Uitwijkse Molen te Almkerk voorheen en thans „De Deze molen is één van de drie nog bestaande wip- watermolens van het Land van Heusden en Altena, het land tussen Maas en Merwede. Het land van de bandijken, en tot voor kort van de kronkelweg, dikwijls „steeg" genoemd, omzoomd met knotwilgen, waar de boerderijen hun bescher mend rieten dak dragen evenals de geteerde schuren. Het landschap met zijn weiden, bouwland en vooral zijn grienden, kortom: een ongeschonden stukje na tuur. In dit gebied hadden de molens hun taak, n.1. het bemalen van de polders, een laaggelegen gebied, dat bij regenval van het overtollige water moet worden ontlast. Dit geschiedt door windmolens, die met be hulp van windkracht door middel van een stelsel houten kamraderen het scheprad in beweging bren gen, dat het water opstuwt in de boezem. In zulk een landschap en tot deze taak werd om streeks 1700 de „Uitwijksemolen" gebouwd om in de Uitwijkse polder, feitelijk de „Banne", dat is het rechtsgebied van Uitwijk, het waterpeil te beheer sen. Hij deed dit samen met zijn evenbeeld de „Rijs- wijkse", de in 1903 verbrande molen, gebouwd voor rekening van het rechtsgebied van „Rijswijk", die in hetzelfde waterschap was gelegen. Tot boezem, dat wil zeggen de vliet, waarin het polderwater door de molen werd gebracht, diende de zogenaam de „Zevenbanse boezem". Deze vliet dankt zijn naam aan het feit dat zeven bannen, zeven rechtsgebieden dus, het recht hadden met hun molens het polder water erop uit te slaan. Dit zijn de bannen: Ouden Ban; Honswijk; Uitwijk; Rijswijk; Oud Uppel; Zandwijk en Nieuwen Ban. Deze boezem voerde het water af onder de in 1466 aangelegde Uppelsche of Verlaatse dijk,'via de Gan- tel of Oostkil, door de Zevenbansche Sluis op de Bleke Kil nabij de Drie Sluizen te Nieuwendijk. Op de Oostkil ontlast zich hierin nog de Sleeuwijkse boezem en die van de Ouden Doorn. Van de zeven molens, die destijds langs de Zeven banse boezem stonden, zijn er thans slechts twee over, n.1. de Zandwijkse- en Uitwijkse molen, béide zeer fraaie, gaaf bewaarde wipmolens van een groep van vijf, die dicht bijeen stonden. De Ouden- en de Nieuwen Banse molen stonden immers ver uitelkaar. Wat een imponerend gezicht moet het zijn geweest, wanneer alle molens tegelijk' hun wieken deden wentelen. Vele soortgenoten zijn de Uitwijkse Molen ontval len, sommige zijn verwoest door brand en vèrvan- gen door een mechanische bemalingsinstallatie; an dere zijn eenvoudig gesloopt omdat men"ze nutte loos vond, door de ontwikkeling van de techniek. Vele stormen heeft de „Uitwijkse" over zijn geteerde 105 De Uitwijkse molen in vol bedrijf als stuwende kracht in het nieuw aangelegde circuit.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 13