Haags Magistrati terug naar he In een artikel, geïnspireerd door de jongste prijs vraag voor een Amsterdams stadhuis (Heemschut no. 3, juli '67) kwam auteur G.B. tot een scherpe veroordeling van verouderde uitgangspunten die bij het uitschrijven van die prijsvraag zijn gehanteerd. Tegenover de irreëel geworden zucht naar een „representatief:, imponerend, de omgeving bepalend stadhuis, met een concentratie van uiteenlopende zaken ter wille van de „levendigheid", zette hij een duidelijk pleidooi voor een (verdere) decentralisatie van het stedelijk bestuursapparaat in overzichtelijke eenheden. Het gewenste ontmoetingscentrum tussen stadsbestuur en burgerij kan alleen maar het stads centrum van Amsterdam zijn, was zijn conclusie. Met één duidelijk middelpunt: de Dam. „En daar staat, potdicht, hét meest representatieve ontvangst en ontmoetingscentrum van Amsterdam en van hëel Nederland" „de sleutel tot het probleem van de ontmoetingsplaats tussen bestuurders en be stuurden". De richting, die het aangehaalde betoog voor Am sterdam wijst, wordt in de gemeente 's-Gravenbage al gevolgd. Deri Haag heelt sinds een jaar of wat afgezien van een „representatief, imponerend, de Omgeving be- i palend" stadhuis. De stad heeft na de oorlog hoogstens nog wat met de gedachte aan zo'n ge meentelijk paleis gespeeld. Per slot van rekening was er de ruimte voor gereserveerd. Volgens de oorspronkelijke opzet (en die dateert in grote trekken reeds van 1933) van architect M. Luthmann zou het in 1953 gereedgekomen stadhuis aan het Burgemeester De Monchyplein nog met een representatieve vleugel worden gecomple teerd. Het is er wegens geldgebrek toen niet van gekomen. Nu is dat idee definitief begraven. Er is opnieuw een Haags stadhuisplan, maar het mikt op iets anders: de stedelijke magistratuur keert hier terug naar het hart van de stad. Naar het oude, deels 16cle en deels 18de-eeuwse raad- 1 ïiiis aan de Groenmarkt. Enkele jaren terug is het 'j""1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 16