[fll In Deventer zal de restauratie van de Boterwaag vooralsnog geen voortgang vinden. Er zullen enke le maatregelen worden getroffen om verder verval te voorkomen. Noch het Rijk, noch de gemeente kunnen de gelden verschaffen om de restauratie te financieren. Voor Deventer is overigens méér nodig! Bij de Vereniging Hendrick de Keyser staan nog 24 panden op de wenslijst om gerestaureerd te wor den, bij de Stichting Diogenes en de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel respectievelijk nog 24 -J- 31 op restauratie-mogelijkheid te wachten. Dit is een bloemlezing uit de talloze berichten, welke de Bond Heemschut bereiken over de zorg volle toestand van vele monumenten in Nederland. De Monumentenraad schat, dat in geheel het land 45000 objecten op de monumentenlijst zullen komen, hetgeen betekent dat deze beschermd zijn. Dat lijkt geruststellend, maar als men de uitspraak van de directeur van de Rijksdienst voor Monumen tenzorg, in een interview gedaan, leest, slaat de schrik om het hart, als hij verklaart, dat bij het huidige tempo der restauraties nl. 250 per jaar er over dertig jaar nog maar 7000 huizen-monumen ten overeind zullen staan. Tenminste 1000 huizen zouden per jaar gerestaureerd moeten worden om „bij te blijven". Dagelijks wordt op de Rijksdienst tegen een steeds langer wordende wachtlijst aan gekeken en daar staan behalve de huizen vele zwa re monumenten op, zoals de Westerkerk te Am sterdam, de Sint Bavo te Haarlem, de Sint Jan in Gouda. Men kan stellen, dat bij de huidige situatie, ons land per dag één monument armer wordt. Dit getal zal zienderogen toenemen als niet tijdig financiële uitkomst zal komen. Wanneer de landsregering er net zo over denkt als het gemeentebestuur van Rotterdam, namelijk dat de restauratie van monumenten moet wijken voor „de vitale belangen" en zij het behoud van het karakter onzer steden en dorpen, de handhaving en steunverlening van de schoonheid van ons land, dus geen vitaal belag acht (arme Horeca-, toeristi sche en aanverwante bedrijven!) dan hebben we wèl straks in ons land een Monumentenwet, maar kun nen wij de monumenten die daardoor beschermd hadden moeten worden met een lantaarntje zoeten. Ons wordt wel eens geheel ten onrechte ver weten van de steden en dorpen musea te willen maken. Ten onrechte, omdat dit allerminst ons doel is. Integendeel, wij willen onze steden en dorpen levend en karaktervol houden. Dit karakter wordt niet behouden door her en der een geïsoleerd monument te handhaven, immers dan geeft men dergelijke panden het aanzien van een historisch, verstard object. Juist door straat- markt- en grachtenwanden in hun gehele toestand te handhaven behoudt men het karakter in de dorps- en stadskernen. Dat houdt nog altijd tal van mogelijkheden voor de comfortabele bewoning en voor lucratieve commercie in. En waarom dit karakter handhaven? Uit behoud zucht? Allerminst, maar ómdat het een stuk Ne derlands cultuurleven openbaar gemeengoed maakt en omdat deze stads- en dorpskernen bepalend zijn voor het aantrekkelijk eigene, het typisch herken bare onzer steden. En wie dit niet aanspreekt wordt warm aanbevolen, maar eens te gaan ki ken naar die dorpen en steden, die zo'n kenmerkend hart missen. Mag er tot besluit aan herinnerd worden, dat onze bestaande huizen-monumenten slechts 1% uitma ken van ons totale huisbezit in Nederland? ./ai 98 De Bloemgracht, de „Heren gracht van de Jordaan", zou bij sanering behouden moeten blijven. Inmiddels brokkelt de oude bebou wing jaarlijks verder af tot onooglijke loodsen en hui- zenstompen. (foto Jac. B. Rieder

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 6