Historische Vereniging Vlaardingen Vlaardingen, kernplan Het concept plan voor de binnenstad, dat onlangs door een persconferentie aan de burgerij ter kennis werd gebracht, is naar de mening van Heemschut geen rechtsgeldig bestemmingsplan, doch een be ginselplan dat straks door middel van beperkte bestemmingsplannen zal worden gerealiseerd. Aan gezien een zodanig beginselplan op grond van de wetgeving op de ruimtelijke ordening geen bezwa ren of beroepen mogelijk maakt, terwijl de bezwaren in het volgende stadium weinig vat meer op de gebeurtenissen hebben, betekent dit een uitholling van het beroepsrecht. Wat het plan zelf betreft heeft Heemschut zijn waardering kenbaar gemaakt aan de gemeenteraad voor het voornemen in het centrum een voetgangersdomein tot stand te bren gen. Gezien de betrekkelijk geringe omvang van de historische kern en de centrale functie daarvan ten opzichte van de toekomstige bebouwde kom, is Heemschut van mening dat dit voetgangersgebied niet te gering mag zijn. In dit verband heeft Heemschut er opnieuw op aangedrongen om het gebouwencomplex Dayer-Lijnstraat te handhaven, en ook om de voorgenomen doorbraak in de gevel- wand tussen de Markt en de Westhavenkade van het plan af te voeren. Bij de uitwerking van dit kernplan tot een rechts geldig bestemmingsplan verdient het voorts over weging een grondige inventarisatie te ondernemen van waardevolle percelen en straatwanden. De Historische Vereniging Vlaardingen (secretariaat Hofsingel 3 aldaar) is opgericht 20 januari 1967 in de burgerzaal van het stadhuis. Feitelijk had zij reeds vele jaren eerder opgericht moeten zijn, maar initiatieven daartoe ontbraken. Dat neemt niet weg, dat vele Vlaardingers zich onledig hielden en hou den met fotograferen, reproduceren, verzamelen en conserveren. Dit alles echter op particuliere basis en voorheen niet uitmondend in centrale ontmoe tingen of exposities, enkele uitzonderingen daarge laten. De bescherming van de stedelijke oudheden was on voldoende. Vlaardingen, dat niet kan bogen op een veelheid van historische gebouwen en stadsdelen, heeft totnutoe te weinig oog gehad voor datgene wat de stad bezat aan historisch en te bewaren goed. Dat was voor de tweede wereldoorlog al zo (econo mische crisis) maar het is daarna nog veel erger ge worden. Sanering soms angstig modewoord koopcentrum in het hart van de oude stad met daaraan gekoppeld omvangrijke parkeerterreinen in de nabijheid en het aan- en afleidende wegenpro ject, verschuiving van de bevolking van de oude stad naar de nieuwe stadswijken, dit alles houdt weinig bemoedigends in voor het behoud van oude stadsdelen, gevelwanden of panden. Het ligt voor de hand, dat de vereniging van tijd tot tijd op bepaalde punten wijst. Overigens wordt gepleit voor goede zorg voor histo rische opschriften, monumenten en wat dies meer zij. Historisch prentwerk wordt gereproduceerd en uitgegeven, terwijl ook het uitgeven van historische werkjes op het programma staat. Op het ogenblik is de toekomst van de Oude Haven in Vlaardingen kern van de oude stad in het geding, en des wege gaf onze vereniging een werkje uit van de hand van de heer A. Bijl Mz. onder de titel „Ge schiedenis van de Oude Haven te Vlaardingen", dat aan de raadsleden werd aangeboden, in de handel kwam en door de provinciale vereniging voor Zuid- Holland voor haar leden werd aangekocht.'Van tijd tot tijd worden bijeenkomsten gehouden om de denkbeelden van de vereniging meer ingang te doen vinden. Het ledental van de nog jonge vereniging nadert de tweehonderd. 103

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 11