1966 herkoos voor een zittingstermijn van 5 jaar de heren d'Ailly, Koot, Ter Meulen en Schukking. Mej. Mr. A. P. Schilthuis stelde zich niet herkies baar, wij zijn haar dank verschuldigd voor haar zeer gewaardeerde medewerking. In het verslagjaar waren 33 van de 35 statutair toe gestane plaatsen in het Algemeen Bestuur bezet. Het Algemeen Bestuur kwam bijeen op 17 december 1966 en op 20 mei 1967, beide vergaderingen wer den gehouden in Amsterdam. Het Dagelijks Bestuur vergaderde halfmaandelijks en naar behoefte en heeft naast de afhandeling van zaken een statutenwijziging voorbereid. COMMISSIES. De Centrale Commissie Stad en Dorp en de Com missie W.I.L. brengen afzonderlijk verslag uit. De Commissie ter bevordering van de Heemschut gedachte werd opgeheven, toen bleek dat deze taak beter van het Dagelijks Bestuur uit. vervuld kon worden. Leden van de Centrale en Provinciale Commissies woonden de vergaderingen van het Algemeen Be stuur bij. Oriënterende besprekingen hebben in de afgelopen maanden plaats gevonden over de Nederlandse cul tuur, in het bijzonder de roerende en onroerende monumenten uit de laatste eeuw, vooral de periode 1815-1940. De samenstelling van een Commissie en de werk zaamheden daarvan zijn in onderzoek bij een daar voor geformeerd comité, dat door ons Dagelijks Bestuurslid Dr. C. A. van Swigchem wordt voorge zeten. HEEMSCHUT RESTAURATIE HULP FONDS. In het afgelopen jaar heeft het fonds verschillende keren bijstand aan eigenaren van te restaureren panden kunnen verlenen door middel van voor schotten. De uitgave van de Shell Toergids langs Oude Dorpskerken, welke aan het Restauratiefonds was opgedragen had ten gevolge, dat vele kleinere bijdragen werden ontvangen. Een verheugend te ken. Ook de Shell zelf deed ons een gift toekomen. Een aantal forse financiële bijdragen zou dit fonds goed kunnen gebruiken. ORGAAN. Het orgaan „Heemschut" blijft bij uitstek het mid del van communicatie met onze leden, maar ook is het een spreekbuis van de Bond gericht op de buiten wacht. De 43ste jaargang bestond uit zes nummers met totaal '144 bladzijden. De oplage is inmiddels tot 5500 exemplaren opgelopen. Verschillende malen ontving de redactie waarde volle inlichtingen, waarvoor zij gaarne haar dank wil uitspreken. Het verzoek om toezending van goede foto's en situatietekeningen droeg vruchten af, het is ons aanleiding er ook nu weer op aan te dringen om vooral foto's, dia's en situatieschetsen te zenden, hetgeen een goede achtergrond geeft voor onze ak- ties en publicaties. Onze documentatie en archief zijn bijzonder gebaat met die medewerking. Gestreefd zal worden meer aandacht te schenken aan de aansluiting van moderne bouw bij de be staande monumenten. BUREAU. In het afgelopen jaar werd door de algemeen advi seur, Ir. Ch. C. van der Vlis een groot aantal in spectietochten gehouden en talrijke rapporten wer den aan het Dagelijks Bestuur uitgebracht. De administrateur, de heer M. van Everdingen heeft zich met de volle inzet van zijn kunnen en geestdrift aan het bureau gewijd, en richting kun nen geven aan de stroom van werk dat daar te verzetten is. In het bijzonder ten behoeve van de zomercursus Heemschut en Monumentenzorg in september 1966 was hij met het bureau zwaar be last. Hun onvermoeide werk heeft de waardering van bestuur en cursisten van harte en ten volle verdiend. Mej. B. Leewens, sedert 1 april van het vorige jaar als secretaresse op het bureau werkzaam heeft zich mede door haar interesse in het Heemschutwerk tot een zeer gewaardeerde kracht gemaakt. De steeds toenemende werkzaamheden voor de le denadministratie werden met toewijding door me vrouw L. Kopper-Dobbe verricht. Mej. M. M. Mel- chers liet Heemschut ondanks haar verhuizing naar Heemstede niet in de steek. Regelmatig komt zij naar Amsterdam om haar ledenwervingswerk voort te zetten. In het verslagjaar kwamen de onderhandelingen met het gemeentebestuur van Amsterdam tot af sluiting, waarbij het historische Korenmetershuis, aan de Nieuwe Zijds Kolk no. 28 in huur werd verstrekt aan de Bond Heemschut. Met ingang van 1 september 1966 vertrouwt ons bestuur zijn secre tariaat daarheen te kunnen verplaatsen. WERKZAAMHEDEN. Thans volgt een greep uit de reeks van werkzaam heden die in het verslagjaar door de Bond zijn verricht. Boerderijen. Onverminderd werd waar enigszins mogelijk voor het behoud van kleinere of grotere objecten gestre den. Wij noemen enkele gevallen: Voorschoten, boerderij De Hoochkamer. In ant woord op een schrijven gericht aan de gemeente Voorschoten werd bericht ontvangen, dat de ge meenteraad inmiddels heeft besloten de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te verzoeken deze boerderij op de ontwerp monu mentenlijst te handhaven. Wij mogen aannemen, dat bij de vaststelling van het uitbreidingsplan met dè belangen van de Hoochkamer rekening wordt ge houden. Hilversum, boederij aan het Langgewenst. Eén van 49

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1967 | | pagina 9