5 l=v: wt JAN VAN RIEBEECK EN CULEMBORG l JP®8 De Fonteyn Culemborg dat nooit heeft kunnen gewennen aan de benaming Kuilenburg, zoals de Lijst der Aardrijkskundige Namen dit sedert 1936 aangeeft kreeg in 1318 stadsrechten, toen het waarschijn lijk al 200 jaar bestond, misschien zelfs 300 jaar. Het was een Heerlijkheid, die in 1555 door Karei V tot Graafschap werd verheven met Floris van Pal- landt als eerste graaf. Uit de 16de eeuw dateren o.m. het stadhuis, het St. Elisabeths-gasthuis, het St. Elisabeths weeshuis en verschillende woonhuizen. Onder de oudste woonhuizen, treft men op de hoek van de Achterstraat en Binnenmolenstraat aan een tweetal panden, die in zwaar verkommerde staat verkeren en thans aangeduid worden als het Van Riebeeck-huis. Zij zijn van het Zuidhollandse type, trapgevels met uitgekraagde ontlastingsbogen, waar in de boogtrommels metselmozaïek hebben. Het hoekhuis heette in de 17de eeuw De Fonteyn. Naar de gegevens, opgespoord door mr. P. J. W. Beitjes, is het huis sinds ongeveer 1550 tot 1740 in het bezit geweest van het geslacht, waaruit Jan van Riebeeck van moeders zijde spruit, dat zich sedert het midden van de 17de eeuw Van Gaasbeeck noem de. Het huis behoorde in de eerste helft van de 17de eeuw aan de grootvader van Jan van Riebeeck, dat was Govert Anthoniszoon, die leefde van 1577-1653. Jan van Riebeeck Jan van Riebeeck werd in Culemborg geboren als zoon van Govert Anthoniszoon's oudste dochter Lysbeth en de chirurgijn Anthony van Riebeeck, op 21 april 1619. Deze geboortedatum is gebaseerd op de aantekening van Jan van Riebeeck zelf, date rend uit 1649, waarbij hij meedeelt op Palmzondag 28 maart getrouwd te zijn en 21 april aanstaande 30 jaar te worden. Hij moet dan in 1619 geboren zijn. Blijkbaar onder de indruk van deze officiële aante kening, noemt hij zich hier: „ik, Johan Anthonisz. van Riebeeck", een door hem zelden gebruikte naam, zoals hierna zal blijken. Opmerkelijk is, dat zijn grafsteen, die oorspronkelijk in Batavia lag, vermeldde: „Hier onder ligt Begra ven den E. Hr Johan van Riebeeck Eerste Stichter der Colonie aan Cabo de Boa Esperance en ovd President van Malacca Iongst Secretaris van de Hoo- ge Regeringe van India Obïit 18en lanuary A° 1677 Ovd 58 Jaaren". Terugrekenen laat zien, dat dit niet juist kan zijn, vermoedelijk is bedoeld: in zijn 58ste jaar, want hij moet toen nog 57 zijn ge weest. De grafzerk is bij een kerkafbraak in Batavia opge ruimd en in een Chinese stalhouderij terecht geko men. Brokstukken belandden in het museum te Ba tavia. Zij zijn later aan Zuid-Afrika geschonken. 46 Restauratieplan voor het Jan van Riebeeckhuis in Culemborg, door architect C. W. Royaards.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 10