Monumentennieuws Amsterdam De verheugenis over het onlangs gerestaureerde Aals meerder Veerhuis wordt wel bijzonder getemperd door de opdracht door Worps Bouwbedrijf aan de architect P. Selle om een hoog flatgebouw te ontwer pen op de plaats naast het Aalsmeerder Veerhuis, waar een aantal lage huisjes gesloopt is. Aangezien het Aalsmeerder Veerhuis ter rechterzijde al door een foeilelijk hoog pand wordt belend, ziet het er naar uit, dat een hoog pand ter linkerzijde het fraaie ze- ventiende-eeuwse veerhuis zal terneer slaan en tot een Madurodamhuisje zal maken. Nog zijn de plan nen niet goedgekeurd. Wij hebben behoefte aan maatregelen die kunnen verhinderen dat het karak ter van een waardevol pand in stad of dorp geschon den kan worden. Het rigoureuze wegwerken van de 18de-eeuwse he renboerderij Bijlmerlust in de Bijlmermeer, zoals dat op de tekenborden van moderne plannenmakers, die kennelijk enige culturele achtergrond missen, kan ge beuren, heeft veel ergernis verwekt. Het opdringen van de voortgaande zandophoging beloofde weinig goeds; de ambtelijke machine was aan het malen gegaan en dan maalt hij door Intussen hebben de reacties op deze aanslag op de Bijlmerlust (die bij handhaving en door opnemen in de plannen door een bekwaam architect tot een fraai accent in de Bijlmermeer had kunnen worden), als nog het gemeentebestuur tot bezinning op dit waar- lijke monument genoopt. Wethouder R. de Wit heeft verklaard aan behoud van de Bijlmerlust te willen meewerken, maar zag geen kans dit op de plaats zelf te doen behouden. Vrij vertaald kan men stellen, dat er bij het plannenmaken in de Bijlmermeer iemand bezig is geweest, die een blinde vlek in zijn culturele opvoeding heeft. De Wethouder van Publieke Wer ken heeft zich bereid verklaard daar wat aan te doen (nee, nog niet helaas aan de opvoeding van de plan nenmakers, maar aan het huis!). Er is in overweging de Bijlmerlust te verplaatsen naar een plek aan het water elders in de landelijke omgeving van Amsterdam. Het blijft een ontheem ding, maar als het proces slaagt, zullen wij deze wet houder onze waardering niet onthouden. De Vijzelstraat- en Vijzelgracht-route in Amsterdam zijn wel in het nieuws. Aan de oude kant dreigt een ondermijning door de stadsspoorweg, aan de banken- kant wacht de bouw van het massale ABN-complex. In het verlengde daarvan, op de hoek van de Vijzel gracht en de Weteringschans, waar een meel- en broodfabriek heeft gestaan, heeft de Blauwfonds Trustmaatschappij het voornemen door de Bataafse Aannemingsmaatschappij een zestien bouwlagen ho ge kantoorflat te doen bouwen. Op het moment, dat wij dit schrijven is er over de bouwhoogte en de rooilijnen nog geen overeenstem ming met het gemeentebestuur. Als deze plannen doorgaan zal opnieuw een stuk van de monumen tenlijst van Amsterdam afkalven. De stijlvolle hoek van eenvoudige woonhuizen 3de Weteringdwars straat hoek Weteringschans dreigt gesloopt te wor den. Het ritme van de binnenstad krijgt hier op nieuw een schok. 's-H er togen b osch Het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch heeft de door „Beter Bestuur" noodzakelijk geachte Raads commissie voor binnenstadsaangelegenheden niet mogelijk genoemd. Aan de uitvaardiging van mo- numentenverorderingen naast de bestaande monu mentenwet heeft het gemeentebestuur geen behoefte. Wel hebben B. W. verklaard de beginsel-doelstel ling van de Stichting 's-Hertogenbossche Monumen tenzorg te onderschrijven, al verschillen zij van me ning inzake bepaalde detailpunten. De subsidie-ver lening aan de stichting achten B. W. daarom ge rechtvaardigd. B. W. hebben zich ook bereid verklaard medewer king te verlenen aan een zinvolle restauratie van mo numenten. Wij zien de verwezenlijking van deze zo hoopvolle po sitieve uitspraak met belangstelling tegemoet. Nijmegen De restauratie van de Commanderie van St. Jan aan de Antoniusplaats is opnieuw oncler de loupe geno men en heeft geleid tot een versobering van de oor spronkelijke plannen, waardoor de kosten worden verlaagd. Deze restauratie valt onder de oorlogsscha deregeling. 23 'W V «8» Bijlmerlustin februari 1968. De nieuwe bebouwing is al achter de oude herenboerderij zichtbaar. foto M. Brinkgreve)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 7