Op Heemwacht TON KOOT Zij die sneven gaan, melden"zich Burgemeester en Wethouders van Rotterdam kun nen geen vrijheid vinden om het voormalige raad huis in Delfshaven en het aangrenzende potten bakkershuis aan de Aelbrechtskolk te doen restau reren, omdat in Rotterdam alleen de absoluut noodzakelijke werken in uitvoering zijn en de ge meente nog tientallen miljoenen te kort komt. Toch hebben B en W in het verleden de restaura tie van Delfshaven in hoge mate urgent genoemd. In de loop der jaren is deze urgentie steeds terug gelopen, omdat zij wijken moest voor „de vitale belangen" van de gemeente. Het stemt tot nadenken, dat een gemeente met een wereldnaam haar bestuur moet laten zeggen, dat dit behoud van schoonheid niet tot de vitale be langen van de gemeente moet worden gerekend. Andere panden die in Rotterdam met verval be dreigd worden zijn o.m. een aantal percelen aan de Haringvliet en de Rechter Rottekade 91 en 93, het voormalige raadhuis van Hillegersberg, de voor malige uitgang van de begraafplaats Crooswijk, het oude Schielandshuis. Achterwege blijven van rijkssteun maakt het voor alsnog niet mogelijk het noodzakelijke herstel van de terrasmuren van het enige terrassenkasteel van Nederland, nl. kasteel Neercanne, uit te voeren. Zal in Breukelen het oude hart gesneden worden uit wat eertijds het mooiste dorp aan de Vecht kon worden genoemd? Al jaren is het gemeentebestuur doende oude panden op te kopen en dan gebeurt daar verder niets mee. Niets? Dat dacht U maar. Niets doen met verwaarloosde panden betekent deze aan verval en sloop prijsgeven. Daar weet de jeugd wel raad mee. Is dat de bedoeling van het gemeentebestuur? Niets wijst erop, dat het niet de bedoeling is. Er wordt ook veel gepraat over de demping van de gracht in Breukelen. Ten gemeen tehuize worden de betreffende panden van geen waarde geacht. Er wordt zelfs over oude rommel gesproken die liever weg moet om betere huisves ting te verkrijgen. Er is Verzet uit dat deel van de burgerij gekomen, dat er anders over denkt. In Roosteren (L.) staat het kasteel leeg en in ver val. Baldadigheid heeft het verlaten kasteel verder naar het verderf geholpen. De zaken staan nu zo, dat als restauratie van dit op de monumenten lijst geplaatste kasteel in overweging wordt geno men het gemeentelijke aandeel daarin nauwelijks op te brengen is. Zo ver is het dan gekomen. In het Betuwse Ingen staat de Nederlands Her vormde kerk, waarvan het doopvont uit de 9de eeuw dateert, het schip uit de 14de eeuw, de be schildering der gewelven uit de 15de eeuw, de preekstoel dateert uit de 17de eeuw. De kerk heeft zo'n voortreffelijk akoestiek, dat Felix de Nobel, dirigent van het internationaal befaamde Neder landse Kamerkoor, hiervan zei, dat deze akoestiek fantastisch was. „Ons koor is hier op z'n allerbest", aldus de heer De Nobel. De muren zijn aangetast door muurkanker, die de wandschilderingen bedreigt, de balken worden aan getast door de boktor, er is lekkage, maar er is géén geld beschikbaar voor de noodzakelijke restauratie. Het Hemony-carillon van de Drommedaris te Enk huizen zwijgt, omdat tal van onderdelen zijn ver sleten. Wel voteerde al in 1965 de gemeenteraad een bedrag voor de restauratie, maar het Rijkssub sidie kon voorlopig niet in het vooruitzicht worden gesteld. Voorfinanciering zou hier uitkomst kunnen brengen. Intussen zingt het eeuwenoude carillon van de Drommedaris niet meer. In Driebergen, waar verleden jaar het Schippers huis werd gesloopt, is nu de 18de eeuwse hoeve „De Engelenburg" aan het houweel ten offer gevallen, tot ergernis van een deel der Driebergse bevolking. Het verkeershuis in Almelo, dat in oorsprong uit 1489 dateert en iri 1779 werd gerestaureerd, is nu aan het verzakken en scheef vallen. De bevolking heeft zich voor behoud uitgesproken. En onder zoek naar de mogelijkheid tot restaureren, waartoe vorig jaar besloten werd, kwam nog niet tot een oplossing. Hoewel zes jaar geleden de Almelose raad in principe tot restauratie besloot, gaat het verval verder. Hier schijnt bestuurlijke besluitloos heid de ondergang van het pand te bevorderen. In Twijzel staat tegenover de hervormde kerk, de in 1745 gebouwde pastorie, een van de fraaiste panden in Achtkarspelen. De pastorie raakt meer en meer in verval. Wel maakte Gemeentewerken een plan tot restauratie, maar Den Haag heeft voorlopig geen geld. Als de pastorie er in 1970 nóg staat mag men terugkomen 97

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 5