kap laten gaan, vele winden in energie omgezet; generaties lang. Soms dagen en nachten achtereen, wanneer het peil van het polderwater hem tot wer ken noopte tot het hem bijna noodlottig werd en hij in 1927 één van zijn plaatstalen roeden brak tijdens een zware bui. Gelukkig kwam hij door toe doen van molenmaker M. Bos deze klap weer te boven en hij nam zijn oude taak weer op tot 30 april 1962. Toen is het werken hem ontnomen als gevolg van in uitvoering zijnde ruilverkavelings werkzaamheden. Het was de mens die ingreep, die zoals hij het al eeuwen gedaan had, maar nu met moderne middelen, de landerijen van het overtollige water ging ontlasten. Weer voltrokken zich veranderingen in zijn nabije omgeving. Grote nieuwe gemalen zijn gebouwd, die het ge hele land van Heusden en Altena bemalen. Hier door moesten nieuwe vlieten worden gegraven, nieuwe wegen aangelegd, soms oude verbeterd en verbreed, een andere kavelindeling worden gemaakt. Hoe kan het anders in een nieuwe waterhuishou ding, gepaard gaande met een aanzienlijke verla ging van het waterpeil. Dit laatste vormt een ern stige bedreiging voor de molen want wanneer de houten fundering, die sedert eeuwen onder water staat, droog komt te staan, vergaat deze en stort het bouwwerk, dat er op rust, in. Zo leert de ervaring. Doordat de molens in dit gebied op non actief kwamen ingevolge de ruilverkaveling, moest worden omgezien naar een nieuwe eigenaar en wel één, die zich ten doel stelde deze fraaie exemplaren, monu menten als ze zijn, gaaf te bewaren en hun behoud te bevorderen en te verzekeren. Zulk een eigenaar is gevonden in de „Molenstich ting Het Land van Heusden en Altena". Zo is ook de Uitwijkse molen nu eigendom van deze stichting. Maar de eikenhouten fundering van de molen stond droog en was dus aan verrotting onder hevig. Men heeft binnen 't bestuur van de Molenstichting zich bezonnen hoe dit probleem het hoofd te kün- nen bieden. Het is'te danken aan de svmpathie voor het streven van de Stichting van de plaatselijke commissie voor de ruilvërkaveling dat de door de Stichting ter tafel gébrachte voorstellen ten uitvoer zijn gebracht en bij andere molens in dit gebied uitgevoerd zullen worden. Deze voorstellen komen neer op het weer onder water brengen van de molenfundering. Dit onderwaterbrengen geschiedt door achter de molen een hoger waterpeil te handhaven dan het vastge stelde waterpeil in de sloten van het nieuw verka velde gebied. Het laatstgenoemde peil ligt 90 cm lager. Een gelukkige omstandigheid is dat er rond de Uitwijkse Molen nog een stukje van het oude land is overgebleven, dat buiten de verkaveling is gevallen. Hierin liggen de weliswaar drooggeval len Oud-Uppelsche en Uitwijkse vliet en een ge deeltes van de Zevenbanse boezem. Met gebruik making van deze oude watergangen is het mogelijk gemaakt een circuit aan te leggen, waardoor de mo len in het water blijft staan en bovendien, wat zeer belangrijk is, ook kan draaien en weer water kan opvoeren vanuit de oude, nu zeer kleine polder in de eveneens zeer kleine boezem. Omdat het poldertje zeer klein is en derhalve het polderwater zeer beperkt, zou de molen na een half uur draaien geen water meer voorradig hebben om op te voeren. Men dient dus te zorgen dat het op gevoerde "water weer terugvloeit in de oude polder sloot. Hiertoe is achter de plaats van de oude wacht- deur van het gemaal Oud-Uppel, dus achter het zo genaamde slagbint, een schuif geplaatst, die zo ge steld kan worden, dat het water weer terugvloeit in de poldervloot. Hierdoor is bij de in bedrijf zijnde molen een gesloten circuit ontstaan, terwijl het draaiende' scheprad tevens een biologische zelfrei niging van het water met zich meebrengt. Het mag uniek heten dat men een nieuwe waterstaatkundige toestand schept, aangepast aan de veranderde situa tie van de molen. Ziehier dé Uitwijkse Molen, vroeger en thans: vroe ger: bemaling van een polder; thans: met hetzelfde, in 1877 door de firma Penn en Bauduin vervaar digde, scheprad de stuwende kracht in het circuit. Maar zowel vroeger als thans een sieraad voor het landschap; naar wij hopen tot iri lengte van dagen. Laat ieder die hieraan zijn medewerking wil verle nen zich als donateur opgeven bij het secretariaat van dè stichting „Molenstichting Het Land van Heusden eri Altena", Esdoornlaan 1 te Sleeuwijk Gironummer 804049. W. A. KORPERSHOEK 106 UITWJKSE MOLEN Stroomrichting van het water wanneer de molen in werking is. De Uitwijkse molen in de nieuwe situatie. GEMAAL OUD UPPEL. ZANDW'JKSE MOLEN.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 14