ban de e bank banken tegen wonen Terwijl het preadvies van B. en W. nog in voor bereiding was, barstte in het najaar het conflict los over het bouwplan van de Algemene Bank Neder land. Ons decembernummer heeft hiervan verslag uitgebracht. Het geval-Vijzelstraat was meer dan een incidenteel bouwproject, het werd ervaren als een test-case. In brede kring brak de mening door dat nu de maat vol was. De teach-in die enkele dagen vóór de bewuste raadszitting van 14 en 15 december werd gehouden, bracht de verrassende ervaring dat groepen Amsterdammers die totnogtoe nauwelijks contact met elkaar hadden Heemschut en Provo om twee uitersten te noemen ineens ontdekten dat zij op het punt van de schoonheid en de leefbaarheid van de binnenstad eigenlijk hetzelfde bedoelden. Namens Heemschut voerden mr. Arn. J. d'Ailly en architect C. W. Schaling het woord. De Vijzelstraat-affaire met zijn voorgeschiedenis, zijn consequenties en zijn felle, wijdverbreide weer klank bevatte zoveel interessante aspecten dat hier van onlangs een boekje werd uitgegeven door de Arbeiderspers onder de titel „Amsterdam door de bank genomen", samengesteld door mr. Arn. J. d' Ailly, Geurt Brinkgreve, Ben Kroon, Wiek Röling en L. C. Schade van Westrum. De strijd tegen de „Vijzelbank" had iets van een doorbraak. De instandhouding van de binnen stad in haar eigen karakter was ineens niet meer een min of meer academisch discussiepunt tussen de kleine groepen der „oudheidkundige verenigingen" en de machtigen van het gemeentebestuur, het be drijfsleven én de verkeersdeskundigen, maar een brandend' actuele 'zaak .van algemeen, openbaar belang. Toen dan ook in maart het preadvies van B. en W. op de nota Brinkgreve - Nipperus - Rossen verscheen een omslachtig ambtelijk verhaal dat weinig con crete voorstéllen tot verbetering inhoudt begreep de gemeenteraad dat het niet aanging de zaak van het bouwen in de binnenstad hiermee af te doen. Niet bepaald enthousiast aanvaardden B. en W. het voorstel om voor het eerst in de géschiedenis van het Amsterdamse gemeentebestuur een hearing te organiseren,- eén bijeenkomst waarop deskundi gen uit allerlei groepen en organisaties hun mening zouden geven, ten-overstaan van de' raadsleden én ambtenaren. Dat gebeurde op 16 augustus, en het werd een gedenkwaardige gebeurtenis. In de eerste plaats door het succes van deze nieuwe vorm Van openbare meningsuiting. - Het binnenstadsbeleid is nu eenmaal geen onder werp waarop de politieke verdeelsleutels passen en dat vergt een openhartige benadering, zonder voor opgezette fractiestandpunten die tegenover de kie- 108 amstelstraat herengracht N 3. Sl»l ha"'jr vandalisme Plakplaatjes op palen en muren, getuigden van de felle emotie in de strijd tegen de „Vijzelbank". Waar het'om gaat in de Amsterdamse binnenstad: herleving door res wordt dit al zichtbaar.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 16