natuurmonumenten arnsterdam Een jaar geleden moesten de eigenaren van het Deelerwoud besluiten om dit duizend hectare grote bos- en heidegebied tussen de nationale parken Velïipjézoom en de Hoge Veluwe te verkopen. De eenvoudigste en voordeligste manier is dan om er een bekwame makelaar bij te halen die de grond in gedeelten verkoopt aan verschillende particulieren. Voor een dergelijk natuurterrein, zo prachtig gele gen, .kan men de gegadigden uitkiezen. De eigenaren wilden het Deelerwoud echter intact laten. Onder handelingen werden geopend met de Vereniging tot -pehouSiivan Natuurmonumenten. De afstand tussen de vraagprijs en hetgeen Natuurmonumen ten met isubsidiesteun van het Rijk en de Provin- cie h-: kojEptiieden bleek te groot. Het Deelenuoud iverd "aangeboden aan de staat. De behoeders van 's Rijks -schatkist wezen het aanbod af. Opnieuw begonnen'.de besprekingen met Natuurmonumen ten. De eigenaren bleken bereid met minder ge noegen te nemen, verdeeld over acht termijnen van een miljoen per jaarwaarvan driekwart door het rijk en de provincie zouden worden gesubsidi eerd. Al met al moest Natuurmonumenten de ver plichting op zich nemen om bij een jaarlijks tekort nog in acht jaar tivee miljoen op tafel te brengen. Tijd om eerst een inzamelingsactie te houden was er hikt. Men moest óf dit risico nemen, óf laten gebeuren wat niemand wenste: de verkaveling van het Deelerwoud, dat de verbinding vormt tussen de tivee nationale parken. Natuurmonumenten be sloot het erop te wagen en de inzamelingsactie achteraf te houden. De actie is gestart op 23 sep tember eh Heemschut wil er het zijne toe bijdragen door dit in dit blad alle natuurliefhebbers nog eens op te.wekken om naar het giroboek te grijpen. Heemschutberichten 's-Graveland, autosloperij Wie het fietspad van 's-Graveland naar Ankeveen volgt, ziet tussen „Schaep en Burg" en het natuur monument de Ankeveenseplassen een sinds kort bestaande autosloperij, die het landschap ontsiert. Aangezien het weren van dergelijke bedrijven uit een omgeving die erdoor wordt geschaad onder de Provinciale Landschapsschoon-verorclening valt, heeft Heemschut aan G.S. gevraagd hiervoor de ver gunning te weigeren of, indien hiertoe geen moge lijkheid bestaat, in ieder geval de omvang van de sloperij te beperken en als voorwaarde te stellen dat ze aan alle kanten door een deugdelijke be planting afgeschermd wordt. Zevenaar, bestemmingsplan Hengelder Tegen het bestemmingsplan Hengelder van de ge meenten Zevenaar en Diclam is Heemschut in hoger beroep gegaan bij de Kroon. Domburg, torenflat Onze lezers zullen zich herinneren hoe he.t plan om in Vrouwenpolder een hoog appartementenhotel te bouwen door de Kroon ontoelaatbaar werd ge acht. Het augustusnummer 1965 publiceerde de tekening die architect C. W. Schaling toen bij Heemschut's bezwaarschrift maakte om het brutale silhouet van dit Eurotel in vergelijking met de Walchersé torens aan te tonen. Helaas is er thans opnieuw een dergelijk project aan de orde; in Dom burg wil men ter plaatse vari het verouderde bad hotel en Loverendale een torenhotel bouwen van '54 m, een woontoren van 31 m., een flatgebouw van 21 m., en twee lage gebouwen. Deze bouwmas sa's zouden het beeld van Domburg en omgeving op een onaanvaardbare wijze domineren. Heem schut heeft daarom bij de gemeenteraad bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan' dat de bedoel de gebouwen mogelijk zou maken. 99

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 7