STADSHERSTEL Tientallen jaren is de hoek Prinsengracht-Vijzel straat een van de ergste en meest opvallende rotte plekken van de Amsterdamse binnenstad geweest. Men zag het verval voortvreten. Eerst was er nog een schoenmakerij in het half gesloopte hoekhuis. De aangrenzende panden aan de Prinsengracht waren gestut maar nog bewoond. Telkens werd er een stuk verder gesloopt. Men wist wat de eigenaar van plan was: vanuit de hoek zo veel mogelijk percelen in handen krijgen en dan het terrein leeg slopen voor een hoog kantoorpand. Met de uitbreiding is het echter niet vlot genoeg gegaan. Nu heeft de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V. de vijf percelen gekocht. Tijdens een feestelijke perscon ferentie eind april gaf architect G. Prins een toelich ting op zijn plan. Aan de Vijzelgracht zullen twee smalle individuele panden herrijzen, daarnaast de voorgevel van het hoekhuis waarvan de kap over de twee volgende huizen doorloopt evenwijdig aan de Prinsengracht. Die doorlopende kap en gootlijst ver bindt de drie huizen tot één gebouw, waarvan de achterste helft front maakt naar de Prinsengracht en de voorste met zijn hoge pui de hoek omgaat. Er waren wel oude foto's van de toestand vóór de af braak, maar om daaruit de nodige aanwijzigingen te putten en deze te verwerken tot een overtuigend bouwplan, moet een architect heel wat meebren gen aan kennis van de Amsterdamse bouwkunst en aan vormgevend vermogen. De gegevens dateren immers altijd uit verschillende bouwperioden, exac te maten zijn niet meer achterhaalbaar, en een com binatie van historische vormen maakt nog geen ge bouw. Het ontwerp voor de nieuwe hoekbebouwing Prinsengracht-Vijzelgracht belooft weer een mooie Amsterdamse grachtenhoek te worden. Er komen 11 woningen in, twee winkels en een café op de hoek. Met deze vijf huizen die uit het puin gaan herrij zijn overschrijdt Stadsherstel het eerste honderdtal. Dat is een gelukwens voor Heemschut waard. In de zo vaak teleurstellende strijd om de Amster damse binnenstad zijn wij geneigd alleen de verlie zen te zien en de winstpunten als vanzelfsprekend te aanvaarden. Het is nu dertien jaar geleden dat de gedachte aan een beleggingsmaatschappij voor stads herstel voor het eerst geformuleerd werd in een me morandum voor het toenmalige comité „de stad Amsterdam". Er moest heel wat over vergaderd en gerekend wor den vóór men het aandurfde in een dergelijke on derneming geld te steken. De aanloop is niet ge makkelijk geweest. In 1967 kon Stadsherstel voor het eerst eèn dividend van 3% uitkeren, dit jaar zal, zo werd op de persconferentie door de president commissaris mr. G. van 't Huil medegedeeld, waar schijnlijk het statutair vastgestelde maximum divi dend van 5% worden uitgekeerd. Dit wil zeggen dat het uitgangspunt van 1955 juist is gebleken. Op voorwaarde dat de onrendabele top van de restaura tie door overheids-subsidie wordt opgevangen, is voor woningbezit in herstelde en inwendig gemo derniseerde binnenstadhuizen een normale exploi tatie-basis bereikbaar. Het kost moeite en tijd, het vergt een vaste overtuiging voor de noodzaak, maar het kan. Stadsherstel heeft het bewezen en dit voor beeld wordt al in verschillende andere steden nage volgd. 52 De panden Prinsengracht 626-628, half gesloopt en dichtge- De leeggesloopte hoek Prinsengracht-V ijzelgracht gaat eindelijk metseld, zullen nu herbouwd worden. (foto Jac. B. Rieder) een betere toekomst tegemoet, (foto Jac. B. Rieder) jito» cnpuse 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 16