Hl behoeve van de universiteit. Het raadslid" dat naar de telefoon was gehold was iets te vroeg weggegaan want daarna kwamen de ideeën van de stadsbouw meester pas ter tafel. Hoe luiden ze? ^oe zien ze èr uit? Nielsen: „Ik mag het niet zeggen. Mijn plannen staan achter slot en grendel. De Universi teit alleen mag ze publiceren". Een dergelijk ver weer is erger voor de zich verwerende dan alle kritiek. Vergaderingen van raadscommissies zijn immers vertrouwelijk. Daarom is de bewering dat een raadslid wegholde naar de telefoon om de zaak te verklappen aan een krant, een ernstige beschul diging, geuit door een ambtenaar aan het adres van het bestuurscollege. Over dergelijke „lekken" ontstaat altijd deining. Er was in dit geval geen enkele aanwijzing dat het lek in het stadhuis zou zitten en niet in universitaire kringen, waar hevige controversen bestaan over deze zaak. Wanneer men de geheimhouding echter verbroken acht en ander half jaar later nadere mededelingen doet over het verloop van een vergadering, dan moeten het liever geen aantijgingen zijn en geen verdraaiing van de juiste toedracht. Want het shockeffect van de vijf kolossen beoogde de instemming te verkrijgen voor één kolos, de eerste fase. Ook dat is een bekend procédé: men presenteert iets volstrekt onaanvaard baars met een verhaal: kijk, dat zou eigenlijk nodig zijn maar de bezwaren zijn te groot. Dan komt het iets minder onaanvaardbare als een geweldige ver betering. Zo moet het dan maar, met als slokje bij de bittere pil het argument: er staan tóch al zoveel soortgelijke bouwwerken in de omgeving. En daar komt precies de reden bloot van de verontrusting over het bouwbeleid: het bij stukjes en beetjes, nu eens hier, dan weer daar, telkens onder de druk van bepaalde groepen, prijsgeven van de schaal en de structuur. Op een gegeven moment wordt er dan toch een lijn zichtbaar die de fragmenten ver bindt, en die tekent nu juist de contour van wat men aanvankelijk niet wilde en nóg niet wil, maar door de voldogen feiten moet slikken. Vandaar de algemene eis op de hearing: zeg wat gij bedoelt, voer een beleid, geef een toekomstvisie van de Amsterdamse binnenstad. Voor een derge lijk beleid werden zowel praktische suggesties als gedegen motiveringen geleverd. Van het eerste noe men wij het voorstel van mr. J. Oranje om de hoogtebeperkende bepalingen in de bouwverorde ning zodanig te herzien, dat géén vrijstelling zou mogen worden verleend door B. en W. boven de gemiddelde bouwhoogte van het blok waarin het betreffende perceel is gelegen. De andere woord voerder namens Heemschut en de monumentenres- taurerende instellingen was drs. W. F. Heinemeyer die een voor velen verrassende sociologische uiteen zetting gaf over de waarde van de binnenstad als mm 1.11 Lindengracht 49-53, eigendom Diogenes, wacht op restauratie. Keizersgracht 62-64, eigendom Stadsherstel, na jaren wachten nu een begin van herstel, (foto's Jac. B. Bieder

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 19