overschrijving van j 6,25 op giro 1339052 van de penningmeester van „Redt de Rijp") met een nota van L. F. Aten over de toekomstmogelijkheden van het dorp, getoetst aan de provinciale plannen, met een beschouwing over de typische „buurtjes" van R. G. van 't Hoff, een rehabilitatieplan van de architect Cornelis de Jong voor de Kleine- en Grote Dam, en een nota over een door de architect Joop van Stigt ontworpen bestemmingsplan De Rijp- Graft, dat herstel van de oude dorpskern combi neert met bijzonder boeiende ideeën over nieuwe woonwijken. In hoeverre dit alles afwijkt of zelfs in strijd is met de gemeentelijke plannen, is ons niet bekend. Wij hopen alleen van harte dat de bestuur ders van de gemeente en van de provincie deze door werkte bijdrage dankbaar zullen aanvaarden, want De Rijp is nog altijd een kostelijk dorp en De Rijp wordt bedreigd dat ziet ieder die er een uurtje rondwandelt. Tussen de stijlvolle huisjes van de Tuinbuurt dringt zich een agressief geel bouwsel op dat de harmonie verstoort. Gaat men zo door, dan wordt inderdaad niet alleen de Tuinbuurt, maar De Rijp „verdobbeld" zoals een paar teke ningetjes in het boekje raak aangeven. Dat is één gevaar. Een ander is cle zichtbare verwaarlozing van vele houten huizen. Het derde gevaar komt van het te zware verkeer dat zich door de smalle straten perst. Dat kost bomen, mooie houten bruggen en bovendien bedreigt het de standzekerheid van de huizen. En tenslotte is er de planologische ontwikke ling van dit deel van Noord-Holland die het in wonertal van De Rijp en Graft aanzienlijk zal doen uitgroeien. Er is het Purmerendse voorbeeld toont het maar weinig voor nodig om deze karaktervolle oude woonkern juist die eigenschappen te doen ver liezen waaraan in de zich aftekenende gedaantever wisseling van het oude Schermereiland zulk een dringende behoefte bestaat. De intieme schoonheid van het oude walvisvaarders dorp, aan de noordzijde begrensd door het in vele opzichten unieke landschap van de Eilandspolder overtreft de Beemster wegsloot verre in betekenis. Wat in het aangehaalde K.B. voor de Beemster gold, is in nog veel sterker mate van kracht voor De Rijp. Wij wensen de stichting Redt de Rijp veel succes! Lisse, bouwaanvraag B. de Wreede jr. N.V. Wanneer de ruimtelijke voorschriften niet strak gehandhaafd worden, lopen de agrarische zones in de Randstad Holland gevaar geleidelijk dicht te slibben met allerlei bedrijfsbebouwing, zodat de zo bijzonder waardevolle groene gebieden hun onmis bare bufferfunctie verliezen en tot rommelige ban- lieue verworden. Heemschut heeft daarom, naar aanleiding van een aanvraag tot bouwvergunning van de fa. B. de Wreede, aan de gemeenteraad van Lisse verzocht om slechts vergunning te verlenen voor een opstal die niet uitgebreider is dan hetgeen voor de agra rische bedrijfsvoering nodig is, om bij het bouw plan te waken tegen ontluistering van het land schap, en om in het algemeen geen uitholling toe te staan van de ruimtelijke voorschriften voor de agrarische gebieden. 95 Een gele dobbelsteen geworpen tussen de huisjes van de Tuinbunrt. Onaangepastbikkelhardeen steen des aanstoots. Grote Dam 2. j- De ongepastheid aangepast: een tweede dobbelsteen. de Tuinbuurt verdobbeld!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 23