Tijdens de actie „Amsterdaad '75" hebben ook ver schillende ondertekenaars sceptisch gevraagd: „Zou het wat uithalen? Ze gaan immers tóch hun gangInderdaad is het soms ontmoedigend hoe traag en hoe moeizaam de nieuwe denkbeelden over de waarde van historische stadskernen door dringen. Maar het gebeurt wèl. Amsterdaad '75 be tekent in dit proces een stroomversnelling, of een volgende trede in de escalation. Trekt men van de 100.000 adhesiebetuigers de nog niet kiesgerechtig den, de niet in Amsterdam wonenden en de enkelen die meer dan één keer tekenden af, dan blijft er nog altijd een veelvoud van de kiesdeler over, en dat is een overweging die geen enkele gemeenteraad on verschillig laat. De werkgroep, weet zich nu bij verdere plannen ge steund door een brede laag medestanders. Die ver dere werkzaamheden komen. Op één punt zijn de gedachten al nader geconcretiseerd, namelijk wat er in de komende acht jaar zou moeten gebeuren om de bouwvalligheid van het monumentenbezit te overwinnen. Aan het gemeentebestuur en de pers is een memorandum aangeboden dat voorstellen bevat om door reorganisatie van het subsidiesysteem bij de restauratie een hoger tempo en meer planmatig heid te bereiken. De werkgroep hoopt hieraan bin nenkort organisatorisch gestalte te geven in een „stichting stadskern". Wie niet geheel verblind is door de hautaine regen tenopvatting dat de burgerij zich niet met dergelijke zaken dient te bemoeien omdat zulks overheidstaak is, zal deze activiteiten met erkentelijkheid aanvaar den als er steun aan het gemeentebestuur bij een moeilijke opgave. „Hartverwarmend" noemde het raadslid Mr. Drs. van der Eyden de actie Amster daad '75. Dat was het. Dat was óók de stormloop tegen de „Vijzelbarik", en niet minder de hearing op 16 augustus. Want zowel de kritiek als het be roep op de bevolking komen voort uit een warme liefde voor het kostbare, gemeenschappelijke cul tuurgoed de binnenstad. De bereidwilligheid om daarvoor tijd, moeite en geld ter beschikking te stellen is door Amsterdaad '75 opnieuw, en op groter schaal dan ooit tevoren gebleken. Is nu eindelijk het moment aangebroken dat het gemeen tebestuur gaat luisteren? G.B. 116 Uitmonding van de Keizersgracht in de Amstel, een gaaf stadsbeeld dat de wonderlijke harmonie van individuele huizenwal kanten, bomen, water en bruggen in de binnenstad toont. (foto Jac. B. Rieder)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 24