Een nieuwe taak voor woningbouwverenigingen Mededeling 3IIIIII 2. 3. 4. iu*{ mi i' i De onlangs gerestaureerde huizen aan de Oude Gracht te Alkmaar. Het Bestuur van de Woningbouwvereniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar" te Alkmaar heelt onder zocht of het mogelijk is zijn werkzaamheden ter verbetering van de volkshuisvesting in het algemeen te combineren met het streven 't oude stadsschoon te behouden. Het oog viel op twee aan elkaar grenzende pandjes aan de Oude Gracht; beide in verval en alleen ge schikt voor de sloop. De restauratiedienst van de Gemeente maakte cle plannen. Rijk, Provincie en Gemeente droegen bij in de kosten van dat deel van de verbouwing dat voor subsidie in aanmerking kwam, te weten: 11.700,—; 3000,— en 11.700, van de geraamde 33.000,—. De rest, hoofdzakelijk dus de woning zelf, kwam voor rekening van de Woningbouwvereniging. De woning, geheel vernieuwd en voorzien van een oude schouw van elders uit de stad, draagt weer bij tot de bewoonbaarheid en schoonheid van de Oude Gracht op een punt, waar alleen nog plaats scheen voor opslagruimten en werkplaatsjes. Zo is dan de opzet stellig geslaagd en ons bestuur zal gaarne op de ingeslagen weg voortgaan. Dit betekent niet, dat wij geen problemen en moeilijk heden ondervonden. Stellig zal getracht worden de gevolgde werkwijze te herzien en te verbeteren. Enkele ervaringen zijn: 1. 't Bezwaar, dat tussen de aankoop van het pand en de oplevering van de nieuw herstelde en gerestaureerde woning, teveel tijd verstreek. Inmiddels hadden tweemaal loonsverhoging en prijsverhogingen het prijzenbeeld verstoord. Ook al zal de subsidie kunnen worden aangepast, toch zal het „eigen geld" meer gaan bedragen dan geraamd, met een onvermijdelijk hogere huur. De her- en verbouw zelf is een probleem. Het restaureren geschiedt in een laag tempo en dit kan ook niet anders. Maar voor de bouw van de nieuwe woning achter de behouden gevel is een geheel andere aanpak nodig, want: Worden de werkzaamheden in regie uitgevoerd, dan drukt de loonpost te zwaar op het budget en zijn ernstige prijsoverschrijdingen niet te vermij den en wordt een te hoge onredelijke bijdrage onvermijdelijk óf een onaanvaardbaar hoge huur het resultaat. De keuze tussen uitvoering in regie en normaal aan genomen werk is uitermate moeiijk. Beide hebben voor- en nadelen, en alleen een aannemer die zich geheel voor dit werk wil inzetten en plezier in dit soort bouwactiviteit heeft, kan meehelpen de ge signaleerde problemen tot een aanvaardbare oplos sing te brengen. Zou dit niet lukken, dan ziet in het algemeen ge sproken, het er met de restauratie- en restauratie plannen voor een oude binnenstad er niet best uit. Het bestuur van onze Woningbouwvereniging heeft inmiddels weer een nieuw herstelplan van een ver waarloosd pandje aan dezelfde gracht in behande ling. Moge het zo zijn, dat de ervaringen in Alkmaar opgedaan ook in andere oude binnensteden kunnen worden benut en woningbouwverenigingen er een nieuwe taak bijgeven. J. J. SCHILSTRA voorz. van de Woningbouwvereniging voor Volkshuisvesting Alkmaar Begin december betrok het bureau van de Bond Heemschut zijn nieuiue behui zing in het Korenmetershuis, Nieuwe- zijds Kolk 28. Wilt u ook het telefoon nummer 225292 noterenEn zoudt u, om de administratie te vereenvoudigen, wil le?! helpen door uw contributie 1968 thans te betalen? 126

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 10