tretteerde heeft een cömmandostaf in de rechter hand. Dat dit Kommandenr Tan van Tii'phpprV is tret niet aangetroffen, hetgeen niet zeggen wil, dat Elisabeth trouwde Jacob Reijniersz. van Amster dam, die Secunde was bij de Kommandeur. Ook haar jongere broers Carel en Jacob van Op- dorp uit Culemborg namen dienst bij de V.O.C. Zij waren aan boord van „Het Wapen van Holland" met hun oom Gerrit van Harn. Carel bracht het zelfs tot Secunde en Jacob werd scribent van het Kaapse bestuur. Later gingen zij naar Nederlands- Indië. Nog een kleinzoon van Govert Anthonisz.,. Aernoud Faa, vloog uit en werd Secunde te Mocha, Opper hoofd in Siam. Dat in De Fonteyn, het huis waar zij door familie banden mee verbonden waren, dat zij allen kenden en bezochten, pioniersgeest leefde, wordt door deze gegevens wel onweerlegbaar bewezen. Het is een ex tra stimulans om dit huis nu te restaureren. Restaurantie-voornemen Het was 1951, dat prof. dr. W. A. P. Smit in een brief aan de burgemeester van Culemborg schreef, dat hij restauratie van De Fonteyn van urgent be lang achtte, niet alleen uit een oogpunt van steden schoon en monumentenzorg, maar als een recht streekse herinnering aan een van Culemborg's groot ste burgers: de pionier Jan van Riebeeck. De restauratiegedachte bezielde burgemeester Van Koningsbruggen. In 1958 zocht hij daarvoor steun bij de Zuidafrikaanse ambassadeur Geldenhuys, bij zakenlieden, historici en monumentenbeschermers. Een comité kwam tot stand, waarin o.m. monumen tenzorg de A.N.V.V. en de Nederlands Zuidafri kaanse Vereniging waren vertegenwoordigd. In 1959 wist onder de bezielende leiding van burge meester H. A. J. M. van Koningsbruggen en ge meentesecretaris A. van Urk de gemeente Culem borg eigenares te worden van het complex, dat als Van Riebeeck's huis in Culemborg bekend was ge worden. Het betrof het dubbelpand De Fonteyn met een 19de-eeuws klein pand er naast. Voor res tauratie was geen geld. De hoop gevestigd op de Zuidafrikaanse regering bleek ijdel. In 1960 zou de restauratie twee ton gekost hebben. In maart 1963 besloot de gemeenteraad tot restaura tie, die nu 280.000,— zou kosten. De subsidie van Rijkswege liet echter op zich wachten. Bij een reis van ondergetekende door Zuid-Afrika in 1964 bleek, in het bijzonder bij het Zuidafrikaan se equivalent van de Bond Heemschut in Neder land, nl. het bestuur van de Stigting Simon van der Stel, eveneens de verwachting te leven, dat het Van Riebeeck huis behouden en hersteld zou mo gen worden. Met de directeur van deze stichting de volhardende historicus dr. W. Punt volgden bespre kingen en correspondentie met nadere uitwerking- van de plannen om tot restauratie te geraken. Intussen werd een Stigting Van Riebeeck-huis in Pretoria in het leven geroepen, met het doel om van particulieren gelden bijeen te brengen, ter onder steuning van de restauratie in Culemborg. Voor zitter werd rechter dr. V. G. Hiemstra, verder prof. dr. F. E. J. Malherbe en dr. W. Punt, ondervoorzit ters, prof. dr. F. C. L. Bosman, S. J. van Ewijck van de Bilt, prof. dr. G. S. Nienaber, dr. J. Ploeger, H. C. Sandrock, leden en W. L. Banting, besturend di recteur. In Nederland kwam de Nederlandse Stichting Van Riebeeck-huis tot stand in het stadhuis te Culem borg op 3 maart 1966, met als oprichters Burge meester Van Koningsbruggen en gemeentesecretaris A. van Urk uit Culemborg en voorzitter en secreta ris van de Bond Heemschut mr. Arn. J. d'Ailly en Ton Koot uit Amsterdam. Aan de wieg stonden mede o.m.: mr. P. J. W. Beit jes, Jhr. mr. K. E. O. von Bose, R. Vogels en de Zuidafrikaanse gasten prof. dr. .F Bosman en dr. J. Meijer. Het diep betreurde overlijden van burgemeester H. A. J. M. van Koningsbruggen dreigde een ernstige stagnatie te veroorzaken in de ontwikkeling der plannen, maar wnd. burgemeester drs. A. H. Stad houders bleek een doorzetter, die het belang van de restauratie juist inzag. Zijn benoeming tot burge meester van Huissen NB. dreigde opnieuw een leeg te te veroorzaken op de voorzittersstoel van de Stich ting, maar de nieuwe burgemeester drs. L. J. Her mans was onmiddellijk bereid deze plaats in te ne men. Inmiddels had in februari 1967 de Raad der ge meente Culemborg besloten het Van Riebeeck-huis voor het symbolische bedrag van 1,— over te dra gen aan de Nederlandse stichting. Op 9 maart 1967 had de officiële oprichtingsvergadering van de Zuid afrikaanse stichting te Pretoria plaats gehad. In oktober 1967 werden door het stichtingsbestuur in het stadhuis te Culemborg, de plannen met de restauratie-architect C. W. Royaards besproken, een nieuwe begroting werd opgesteld, die nu 5]/2 ton zou bedragen. Er werd tot Statutenwijziging besloten, omdat in de oorspronkelijke statuten niet tot uiting kwam wat altijd de bedoeling was geweest dat de stichting als eigenares zelf zou gaan restaureren en exploiteren. In november 1967 had de aanbeste ding plaats. Het overlijden van mr. d'Ailly, die een stimulerende rol had vervuld bij de jongste ontwik keling, was een groot verlies voor de stichting. Het bestuur werd aangevuld met mr. Keuning, die het penningmeesterschap op zich wilde nemen na mens het A.N.V.V. de heer P. Korthuys en de heer A. van der Paauw. De Stigting Simon van der Stel wees dr. Punt aan als vertegenwoordiger in het Ne derlandse stichtingsbestuur met Ton Koot als se cundus. De Zuidafrikaanse stichting wees de heer W. L. Banting aan als vertegenwoordiger met de heer A. van Urk als secundus. 50 lapt pr nipt nn p-pstaan zon hphhpn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 14