Nederland. Het geeft blijk van zijn visie, dat hij reeds lang voor zijn verscheiden omzag naar een opvolger en in klei ne vertrouwde kring de naam noemde van hem, die aan uw Algemene Ledenvergadering als kandidaat voor het voorzitterschap wordt voorgedragen. Het is gezond, dat een zich snel ontwikkelend land met toenemende industrialisatie bouwt en groeit, hetgeen onvermijdelijk ten koste moet gaan van het landelijke en van voor velen zo vertrouwde aanzien van stad, dorp en landschap. Het geeft echter aanleiding tot bezorgdheid en zelfs tot tegenmaatregelen, als die groei, in uitvoering bij nuchter technisch denkende elementen, niet zorg vuldig genoeg geschiedt en afbreuk doet aan de er kende schoonheid en het bijzondere karakter van stad en landschap. Het is op deze laatste gronden en krachtens zijn sta tuten om waakzaam te zijn voor de schoonheid van Nederland, dat de Bond bij herhaling zijn waar schuwende stem laat horen en van zijn democrati sche rechten gebruik maakt om bezwaar te maken, waar mogelijk onder het aangeven van de wegen waarlangs op betere wijze het beoogde doel bereikt kan worden. Deze akties hebben de tegenstanders van Heemschut aanleiding gegeven de Bond van behoudzucht te beschuldigen en dan in de ongun stige zin van het tegenhouden van de vooruitgang. Bij voorkeur wordt in deze kring Heemschut be schuldigd op te treden voor het in stand houden van oude, bouwvallige en afgedane bouwkunst. Het is betreurenswaardig en pleit niet voor het in zicht van zijn tegenstanders, dat Heemschut deze kortzichtigheid wordt aangewreven. Heemschut is als ieder ander gebaat met de vooruitgang van ons land. Heemschut zal onvervaard zijn eenmaal door zijn stichters aangegeven weg volgen met het ideële doel voor ogen het algemeen belang, dat de schoon heid van ons land is, te dienen. Het is een verheu gende omstandigheid, dat al worden niet alle akties met successen beloond steeds meer uit de burgerij stemmen opgaan en akties ontwikkeld wor den, om zich te verzetten tegen onnodige en door hen ongewenst geachte vernielingen van het goede patroon. Het is bevredigend dat 57 jaar strijdbaar heid van de Bond Heemschut en zijn medestanders dit effect teweeg brengt. Hoogbouw wordt niet bestreden, maar als deze ge projecteerd wordt op kwetsbare plaatsen wèl, wegen aanleg wordt allerminst tegengehouden, maar als dit ten koste van onvervangbare culturele waarden gaat, wordt op andere tracering aangedrongen. De auto wordt niet afgewezen, maar als waardevolle stads- en dorpsdelen onder de stortvloed van auto's te gronde worden gericht, wordt op beter doordach te verkeersmaatregelen aangedrongen. De stadsspoorweg in Amsterdam wordt niet bestre den, maar als deze een deel van de binnenstad te gronde richt onder het mom haar te dienen, wordt op dit gevaar gewezen. Tegen nieuwbouw wordt geen stelling genomen, maar als nieuwbouw zich in verhouding, maat en ritme niet voegt naar steden en dorpen, die ver maardheid genieten om haar karakteristieke schoon heid, dan komt Heemschut in het geweer. Dit vinden wij een gezonde en doelbewuste aktivi- teit, welke past in een cultuurland dat democratisch bestuurd wordt. Het is om die reden, dat wij zo diep betreuren, menigmaal te moeten constateren, dat achter de schermen in overheidsdiensten, langdurig voorbereide, technisch ingewikkelde plannen wor den voorbereid, die aan de vertegenwoordigers der burgerij zoals Gemeenteraden, Prov. Staten of Parle ment op korte termijn ter beslissing worden voor gelegd. Wij achten het in strijd met een gezonde toe passing van de democratie, als dergelijke voorstellen niet voorgelegd worden op zodanige wijze, dat bij de beslissing een keuze kan worden gemaakt uit ver schillende mogelijkheden. Sluit men dit uit, dan worden de hiervoor bedoelde beslissingen een ja en amen op de dictatuur van een technische dienst. Men kan niet verlangen, dat een technische dienst zijn voorstellen anders dan technisch ziet, maar men kan dit eisen van de volksvertegenwoordiging. Voor een dergelijke beslissing worden bij herhaling Ge meenteraden gesteld. Gaat het zoals in Alkmaar, waar ruim gelegenheid voor kennisneming en dis cussie door de raad en burgerij wordt gegeven, clan ziet men de gelukkige resultaten. Gaat het zoals in Heusden waar langdurig beraad heeft plaats gehad dan ziet men, zoals in Alkmaar, vernielingsplannen gekeerd en fijnzinniger en van breder inzicht getui gende plannen tot uitvoering komen. Het is te wensen, dat de metroplannen voor Amster dam onderworpen zullen worden aan ruim beraad en tenslotte zodanig geprojecteerd worden, dat één 54

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 18