ZEEUWS-VLAANDEREN III Heemschutdag 1967 De Heemschutsdag voert dit jaar naar Zeeuws- Vlaanderen, een voor vele van onze leden wellicht vanwege de afgezonderde ligging tamelijk onbe kend gebied. Wij zijn ervan overtuigd, dat het veel te bieden heeft voor hen, voor wie de schoonheid van stad en land een lafenis is voor de ziel. Zeer in het kort wordt in de onderstaande regels een beeld geschetst van wat de reiziger te wachten staat die Nederland aan de overkant van de Wes- terschelde bezoekt. Wie meer bijzonderheden ver langt, kan deze vinden in het „Kunstreisboek voor Nederland". Het platteland van Zeeuws-Vlaanderen verschilt enigermate in karakter van dat van de Zeeuwse eilanden. Het bestaat voor een deel uit oud vast land van het graafschap Vlaanderen en voor een deel uit latere polders. Het ontleent een apart ca chet aan de grillige kreken, die als restanten van vroegere waterlopen achterbleven, als ook aan de vele dijken, herinnerend aan de opmars van de in polderingen. Een karakteristiek element vormen de hoge populieren, in reeksen langs de dijken en de wegen en in kavels in het land. Het landschappelijk schoon wordt ondersteund door de aanwezigheid van een aantal oude stad jes. Hulst in het Oosten, Biervliet, IJzendijke, Aar denburg en Sluis in West Zeeuws-Vlaanderen vor men de kroon van de landstreek. Hulst in het bij zonder vormt een historisch stadsbeeld van hoog gehalte. IJzendijke heeft bij de markt en de kerk een goede kern, aansluitend bij een gedeelte van de wal, met de mooie, zo gelukkig gerestaureerde wal molen. In Sluis levert de na de oorlogsverwoesting ver nieuwde bebouwing een goed geheel op met de wallen en het prachtig herstelde belfort. Aarden burg is van het grootste belang vanwege Romein se vondsten en de gerestaureerde St. Bavo Kerk. Het kanaal van Terneuzen naar Gent voor binnen- en zeescheepvaart deelt Zeeuws-Vlaanderen door midden. De bedrijvigheid van scheepvaart en in dustrie bepalen in deze strook het karakter van het landschap en van de plaatsen Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent. Aan de Westerschelde-oever vindt men, behalve de belangrijke veerhavens Breskens en Perkpolder, een aantal polderhaventjes, waaraan buurtschapjes zijn vastgegroeid van opslag en bedrijf; ze zijn van wat levendigheid, zonder enige allure: Emmahaven, Kruispolderhaven, Paal, Baalhoek, Walsoorden, Zeedorp, Hoofdplaat, Nummer Een. Langs de Belgische grens strekt zich een reeks van lintvormige dorpen uit, waarvan de bebouwing misschien bij gelijksoortige in het aangrenzende Vlaanderen nog vrij gunstig afsteekt; toch kan men deze plaatsen vanwege de opdringerige kleuren van stenen en verf, de onharmonische indeling van vele gevels, en het „onlandelijke" van de meeste bouwseltjes van latere datum nu juist geen parel snoeren noemen aan de zoom van Nederland: Nieuw Namen, Clinge, Kapellebrug, St. Jansteen, Heikant, Koewacht, Oude Molen, Nieuwe Molen, Westdorpe en Eede. Van de overige dorpen kunnen de meeste helaas ook al niet bogen op een gaaf bewaard historisch dorpsbeeld. In tegenstelling tot de parochiekerken op de Zeeuwse eilanden zijn die in Zeeuws-Vlaan deren bijna geen van alle van zeer oude datum. Enkele zaalkerkjes met dakruiter zijn overgebleven van de reeks van protestantse kerken die met over heidssteun gebouwd zijn in de periode toen de 79 Het voormalige Raadhuis van St. Anna ter Muiden. (foto W. Zilver Rupe.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 7