rijks- en provinciewegen. De kern Panningen, cen traal in het geraeentegebied gelegen, waarin reeds een onorganisch gegroeid centrum aanwezig was, werd bestemd tot bestuurlijke en verzorgende kern. Deze kern werd doorkruist door een stelsel wegen die hoofdzakelijk in Oost-Westrichting de verbin dingen intern en extern vormden. Aan dit stelsel wegen was het oude raadhuis met het oude centrum gelegen. Aansluitend aan dit bestaande centrum is een plan in onderdelen ontworpen van de kern Pan ningen, met op de grens van oud en nieuw gebied, een winkelcentrum met marktplein, waarbij plaats moest worden gegeven aan een nieuw raadhuis en een ontspanningsgebouw. De keuze werd bepaald door de verlangens om een marktplein te bezitten, waarop tevens manifestaties konden worden gehouden en feestelijke gebeurte nissen konden plaatsvinden. Zo ontstond een ruim plein, van steenachtige structuur, waarvan de wan den worden gevormd door zakenpanden met boven woningen. Het raadhuis werd gesitueerd op de ont moeting van het oude centrum en het nieuwe plein terwijl het ontspanningsgebouw deel uitmaakt van een der wanden van het nieuwe plein. Door het uitschrijven van een prijsvraag voor laatstge noemde gebouwen onder een viertal architecten, stelde het gemeentebestuur een daad en maakte ge bruik van een mogelijkheid waarvan in ons land veel te weinig gebruik wordt gemaakt, die met suc ces werd bekroond. Door niet bang te zijn voor een forse ingreep (de angst werd wellicht gemakkelijker overwonnen dan in een geval van sterke dorpsstructuur) hebben de stedebouwkundigen van een bebouwing die uit niet veel meer bestond dan een achteraf gelegen archi tectonisch onbelangrijke kerk en twee driesprongen, een duidelijke kern gemaakt. Helaas is hun ontwerp voor het woongebied ten Zuid-Oosten van het Raad huisplein niet belangwekkend om niet te zeggen onbevredigend: dit bestaat uit een aantal rechte straten met eengezins-huisjes, die vrij eentonig zijn c.q. zullen worden. Het plein is echter een vondst, in zijn eenvoud overtuigend. Het had echter niet de allure gekregen die het nu heeft, als het niet groten deels bebouwd was door één architect, G. J. W. Snelder, die ook het raadhuis en het gemeenschaps huis heeft ontworpen. Het is jammer, dat de Oost kant ook niet in handen van Snelder is gegeven: dan had men een geheel verkregen, dat „in het moder ne" had kunnen wedijveren met de mooiste „als geheel" ontworpen pleinen van de Renaissance of de Barok. Snelder's architectuur, waarin vooral het wit van de muren sterk spreekt, heeft iets mediter raans, waardoor het lijkt alsof de toch ook typisch Nederlandse luchten van Brabant iets minder som ber schijnen. Het centrum is in overeenstemming met de bedoe ling van de stedebouwkundigen zeer stedelijk opge vat, waardoor het in het begin van dit opstel ge signaleerde gevaar, dat dreigt als een schaalvergro ting in een dorp optreedt, werd afgewend. Zeker, het plein is een duidelijke uitdaging. Er is geen sprake meer van landelijk-agrarisch-roman- tische concessies. Er is de kern van een stadje ont staan. Het feit, dat men zo onomwonden gekozen heeft voor een bewuste vormgeving verdient grote waardering. Zowel voor de stedebouwkundigen, de architect als het gemeentebestuur. R. BLIJSTRA 93 Het stedelijk Raadhuisplein te Panningen. foto F. Lahaye.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 21