Ia februari 1968 deelde de Minister van C.R.M. mee, 50% subsidie toe te kennen op de restauratie. In Zuid-Afrika bleek de stichting aldaar van parti culieren reeds meer dan een ton bijeen te hebben gebracht. Op 17 februari werd aan de Nederlandse stichting de Visser-Neerlandia prijs toegekend van 4.000,— bestemd voor de aankoop van een voor werp voor de inrichting van het Van Riebeeck-huis. In de vergadering van 1 mei 1968 te Culemborg werd de restauratie gegund aan de fa. H. Prett te Oostzaan en konden de werkzaamheden aanvangen. Restauratie-plannen In zijn voornoemde artikel vermeldt mr. Beitjes, dat Govert Anthonisz. het huis De Fonteyn, dat voor dien nog een middeleeuws aanzien had, en uit twee naast elkaar gelegen bouwblokken bestond (nl. een hoekhuis met daarnaast een „camer") had laten verbouwen. Het werd hoger opgetrokken en kreeg de geheel uit baksteen opgetrokken renaissance trapgevels. Daarvan is nog zóveel bewaard, dat de restauratie aantrekkelijk is. De verdiepingen heb ben nog kruisvensters in geprofileerde nissen en boogtrommels met de oorspronkelijke metselmo- zaïek. Zij worden afgedekt door geprofileerde dek- Iijsten. De waterlijsten met mooi profiel zijn deels nog aanwezig en fraai gesmede muurankers verle vendigen de gevels. Inwendig zijn er nog elementen van middeleeuwse architectuur, van de verbouwing uit 1623 is er het ambachtelijke houtwerk aan de binnenkant van de kruisvensters, de oude balklagen en een eiken spil- trap, met uiteraard het totaalbeeld van de vormge ving. Nu is er gang gekomen in de restauratieplannen. Het ligt in de bedoeling het hoekhuis met de daar naast gelegen „camer" te restaureren tezamen met het aansluitende later gebouwde kleine pand, welk laatste tot conciërgewoning is bestemd. De vroegere tuin achter het huis, nu nog overdekt door een garage, zal worden hersteld, waardoor de gelegenheid wordt geschapen een fraai geheel te verkrijgen, dat als Van Riebeeck-huis een sieraad van Culemborg gaat worden. Een deel van het hoekhuis is vooralsnog gedacht als zetel van de oudheidkamer, een ander deel als Van Riebeeck-kamers, die een indruk zullen geven van de bewoning van dit huis in de tijd van groot vader burgemeester Govert Anthonisz. en Jan van Riebeeck, waarbij men tevens denken mag aan hun familieleden: Gouverneur-Generaal Antonie van Diemen, Kommandeur Gerrit van Harn, de neven Secunde Carel van Opdorp en Scribent Jacob van Opdorp, Secunde en Opperhoofd Aernoud Faa, de nichten Elisabeth en Sebastiaentje van Opdorp, Jan van Riebeeck's zuster Geertruycl van der Stael. Een waar pioniershuis dus. Daar Culemborg meer pio niers heeft opgeleverd, is er alle aanleiding dit ge restaureerde Van Riebeeck-huis te richten op deze pioniersgeest en een verzameling aan te leggen van geschriften, boeken, kaarten met betrekking tot de ontdekkings-, exploratie- en handelsreizen van 16de- en 17de-eeuwse Nederlanders de wijde wereld in met Jan van Riebeeck als centrale figuur. Voor studies, symposia, lezingen, besprekingen over de Neder landse pioniers zou het Jan van Riebeeck-huis gast vrijheid kunnen bieden. Een aantrekkelijk gedachte. Reeds bij de Van Riebeeck-feesten in 1952 bleek, dat er vele nazaten van Van Riebeeck zijn (de in drukwekkende lijst is zelfs gepubliceerd), die een le vendige belangstelling voor hun voorouder hebben. In de afgelopen decennia is gebleken, dat zelfs in de verkommerde toestand, waarin de panden verkeer den, duizenden bezoekers naar de Achterstraat te Culemborg kwamen, om dit huis te zien. Zij zullen in de naaste toekomst niet teleurgesteld mogen wor den, al diegenen die de geboorteplaats van Van Riebeeck bezoeken. Wel wordt een beroep gedaan op allen, die belangstelling hebben voor deze doel stelling, om voorwerpen en ook graag financiële middelen beschikbaar te stellen. Het zal een inrich ting moeten laten zien en materiaal moeten verto nen het Jan van Riebeeck-huis als pionierscentrum waardig. Voor correspondentie kan men zich richten tot de Stichting Jan van Riebeeck-huis, stadhuis te Cu lemborg. Gelden kan men storten op Nederlandse Overzeebank N.V., Herengracht 548, te Amsterdam, postgiro 24459, gemeentegiro A 10501 ten gunste van de Stichting van Riebeeckhuis. TON KOOT 51 Van 1648-1651 woonde Jan van Riebeeck te Amsterdam in „de Samaritaanwaar nu het pand Egelantiersgracht 96 half afgebroken is. (foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 15