of oude rommel v.m. synagoge Uilenburg. Het uit 1766 daterende ge bouw staat vrij op een ruim erf dat plaats biedt voor de meest uiteenlopende zaken in hout en steen. Die zijn er dan ook van her en der heengebracht. Tegen de zijmuur opgestapeld liggen zuilentrommels en kapitelen van de zestig jaar geleden gesloopte Nieu we Zijds Kapel, een wonderlijk mooi laatgotisch kerk gebouw waarvan de afbraak fel protest uitlokte. De onderdelen zouden bewaard worden voor een moge lijke herplaatsing. Daar is het nooit van gekomen, jarenlang hebben de stukken op de stadskwekerij Frankcndaal gelegen, daarna werd wat er nog van over was naar Uilenburg gebracht. Wat nu? Laten liggen betekent gestage aantasting door regen, vorst en zon. Dat geldt voor alle daar opgetaste bouwfrag- rnenten. De opslag heeft alleen zin als voorbereiding tot een nieuw gebruik, of een definitieve opstelling waardoor de bijzondere kwaliteiten van het werk weer tot hun recht komen. Voor de kolommen en kapitelen van de N.Z. Kapel is het niet eenvoudig om een goede plaats te vinden. Voor de gangbare geveltoppen en dergelijke is dit geen probleem mits de onderdelen vakkundig hersteld zijn en aan gevuld, mits zij goed opgemeten en gekatalogiseerd zijn zodat een belangstellende architect niet in een berg steenbrokken zoeken moet of hij een passend onderdeel vinden kan, maar een kaartsysteem met afbeeldingen en maten kan doorbladeren. De opslag van de bouwfragmenten in de v.m. syna goge Uilenburg zou dus, om werkelijk het doel te bereiken dat met het sparen van de stukken bij slo pingen werd beoogd, uitgebreid moeten worden tot een restauratie-atelier waar beeldhouwers bezig zijn met het weer geschikt maken voor de herplaatsing. Dat is voor een steenhouwer, hoe bekwaam ook, in onze tijd een te zware opgave. De ambachtelijke tra ditie die eeuwenlang de voedingsbodem vormde voor de rijke productie van decoratief beeldhouwwerk, sterft immers uit. Er zijn mensen voor nodig die het talent en de scholing van een kunstenaar hebben, en daarbij een bijzondere belangstelling voor het oude kunsthandwerk. Wanneer zij daarbij de beschikking krijgen over een goede kunsthistorische documen tatie en er een geregelde afzet van htm werkstukken kan worden verzekerd, dan bestaat de mogelijkheid om de desolate berg geschonden steenbrokken in en om de synagoge Uilenburg weer tot de levendige schoonheid van herstelde monumenten te laten her rijzen. Er zou hier een centrum tot stand gebracht moeten worden waar de nog aanwezige vakkennis wordt veizamelcl en overgedragen, waar men in een handbibliotheek en een foto-aichief de gegevens kan nazoeken over stijlvormen, materialen en technieken, waar kunsthistorici, architecten, beeldende kunste naars en ambachtslieden hun weten en kunnen sa menbrengen. Aan een dergelijk restauratie-atelier bestaat in Ne derland een dringende behoefte. Sterker gezegd: als het niet van de grond komt, dan zal er in het jaar 2000 niemand meer zijn die een oeil de boeuf of een kapiteel kan hakken met dezelfde spanning en rijk dom als de 17de eeuwse. En dat zal toch nodig zijn om onze monumenten voor de toekomst te bewaren. G.B. 37 De Diucltei -uitbouw van het Rijksmuseum, bevat vele van her en dei bijeengebrachte fiagmenten (foto M. Bnnkgreve) Gevelstenen die onlangs in een mnnr aan de Oudezijds Kolk toet den ingemetseld (foto M Bnnkgreve)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1968 | | pagina 21