men sterk voelende aanvallers.(Volkskrant), „Als er tijdens de gisteravond in een tjokvolle ge-- meenteraadszaal gehouden „hearing" over het wel standstoezicht van de Amsterdamse binnenstad iets zonneklaar (in bestuurlijke kringen het daglicht nauwelijks verdragend) aan het licht is gekomen, dan is het wel dat de brede groep deskundigen uit de Amsterdamse burgerij die door de gemeenteraad „gehoord en geraadpleegd" zou worden, op niet mis te verstane wijze haar vertrouwen heeft opgezegd in het tot dusver door de gemeente gevoerde binnen- stadsbeleid" (Alg. Handelsblad), „De eerste hearing in de geschiedenis van de Amsterdamse gemeente raad is uitgelopen op een frontale aanval van vrij wel alle specialisten en deskundigen die het woord kregen op het binnenstadsbeleid dat de laatste jaren gevoerd wordt" (De Tijd)„Het ontbreekt het ge meentebestuur aan visie op de toekomstige ont wikkeling van de binnenstad; bij het bepalen van een beleid voor het bouwen in het hart van de stad isde achtergrond onduidelijk; er moet een structuurplan voor de binnenstad komen. Dit wa ren enkele van de kritische conclusies van deskun digen en belangstellenden die het woord voerden" (Het Parool)„Men zou het gehele spektakel als volgt kunnen samenvatten. Alle sprekers, namens wie dan ook, veegden opnieuw de vloer aan met het stedelijk beleid in Amsterdam in het algemeen 110 en met de prestaties van de Dienst van Publieke Werken in het bijzonder" (J. J. Vriend in „De Groene")De waarde van het gesprokene werd het best samengevat door W. Röling in het Alg. Han delsblad: „De kritiek op het beleid van het gemeen tebestuur was ongezouten, overigens bijna steeds ge tuigend van een geweldige liefde en hartstocht voor de stad en niet van rancune of nijd." Hoe reageren mensen en groepen op kritiek? Om te beginnen door zich te verdedigen. Dat deed de stadsbouwmeester Nielsen in een interview in Het Parool van 9 september. Daarin staat o.a.: „Soms hanteert de stadsarchitect om zijn argumenten kracht bij te zetten het shockeffect. Dat valt wel eens ver keerd uit. De Universiteit heeft plannen tot uit breiding van de A-faculteiten. In de binnenstad. Hoe? De universiteit stelde hoge ruimte-eisen. Tot welke consequentie deze eisen zouden leiden wilde de stadsbouwmeester de raadscommissie die hierover moest oordelen duidelijk aantonen. Hij had in de vergadering een maquette van de binnenstad laten neerzetten. Hij had vijf modellen laten maken van het GAK-gebouw. Hij zette deze vijf enorme gebou wen in de maquette. „Zó wil de universiteit bou wen" zei hij. Nog dezelfde avond stond in een der Amsterdamse dagbladen de schokkende mededeling, dat de stadsbouwmeester plannen had om vijf enor me gebouwen in de binnenstad op te trekken ten De Nederlandse Bank aan het Frederiksplein. Kantoorgebouw Geelvinck aan het Singel, (foto's M. Brink- greve)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 18