BOEKBESPREKINGEN NIEUWE LEDEN Als buitengewoon lid traden toe: (Tussen haakjes de namen van de voorstellers) Mej. J. H. V. Bakhuizen van den Brink, Amster dam; N. Boon, Baarn; Mevr. M. H. Bouma-Groene- wegen, Amstelveen (Mej. W. F. v. d. Broek); Mej. M. H. Haitsma, 's-Gravenhage; A. P. Hasselba.ch, Leiden; Mevr. J. M. C. Heemskerk-te Loo, 's-Gra venhage; Mej. J. van Heiningen, Goes (C. Postma); J. v. d. Heuvel, Amersfoort; K. Jassies, Colmsch.ate O.; Mr. P. J. de Kanter, 's-Gravenhage (Mevr. W. Westerman Holstijn-v. Hettinga Tromp); Prof. Dr. G. A. Kessler, Blaricum; M. Keszelaer, 's-Graven hage; Mevr. J. S. Keyser, Bilthoven; Dr. P. W. Klein, Gouda; J. B. de Klerk, Amsterdam; Dr. Ir. L. J. J. van der Kloes, Wageningen; W. J. Kok, Rotterdam; J. van der Krol, Apeldoorn; Drs. P. Kuyper, Lei den (A. Kuyper); Mej. D. C. Laeijendecker, Amster dam; S. C. H. Leenheer, Rijnsburg; H. J. Leeuwen berg, Edam; G. Lemmens, Nijmegen; W. van Liemt, Haarlem; H. B. Lohman, Obdam; M. J. A. I.oh- man, Haarlem; Mej. J. J. A. Löhnis, Amsterdam; A. M. Le Loux, Amsterdam; Mevr. G. Nieuwenhuis- Koning, Hillegom; L. Rademaker, Oostvoorne; H. A. J. Resink, Enschede (B. te Lintelo)Drs. H. G. Ruhaak, Leiden (A. Kuyper); Jac. Schenk, Amster dam; J. J. W. F. Schutter, Glanerbrug (B. te Lin telo); M. Smits, Leersum; Prof. Dr. F. H. Sobels, Noordwijk/B.; Mevr. H. van Stij de Regt-Schuur- kamp, Gouda; Mevr. E. Swart-Snuyf, Amsterdam (A. Kuyper); Mej. Mr. M. A. Tellegen, Goor (Mw. H. Waller-Pierson)Mej. J. G. Veld, Amsterdam (Dra. R. Koperberg)M. yerkade, Roden Dr.; B. de Vries, Assen; Mej. C. G. de Vries, Leiden; G. W. de Vries, Velsen; Mej. Zr. E. de Wilde, Amsterdam (A. Kuyper)Mevr. J. van Willigen-Bijlsma, Gouda. 96 Bij van Dishoeck, van Holkema en Warendorf N.V. verscheen in de serie „Kerkelijke Kunst" een deeltje over Edelsmeed kunst, geschreven door de Utrechtse museumdirecteur Dr. D. P. R. A. Bouvy. Het ruim met foto s en tekeningen ge- illustreerde werk behandelt de kerkelijke edelsmeedkunst aan de hand van de belangrijkste liturgische voorwerpen: de kelk, de monstrans, de kandelaar enzovoort, waarvan de voorbeel den gekozen zijn uit de Nederlandse musea. De zucht tot ver andering die thans ook in hevige mate het eeuwenlang zo stabiele gebied van de katholieke eredienst beroert, maakt dat allerlei liturgische begrippen vervagen. Deze situatie maakt een boekje dat systematisch de kerkelijke gebruiksvoorwerpen van metaal in hun historische ontwikkeling behandelt, dubbel waardevol. Prijs 6,90. Dezelfde uitgever verzorgde onder auspiciën van de historische vereniging „Oud Wassenaer" ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan het door E. M. C. M. Janson geschreven boekje Wassenaar, historische verkenningen (prijs 5,90). Dat Was senaar niet alleen voor de belastinginspectie maar ook voor mensen met belangstelling voor de geschiedenis een gebied vol verrassingen vormt, is nog weinig bekend. Op het eind van de achttiende eeuw bestond het uit twee heerlijkheden, Wasse naar en Zuidwijk, die samen 1753 inwoners hadden in ruim 300 huizen, met 26 buitenplaatsen. Uit een oud dorpje en een groot aantal aanzienlijke buitenverblijven met park groeide de huidige gemeente. Veertig jaar geleden dacht het gemeen tebestuur dat die groei zich zou moeten voortzetten tot een woongebied van 500.000 mensen, tot diep in de duinen en over de polders, en een verkaveling van de buitenplaatsen. Die visie week voor een beter begrip voor het zo rijk aan wezige natuurschoon. Het huidige uitbreidingsplan beperkt zich tot een maximum van 30.000 a 35.000 inwoners. Voor de prachtige parken met de vaak merkwaardige huizen bestaat nu een andere mogelijkheid dan te worden verknipt in per celen bouwterrein, namelijk bestemming tot openbaar groen. In tien „verkenningen" heeft de schrijver zijn verhaal over de historie der deftige behuizingen van Wassenaar gegroe peerd, over verdwenen kastelen en welverzorgde villa's. De in ons blad welbekende naam Ton Koot, ditmaal niet in zijn functie van secretaris van de Bond Heemschut maar als slotvoogd van het Muiderslot, staat borg voor het door Meyer Pers N.V. te Wormerveer uitgegeven boek Dat was te Muden, de geschiedenis van het Muiderslot. Die geschiedenis begint dramatisch met de gevangenschap en de dood van graaf Floris V. Het huidige Muiderslot dateert op de fundering na van 1380. Toen is het op last van hertog Albrecht van Beieren herbouwd. De glorietijd van P. C. Hooft en zijn kring neemt uiteraard een belangrijke plaats in het verhaal in. Voor de Nederlandse cultuurgeschiedenis zijn echter de lot gevallen in de negentiende en twintigste eeuw niet min der boeiend. Gedegradeerd tot munitiemagazijn, bijna voor sloop verkocht, slachtoffers van eindeloze verwaarlozing, inzet van energieke pogingen tot herstel, zo was het Muiderslot het toneel van een voortdurende strijd tussen onverschilligheid en liefde voor een belangrijk historisch erfdeel. De huidige staat van het museum Muiderslot en de functie die het thans weer vervult bieden een bemoedigend voorbeeld van de uiteinde lijke overwinning van het culturele verantwoordelijkheidsbe sef. Het levendig geschreven verhaal is overvloedig geïl lustreerd en zeer verzorgd uitgegeven. Prijs 7,90. Een imposant stuk historisch onderzoek is uitgegeven door de Europese Bibliotheek te Zaltbommel in het boekwerk Het huis Dever te Lisse door A. M. Hulkenberg. In zijn voorwoord vertelt de schrijver dat hij'als jongen vaak naar de verweerde steenklomp van de oude ridderhof wandelde en dat hij er later jarenlang vanuit zijn klasselokaal op uitkeek. Er is ook wel een hartstochtelijke speurzin voor nodig om uit gedeel telijk nog onbekend archiefmateriaal de gegevens bijeen te zoeken die in dit boek zijn verwerkt. Niet alleen de geschie denis van het gebouw maar ook van de families die er ir. de loop van ongeveer zeven eeuwen hebben gewoond, is tot ir de verst bereikbare details nagespeurd. Een Gids voor de Dom te Utrecht. Wie een belangrijk gebouw gaat bekijken, heeft behoefte aan een gids. Het is jammer, dat er voor de Nederlandse monumenten slechts bij uitzondering een handig boekje beschikbaar is waarin het belangrijkste wordt medegedeeld wat de bezoeker weten wil. Des te verheugender is het, dat het getal van deze gidsjes één dezer dagen verrijkt is met een exemplaar dat vanwege inhoud en uitvoering kan gelden als een model: In en om de Dom, geïllustreerde gids van het Utrechtse Dom complex, door A. Graafhuis en H. J. H. Knoester, uit gegeven bij Oosthoek's Uitgeversmaatschappij N.V In 24 pagina's tekst wordt een helder geschreven, zeer ver antwoord overzicht gegeven van de historische en kunst historische bijzonderheden en een duidelijk leesbare platte grond; 28 bijzonder fraaie afbeeldingen completeren het boek je, waarmee wij de schrijvers, de uitgever en de initiatief nemers van harte geluk wensen Het zou te wensen zijn dat er meer van dergelijke nuttige publicaties verschenen. ]5.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 24