Heemschutberichten Delfzijl, Biessum. In het „Nieuwsblad van het Noorden" lazen wij dat de terp of wierde waarop het dorpje Biessum ligt, nu inderdaad als een bij zonder landschappelijk accent aan de rand van de uitbreiding van Delfzijl gehandhaafd zal blijven. Heemschut heeft hiervoor enkele jaren geleden ge pleit bij B. en W. Delft, bestemmingsplan „In de Veste". Heemschut heeft aan de gemeenteraad van Delft verzocht in het ontwerp-bestemmingsplan „In de Veste" enke le wijzigingen te doen aanbrengen. Dit betreft de bestemmingen: het plan voorziet niet in een woon functie van enige betekenis en beoogt veel bedrijfs ruimte te scheppen, wat waarschijnlijk slechts groot winkelbedrijven en andere winkels met een groot afzetrayon kunnen zijn. Dit zou het leefklimaat van de aangrenzende historische stadskern nadelig be- invloeden, terwijl een versterking van de woon functie juist een verbetering kan teweegbrengen. Hoewel in het bestemmingsplan weinig bijzondere monumenten liggen, zijn er een aantal gevelwan- den die voor het stadsbeeld van grote waarde zijn, zoals de zuidzijde van de Burgwal, van de Beesten markt en van de Gasthuislaan. Realisering van het plan zou van het karakter, de sfeer en het ritme, die nog grote kwaliteiten hebben, weinig overlaten. In Delft biedt de aanwezigheid van een talrijke studentenbevolking juist de mogelijkheid om her stel van de historische aanleg en bebouwing met versterking van de woonfunctie te combineren. Leeuwarden, Kleine Hoogstraat 1. Het gemeente bestuur van Leeuwarden is voornemens het pand Kleine Hoogstraat 1, vermeld op de Monumenten lijst, te slopen om meer parkeergelegenheid voor de ambtenaren ter secretarie te scheppen. De ruim te die hierdoor gewonnen zou kunnen worden is gering en weegt niet op tegen het verlies van het historische pand. Heemschut heeft bij de minister van C.R.M. bezwaren tegen dit plan ingebracht. Assen, Kloosterstraat 6 en 10. Aan de gemeenteraad van Assen heeft Heemschut gevraagd af te zien van het voornemen om de 18de eeuwse panden Kloos terstraat 6 en 10 te slopen om op het terrein en de daarbij behorende tuinen een parkeerplaats te ma ken. Hoewel de huizen in slechte staat verkeren, is het geenszins onmogelijk deze te herstellen en er goed bruikbare woningen van te maken. Van de karakteristieke schoonheid die Assen nog aan het einde van de vorige eeuw eigen was, is zeer weinig overgebleven. Slechts de v.m. ambtswoning van de Commissaris der Koningin met de naaste omgeving geven hiervan nog een beeld. In dit geheel kunnen de panden Kloosterstraat 6 en 10 moeilijk worden gemist. 's-Gravenhage, boerderij „Meer en Bosch" Heemschut heeft, als vervolg op de in ons april nummer genoemde brief aan B. en W„ aan de ge meenteraad van Den Haag verzocht de historische boerderij „Meer en Bosch" te laten restaureren en aan het gebouw een bestemming als restaurant te geven. Bergen op Zoom, muziekschool op het ravelijn. Van de beroemde, door Menno van Coehoorn ont worpen vestingwerken van Bergen op Zoom is één ravelijn overgebleven, waarvan het binnenterrein gebruikt wordt als stadskwekerij, een bestemming die het monument geenszins schaadt. Het gemeen tebestuur heeft nu echter besloten óp het ravelijn een muziekschool te bouwen. Hierdoor zou het ka rakter van dit merkwaardige vestingwerk ernstig worden aangetast. Dit besluit, dat van verschillen de zijden verontwaardigde reacties heeft uitgelokt, is te beschouwen als een terugval op de in de vo rige eeuw gangbare praktijk om de oude vesting werken voor de bouw van gasfabrieken, woonhui zen e.d. te bestemmen, terwijl juist in de laatste decennia het inzicht heeft veld gewonnen dat de vroegere verdedigingswerken waardevolle elemen ten in het stadsschoon zijn, die bij herstel van hun vroegere profilering een belangrijke recreatieve functie kunnen krijgen. Heemschut heeft de minis ter van C.R.M. verzocht zijn toestemming aan het bouwplan te willen onthouden. Woudrichem, monumentenzorg. De gemeenteraad van Woudrichem heeft in zijn vergadering van 8 mei j.1. besloten „af te zien van restauratie van monumentale panden voorzover de kosten van res tauratie onder de subsidiepercentages van de hui dige regelingen voor deze gemeente financieel on verantwoord zijn te achten en over te gaan tot af braak van de voor de openbare veiligheid gevaar lijke en verkrotte monumentale panden". Dat een dergelijk besluit genomen wordt in een gemeente als Woudrichem, waar al zoveel gedaan en voorbereid is om te komen tot een algemene re habilitatie van de zo waardevolle historische kern, maakt wel duidelijk hoe volstrekt ontoereikend de voor restauratie beschikbare middelen zijn. Heem schut heeft in een brief aan de minister van C.R.M. zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken en gevraagd om het nodige te willen verrichten dat de restau raties te Woudrichem kunnen voortgaan, en ver vallen panden voor verdere achteruitgang en slo ping worden behoed. Vlaardingen, gebouwencomplex Dayer Aansluitend op de in ons vorige nummer vermelde brief van Heemschut aan B. en W. van Vlaardin gen over de voorgenomen sloping van het gebou wencomplex Dayer-Lijnstraat, heeft Heemschut zijn bezwaren tegen het plan nu kenbaar gemaakt aan de gemeenteraad en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. 81

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 9