die vaak tussen de colleges door in de kramen stonden of met lijsten rondgingen, was het een merkwaardige beleving met hoeveel warme instem ming de actie werd ontvangen. Niet iedereen reageerde positief. Op de advertentie „wie heeft het lef om te zeggen: laat Amsterdam maar barsten?" antwoordde een briefschrijver dat voor zijn part Amsterdam kón barsten, met alle Amsterdammers erbij. Tegenstanders waren er, naar de schriftelijke reactie te oordelen, hooguit een half procent. On verschilligen natuurlijk méér, maar die reageren niet. Het valt moeilijk te peilen hoeveel krantenlezers de advertenties wèl met instemming hebben gelezen, maar er niet toe gekomen zijn een brief klaar te maken. Er is een vrij sterke belangstelling nodig om aan een dergelijke oproep gevolg te geven. Er wordt zoveel en van zoveel kanten aandacht gevraagd. Deze omstandigheid maakt het aantal adhesiebetui gingen ruim 100.000 inderdaad verrassend. Het is nu wel duidelijk dat de handhaving van de eigenschappen, die de binnenstad van Amsterdam wereldberoemd maken een zaak is waarvoor tot ver buiten de gemeente de mensen warm lopen. Dat doen zij niet voor enige andere stadswijk. Daarvoor interesseren zich hoogstens de eigen bewoners, en dat nog maar matig. De binnenstad is echter van allen en voor allen: het trefpunt, het cöntactcen- ■trum, het kenmerk van de agglomeratie groot Amsterdam. 1.15 me heeft het lef om te zeggen Laat Amsterdam maar barsten Maar even zo goed schieten de barsten door het centrum van Amsterdam. Kille nieuwbouw-kantoren wringen zich tussen oude geveltjes. Als oude invaliden staan historische huizen in de krukken van stutbalken. Log verkeer ploegt zich door straten die dat geweld nauwelijks kunnen verdragen. Achter bonte affiche-schuttingen liggen ruïnes opgebaard. Wie zich iets aan Amsterdam gelegen laat liggen, zet z'n handtekening onder het programma van Amsterdaad'75. Dat is: een gave, harmonieuze binnenstad als Amsterdam straks z'n 700-jarig bestaan gaat vieren. Daarvoor is een 8-jarenplan met visie en liefde nodig. Daarvoor zijn 'n paar honderdduizend handtekeningen nodig. Van 'n paar honderdduizend Amsterdammers. Wie vindt dat Amsterdam's centrum niet naar de bliksem mag gaan, kan z'n handtekening overal kwijt. Het beste is: een briefkaart of brief sturen aan Amsterdaad'75, Singel 548, Amsterdam. Maar ook aan stalletjes op straat, in warenhuizen, kantines van grote bedrijven etc. kunt u tekenen. Dóen, Amsterdammers!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 23