milieu en als trefpunt. Een belangrijk voorstel deed ir. Tj. Dijkstra namens het Genootschap Architec- tura en Amicitia: richt een werkgroep op waarvan zowel ambtelijke als particuliere stedebouwkundigen en architecten deel uitmaken, met de opdracht een structuurplan voor de gehele stad te ontwerpen, een structuurplan dat al in de ontwerpfase in de openbaarheid wordt gebracht. Plannen en voor stellen uit de burgerij moeten door de werkgroep worden onderzocht. Het gemeentebestuur zal het structuurplan vaststellen of verwerpen; wordt het aanvaard, dan zullen door het ambtelijk apparaat op te stellen bestemmingsplannen daarop gebaseerd zijn. Ook dit voorstel houdt kritiek in, en wel op het ambtelijke monopolie van stedebouwkundige werk zaamheden. Hoe vangt het gemeentebestuur dit op? Er liggen genoeg ietwat versleten alibi's klaar. A. De kritici zijn het onderling oneens over wat zij wèl willen, een binnenstadsbeleid dat het iedereen naar de zin maakt bestaat niet, en dus is de ge volgde koers nog zo kwaad niet. B. Het publiek be grijpt de gemeentelijke bedoelingen niet, indien het de feiten volledig zou kennen wat uit beleids overwegingen niet altijd kan dan zou de kritiek verstommen. C. Zo er al van tekortkomingen sprake is, dan is het de schuld van „den Haag", omdat de wettelijke bepalingen ontoereikend zijn en omdat de gemeente te weinig geld krijgt. Laat de regering dus eerst maar eens voor dit en dat zorgenZo zijn er vele te noemen, foute conclusies uit deels juiste observaties, als argument te gebruiken om de schemerige plannen en praktijken te laten voort- sudderen, om niet in te grijpen, om de sterke aan drang tot een nieuwe aanpak van het binnenstads beleid zoetjes aan de ambtelijke ijskast in te laten schuiven. De hearing was, na de Nota-welstandstoezicht en na het Vijzelbank-debat, een nieuwe fase van de „escalation". De volgende was de actie „Amsterdaad '75". Een week lang, van 7 tot 14 oktober, bevatten de grote dagbladen advertenties die opriepen om adhesie te betuigen aan een acht-jaren-herstelplan voor de bin nenstad. In 1975 moet het 700-jarig bestaan van Amsterdam gevierd kunnen worden in een herleven de, genezende binnenstad; vol nieuwe aktiviteit in haar oude schoonheid, en niet in een verstikt, on begaanbaar centrum vol krotten en betonkolossen. Er stonden kramen op de Dam, Koningsplein, Leid- seplein en Rembrandtplein, waar voorbijgangers hun handtekening konden zetten. Het was geen grondig georganiseerde en betaalde enquête maar een spontane actie van een handjevol vrijwilligers die er in regen en wind op uit trokken om bij wijze van steekproef te peilen of het behoud van de bin nenstad voor de mensen op straat werkelijk iets be tekende. Het antwoord was overweldigend. Bij tien duizenden stroomden de antwoorden binnen, enthousiast en dankbaar. 112 Greep uit de ruim 75 monumenten die de laatste 2 jaar onder de slopershamer vielen, v.l.n.r. Zwanenburgwal 51, Recht- boomsloot 21, Kleine Kattenburgerstraat 26-30. Hiernaast: fragment van de advertentie waarmee „Amsterdaad '75" op 7 okt. startte.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 20