ze verantwoordelijkheid niet geheel of gedeeltelijk afschuiven. De Brandersbuurt kan zeker niet als een groots stedebouwkundig monument van nationale beteke nis worden gekenmerkt, maar zeker wel als 'n buurt van bijzondere historische, sociale en economische betekenis voor Schiedam, waar de noodzakelijke sanering met zorg, liefde en bekwaamheid dient te worden uitgevoerd. Dat is in de eerste plaats de verantwoordelijkheid en de taak van het gemeentebestuur. Dat dit streeft naar het behoud van enkele karakteristieke panden, zoals de pakhuizen langs Achter de Teerstoof is lovenswaard, maar doet naar onze mening niet voldoende recht aan de betekenis van de Branders- buurt als geheel. Bij de voorstellen van het ge meentebestuur ligt het accent te veel op de sane ring en te weinig op begrip voor de betekenis van de binnenstad, waarop Schiedam zo trots kan zijn. Die betekenis gaat, naar de overtuiging van Heem schut, groter worden, als men Schiedam's plaats in de toekomstige ontwikkeling van het gehele gebied volgt. Aan dit economische belang voor Schiedam voor de toekomst gaat men in alle beschouwingen voorbij. Op 26 juni jl. kwam de Raad bijeen voor een be raadslaging over het bestemmingsplan. Daarin is het bestemmingsplan volgens de voorstellen van B W vastgesteld, maar is o.m. bepaald dat: a. het Werkcomité tot consolidatie, herstel en ont wikkeling van de Brandersbuurt de verwerke lijking van zijn ideeën in eerste fase moet zoe ken buiten het terrein voor de nieuwe brand weerkazerne, zoals dit aan de Breedstraat is ge reserveerd, doch de gelegenheid zal ontvangen zijn ideeën ten volle te verwezenlijken, indien na één jaar van werkzaamheden blijkt, dat idee en verwerkelijking zijn samengevallen, zodat alsdan het bestemmingsplan „Schienoko" zou kunnen worden herzien in de door het Werk comité beoogde richting, hetgeen betekent, dat voor de brandweerkazerne alsnog wordt aange wezen het terrein aan de Kethelstraat; b. dat, mocht het Werkcomité er niet in slagen zijn ideeën in de gestelde tijd waar te maken, het bestemmingsplan gehandhaafd wordt en de brandweerkazerne aan de Breedstraat zal kun nen worden gebouwd, behoudens een kleine versmalling van het oefenterrein en enkele klei nere wijzigingen, die nog in het plan gewenst zouden kunnen worden geacht. Het Werkcomité wordt dus een kans gegeven, al moet opgemerkt dat een jaar wel erg kort is. In dit verband wensen wij het Comité alle kracht toe om zijn plannen te verwezenlijken met de lief de en voortvarendheid, zoals die al getoond werd bij de restauratie en inrichting van het zakken dragershuis. Het comité heeft daarbij veel hulp nodig, finan cieel, moreel en daadwerkelijk. Er is uiteraard geld nodig, veel geld, maar ook aanbiedingen om pan den te kopen en te doen restaureren, of om panden te adopteren, zodat de plannen van het Werkco mité om de gehele Brandersbuurt met behoud van zijn karakter te restaureren en te doen bewonen tot uitvoering kunnen komen. Er bestaat een mogelijkheid tot vestiging van kleine, zelfstandige ambachtelijke bedrijven e.cl. Het zou een grote morele steun zijn voor de gehele Heemschutbeweging in Nederland als ook dit bur gerinitiatief zou slagen. Voor .correspondentie met het Werkcomité wende men zich tot Nolenslaan 586 te Schiedam. Wij vertrouwen binnenkort nader over de plannen van het Werkcomité in ons orgaan te kunnen be richten. 78 Omslag: Tijdig ingrijpen van het gemeen tebestuur redde de tot een ruïne verval len molen van IJzendijkeeen geslaagde restauratie maakte er een der hoogte punten van de gemeente van. Hiernaast Kruisschans, een voormalig fortje tussen Sluis en Aardenburg. Het gebouw staat op een rechthoekig omgracht terrein, (foto Rijksdienst voor de Monumenten- zorg.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 6