Zindelijkheid langs de weg 1 De reputatie van kraakzindelijkheid die ons land eens had behoort tot een ver en vergeten verleden. Men kan de oorzaken van de vervuiling op een rij zetten: de weggooi-verpakkingen, de welvaart die de mensen brengt tot het kopen van nieuwe goede ren inplaats van tot repareren van oude, de ver stedelijking met haar groeiende hoeveelheid afval- produkten en nog een heleboel meer. Maar de hoofdzaak blijft gewone slordigheid en het nare is dat een vervuilde omgeving nieuwe vervuiling aan trekt omdat men het gevoel heeft dat het eigen beetje afval er dan nog wel bij kan zonder op te vallen. Er zijn de laatste jaren heel wat pogingen onder nomen om de mentaliteit op dit punt te verbete ren. Wij denken aan de aktiviteit van de vereniging voor Eleemkennis „Ons Amsterdam", aan de actie „Opgeruimd staat netjes", en in de laatste tijd aan de voortreffelijke advertenties van de stichting voor Ideële Reclame in tal van bladen. Dat alles helpt, maar er is meer nodig. De vervui ling is een veelkoppig monster: te land, te water en in de lucht. Lucht- en watervervuiling zijn zaken met enorme financiële consequenties voor het be drijfsleven, er zijn zware commissies aan bezig om deze ons allen bedreigende gevaren in te dammen. De slonzigheid waarmee puin, papier, versleten huisraad en alles wat men verder kwijt wil op straat en in het water worden gegooid, kan door ieder een verbeterd worden. Praktische maatregelen van gemeentebesturen en bekendheid met wat men in het buitenland op dit punt doet zijn nodig. Een voorbeeld van het eerste is de grofvuilophaaldienst in Leiden waarover wij hierbij een bericht publi ceren. Over het streven naar zindelijkheid op de Cana dese weg schrijft vervolgens J. H. Kruizinga. Leiden uit de last Sinds het voorjaar 1965 kent de stad Leiden een zgn. grofvuilophaaldienst. Burgemeester en Wethouders van deze stad beslo ten tot de invoering' hiervan op grond van het ervaringsfeit dat vele inwoners bleven zitten met grote stukken huisvuil (o.a. oud huisraad, kisten, dozen enz.)die niet in de normale vuilnisemmers pasten. Weliswaar bestond er een regeling, de zgn. woensdagregeling, waarbij de bewoners tegen beta ling van 0,50 een halve kubieke meter grof vuil konden laten weghalen, maar daarvan werd be trekkelijk weinig gebruik gemaakt. Daarom werd besloten tot een regeling waarbij de-hele bevolking- periodiek zonder extra betaling grof huisvuil mocht aanbieden. De eerste maal werd deze regeling uit gevoerd in de maanden april en mei 1965, omdat juist in deze maanden de grote schoonmaak pleegt plaats te vinden. De stad werd verdeeld in 5 wijken. In elk van deze wijken konden de bewoners tweemaal in april en 117

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 25