streek „Generaliteitsland" was. Verder zijn er een aantal naar verhouding vrij omvangrijke neogoti sche kerken uit de tweede helft van de vorige of de eerste helft van deze eeuw. Wat schrille kleuren en onpersoonlijke en onschone vormen zijn karak teristiek voor een aantal daarvan. Van vele dorps huizen kan hetzelfde worden opgemerkt. Wanneer dan ook nog een mooie dorpsaanleg b.v. in de vorm van een kerkring of een dorpsplein-met-wed ont breekt, schiet er weinig over om op te roemen. Kerkdorpen van deze aard zijn: Grauw, Lams weer de, Stoppeldijk, Groenendijk, Ossenisse, Hengstdijk, Boschkapelle, Ter Hole, Zaamslag, Zuidzande, Nieuwvliet en Hoek. Philippine hoewel van oorsprong nu juist niet een parochie, kan het beste in het verband van deze reeks worden genoemd. Gelukkig vallen er ook enkele gunstige voorbeel den te vermelden: Zuiddorpe heeft een dorpsplein dat aantrekkelijk is door aanleg, bebouwing en be planting. St. Anna ter Muiden is een befaamd ge worden oord van oude landelijke bouwkunst, in harmonie met het omringende mooie Zeeuws-Vlaam- se land. Minder gaaf maar toch niet onaardig is het in de N.W.-hoek gelegen Cadzand. Belangrijk is Groede, dat rondom de mooie kerk een plein met-wed bezit van allure. 80 Enkele dorpen vormen niet zozeer een indrukwek kende totaliteit, doch bezitten een kerk van afzon derlijke monumentale waarde: Kloosterzande waar ook het „Hof te Zande" een aardige situatie ople vert, St. Kruis en, van veel minder belang, Water landkerkje. De naast de kerkdorpen voorkomende buurschap pen hier niet op te sommen bevinden zich voornamelijk op punten van samenkomst (of, zo mén wil, van splitsing) van de talrijke dijkwegen. Zij zijn soms niet onschilderachtig van groepering, maar missen meestal de kwaliteit van bebouwing, die nodig is om landelijke schoonheid van hoog gehalte op te leveren. De geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen brengt met zich mee, dat de streek bijzonder rijk is aan oude fortificaties. Onder de stadswallen nemen die van Hulst, Sluis en IJzendijke wel een heel aparte plaats in. Daarnaast zijn er echter vele in het land verspreid liggende schansen en versterkingen, waar onder die van Retranchement wel in de eerste plaats de aandacht verdienen. Molens zijn er nog verscheidene. Naast .het „nor male" type treft men standaardmolens aan in Re tranchement en Kloosterzande. De boerderijen hebben, voor zover zij nog in de oude vorm aanwezig zijn, bijna zonder uitzondering een huis onder zadeldak, meestal vrijstaand ten op zichte van de schuur en het wagenhuis. Hèt laat ste, indien los staand, komt vrijwel overeen met het Zuid-Bevelandse type, doch de schuur is anders van proportie en kap, minder langgerekt en het hoge schilddak niet afgewolfd. Helaas zijn in vele geval len de oude schuren thans geheel of gedeeltelijk voorzien van dakbedèkking van minder allooi, zo als golfplaten. Tenslotte valt met waardering melding te maken van de herbouw van Oostburg en Schoondijke. De ze plaatsen vormen voorbeelden van goed in de hand gehouden rustige, karaktervolle nieuwbouw na de oorlogsverwoestingen. Mr. Dr. C. A. VAN SWIGCHEM Aardenburg, St. Bavokerk, tussen 1947 en 1956 hersteld van zware oorlogsschade, waarbij de toren zijn oorspronkelijke vorm herkreeg, (foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg.) Sluis, restanten van een middeleeuws poortgebouw, opgegra ven in de thans aanwezige aarden omwalling uit de 17de eeuw. (foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 8